Nová PDA Acer: cena a ještě jednou cena

Acer včera na český trh oficiálně uvedl dva nové kapesní počítače postavené na platformě Windows Mobile. Oba dva modely, n50 a n50 Premium, jsou téměř stejné, liší se jen pamětí, rychlostí procesoru a cenou. Při porovnání ceny s výkonem ale oba Acery vycházejí velmi výhodně.
Nová PDA Acer: cena a ještě jednou cena
Acer pro své kapesní počítače třídy Pocket PC nemá žádné marketingové označení jako konkurenční výrobci. Nazývá je jednoduše „n“ a přidá pořadové číslo. Poslední v řadě je zatím padesátka a nové modely n50 a n50 Premium byly včera oficiálně uvedeny na český trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na nové kapesní počítače se čekalo pěkně dlouho. První informace i fotografie se objevily už loni na podzim a potom se jen postupně odsouval termín zahájení prodeje. Zasvěcení se na Acery těšili, protože nabídnou dobré funkce za poměrně málo peněz. Nižší model n50 se bude prodávat za oficiální cenu 9 508 Kč včetně DPH, vyšší n50 Premium bude stát 11 888 Kč. Koncovým prodejcům samozřejmě nic nebrání, aby v rámci konkurenčního boje nasadili nižší ceny.

Pracujeme na vzhledu

Kapesní počítače jsou stejně jako komunikátory a smartphony v podstatě nudné. Základ daný operačním systémem je stále stejný, na konstrukci ani designu se toho moc vymyslet nedá. Výrobce může jen zlevňovat a do kapesních počítačů nižší třídy přidávat nové funkce.

Oba dva Acery vypadají na pohled úplně stejně. Jsou vyvedeny ve stříbrném „plechovém“ stylu, který zdobí černé prvky. Výrobce mimochodem tentokrát neodbyl ani zadní stranu. Počítače mají rozměry 120 × 70 × 17 mm a váží 150 g. Ve srovnání s ostatními PDA jde o průměrné hodnoty; v případě velikosti možná mírně nadprůměrné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má standardní rozlišení QVGA (240 × 320 bodů) a zobrazí 65 tisíc barev. Pod ním jsou po stranách tlačítka pro rychlé spuštění aplikací. Jsou netradičně sloučena po dvou do jednoho bloku a jsem zvědavý, jak se tento konstrukční krok odrazí na ovladatelnosti. Mezi těmito tlačítky je pětisměrný ovladač: spíš joystick než křížové tlačítko.

Na těle počítačů najdeme ještě vypínač a tlačítko pro blokování klávesnice. Konektor pro připojení sluchátek vyžaduje protikus v podobě miniaturního jacku 2,5 mm. Baterie typu Li-Ion má kapacitu 1 060 mAh a podle výrobce by s ní PDA mělo vydržet až 8 hodin provozu. Nabíjení pak trvá asi tři hodiny.

Už je čas na komunikátor

Můžeme si povzdechnout, že se do Acerů nedostal GSM modul a nemůžeme o nich proto mluvit jako o komunikátorech. I tak ale jde o funkčně pokročilá PDA. Obě dvě mají Bluetooth a podporují bezdrátové sítě Wi-Fi. Pro komunikaci s počítačem je k dispozici samozřejmě kabel připojitelný k portu USB a také infraport. Pro rozšíření je na počítačích slot pro karty SD, který je připraven pro rozšiřující moduly SDIO. Acery pojmou i karty Compact Flash typu II a podporují funkci USB host.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Operační systém nepřekvapí: Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC. Tím jsou dané v podstatě všechny další vlastnosti a můžeme se vrátit zpět k hardwaru. Konečně totiž zjistíte, čím se oba dva modely liší. V prvé řadě to je výkon procesoru. V obou Acerech je Intel PXA272, ale zatímco v n50 bije na frekvenci 312 MHz, u vyššího modelu je frekvence 520 MHz. Další rozdíl je v paměti. Oba kapesní počítače mají 64 MB paměti flash ROM, nižší model k ní ale přidává 64 MB paměti RAM, vyšší Acer n50 Premium dvojnásobek.

Ještě jednou cena

Když se podíváte do diskusí na různých internetových obchodech, uvidíte, že o Acery n50 a n50 Premium byl velký zájem. Neustále se v nich řeší, kdy se tyto kapesní počítače už konečně začnou prodávat. Není se čemu divit, cena je opravdu velice dobrá.


Podrobné parametry nových Acerů si můžete prohlédnout v katalogu kapesních počítačů:
Diskuze (16) Další článek: Ochrana proti zlodějům: podpis na mobilu

Témata článku: Acer, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Marketingové označení, PDA, Cena, Ace, Rozšiřující modul


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80