Nové ceny T-Mobilu: přehled a analýza

T-Mobile včera oznámil změny v ceníku paušálních i předplacených programů. Připravili jsme kompletní přehled všech změn, které začnou platit od února. Můžete si také stáhnout aktuální Tarifikátor.
Nové ceny T-Mobilu: přehled a analýza

Ceníky platné od února

Původní úmysl přepsat všechny nové ceníky do tabulek, které byste si v tomto článku mohli vedle sebe prohlédnout, jsem velmi brzy vzdal. Soubory PDF, které si můžete stáhnout, nejsou ale nijak velké a doufám, že mi toto zjednodušení odpustíte.

Současné ceníky najdete nejlépe na webu T-Mobilu:

V tabulkách jsou u paušálních programů ceny uvedeny bez DPH, všechny následující ceny v článku ale už uvádím včetně daně.

Přehled změn: současné paušální programy

 • Zdražení: SMS u tarifů 200 a 400 budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč). U tarifů s doplňkem HIT zůstává vše při starém.
 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude stát 1,05 Kč/min (dříve zdarma). Volání do schránky MobileBox, na číslo 3322, bude zdarma i nadále. 

Přehled změn: starší paušální programy

 • Zlevnění i zdražení: stejně jako u současných programů budou hovory po první provolané minutě účtovány po sekundách (dříve se účtovalo po půl minutě).
 • Zdražení: SMS u tarifů Ekonom, Aktiv, Manažer a Diamant včetně doplňkových programů budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč).
 • Zdražení: SMS u tarifů 60, 120 a 300 budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč). U tarifů s doplňkem HIT zůstávají ceny stejné.

Přehled změn: předplacená služba Twist

 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude zpoplatněno 2 Kč/min (dříve zdarma).
 • Zdražení: volání na vybraná čísla Twist NEJ budou stát 3 Kč/min (dříve 2,80 Kč/min). U tarifu Twist Extra bude volání na čísla Twist NEJ ve večerních hodinách, svátcích a víkendech stát 2,50 Kč/min (dříve 2,20 Kč/min).

tarif Twist Standard

 • Zdražení: textová zpráva bude stát 3 Kč (dříve 2,80 Kč).
 • Zdražení: volání do sítě T-Mobile mimo špičku bude stát 3 Kč/min (dříve 2,80 Kč/min).
 • Zdražení: volání do ostatních mobilních sítí bude stát 7 Kč/min (dříve 6,80 Kč/min).
 • Zlevnění i zdražení: volání do sítě Českého Telecomu bude ve všech časových pásmech stát 7 Kč/min (dříve 9,90 Kč/min ve špičce, 7,90 Kč/min mimo špičku a 5 Kč/min v noci, o víkendech a svátcích).

tarif Twist SMS

 • Zdražení: textová zpráva bude stát 1,80 Kč (dříve 1,70 Kč).

tarif Twist Extra

 • Zlevnění i zdražení: textová zpráva bude ve všech případech stát 1,80 Kč (dříve SMS do sítě T-Mobile stála 1,40 Kč, textové zprávy do jiných mobilních sítí 2,80 Kč).
 • Zlevnění i zdražení: volání do sítě T-Mobilu bude ve špičce a mimo špičku stát 4 Kč/min (dříve 5 Kč/min), volání v noci, o víkendech a svátcích přijde na 2,50 Kč/min (dříve 2,20 Kč/min).
 • Zdražení: volání do jiných mobilních sítí bude stát 7 Kč/min (dříve 6,80 Kč/min)
 • Zlevnění: volání do sítě Českého Telecomu bude ve špičce a mimo špičku stát 7 Kč/min (dříve 9,90 Kč/min a 7,90 Kč/min), volání v noci, o svátcích a víkendech bude stát 3,50 Kč/min (dříve 5 Kč/min).

Přehled změn: partnerské programy

 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude stát 1,05 Kč/min (dříve zdarma). Volání do schránky MobilBox, na číslo 3322, bude zdarma i nadále. 
 • Zdražení: zaslání textové zprávy bude u Partnera I a Partnera II stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč).
 • Zlevnění i zdražení: Stejně jako u současných programů budou hovory po první provolané minutě účtovány po sekundách (dříve se účtovalo po 30 s).


Komentář: paušální programy

U současných paušálních programů T-Mobilu nenastalo příliš mnoho změn. Zdražení textových zpráv o sedmdesát procent u nejvyšších programů bez aktivovaného doplňku HIT ale rozhodně nepotěší. Rovněž starší tarify, které doposud posílaly textovky za korunu, si budou muset sedmdesát haléřů připlatit. Může jim vadit zrušení účtování po třiceti sekundách, i když zde může být pro někoho nový způsob účtování výhodnější. Zpoplatnění hlasové schránky také není příjemná zpráva.

Celkový výsledek: rozhodně zdražení

Komentář: předplacené služby

Ačkoli se u Twistu Standard změnila téměř každá položka v ceníku, výsledek volání příliš nezdraží. Při posílání SMS je sice každý dvacetnik navíc znát, při průměrném volání jde ale ve výsledku o malé navýšení a pokud uživatel posílá mnoho SMS, byl by pro něj možná vhodnější jiný program. Celkový výsledek: mírné zdražení.

U tarifu Twist SMS zdražily jen textové zprávy – o desetník. Platí v podstatě to stejné jako v předchozím odstavci. Pokud by někdo s Twistem poslal téměř nereálných 500 SMS, místo 850 Kč by za ně zaplatil o 50 Kč víc, což myslím není tak hrozné. Celkový výsledek: mírné zdražení.

Úplně nový je tarif Twist Extra a zde je třeba dodat, že pro většinu uživatelů s ním nejspíš dojde ke zlevnění. Nemohu hodnotit výhodnost sloučených cen za posílání SMS: pro toho, kdo posílá textovky jen do sítě T-Mobilu, jde o zdražení o 40 haléřů, uživatelům, kteří SMS dělí mezi všechny sítě, naopak Twist Extra zlevní komunikaci. Když jsem ale v excelové tabulce srovnal různé modely volání, nový Twist Extra byl téměř vždy výhodnější. Čím víc voláte do vlastní sítě, tím se nové ceny více vyplatí; sazba nižší o korunu za minutu prostě musí být znát. Stále však platí, že kvůli měsíčnímu paušálu 59 Kč se Twist Extra začne vyplácet až po několika desítkách provolaných minut. Celkový výsledek: zlevnění.

Stáhněte si Tarifikátor

Pro vlastní srovnání výhodnosti nebo nevýhodnosti nových cen tarifů T-Mobilu doporučuji stáhnout následující dvě tabulky Microsoft Excelu:

 • Tarifikátor (433 kB): do tabulky můžete přesně zadat svoji strukturu volání a porovnat, kolik by vás stála mobilní komunikace s různými paušálními a předplacenými programy mobilních operátorů. Tarifikátor je aktualizován o nové ceny T-Mobilu.
 • Srovnání starých a nových Twistů (139 kB): část Tarifikátoru, pomocí které jsem srovnával starší a nové ceny jednotlivých tarifů předplacenek Twist.

Žádná hrůza

T-Mobile rozhodně nepotěšil, nové ceny ale až na výjimky (zdražení SMS) nepředstavují žádnou katastrofu. Cílem tohoto článku bylo přehledně ukázat na jednotlivé změny, abyste se mohli rozhodnout, jestli se jimi má smysl zabývat.

U současných paušálních programů může být řešením aktivace doplňku Hit, který se cenově rozhodně vyplatí. T-Mobile to ví, T-Mobile vás chce, ale opět je jen na vás, abyste zvážili, jestli za nižší sazby stojí dvouletý úvazek k operátorovi.

Jste-li již uvázáni a nové ceny vás natolik naštvaly, že s T-Mobilem už nechcete mít nic společného, pravděpodobně máte šanci odstoupit od smlouvy. Ve Všeobecných podmínkách RadioMobilu (soubor ZIP, 135 kB) je totiž bod 14.2.3, podle kterého je účastník oprávněn písemně vypovědět smlouvu:

14.2.3: Během 20 kalendářních dnů ode dne zveřejnění změny Ceníku služeb, pokud změna spočívá ve zvýšení ceny Služby poskytované Účastníkovi, a to s výpovědní lhůtou 15 kalendářních dnů.

Nic to však nemění na nutnosti splatit zbývající paušální poplatky, které zbývají do konce smluvního období. Takže i v tomto případě je změna dosti drahá:

14.7: Vypovězením Účastnické smlouvy na dobu určitou nejsou dotčena práva RadioMobilu specifikovaná v bodě 14.6 těchto Všeobecných podmínek (zaplacení dlužných částek a pokut, pozn. redakce) a dále práva na úhradu smluvní pokuty ve výši zbývajících měsíčních paušálů splatných Účastníkem do konce sjednané doby trvání této Účastnické smlouvy.

Výměna předplacené karty je jednodušší, ve srovnání s T-Mobilem ale můžete ušetřit jen s Oskartou. Zde si dovolím upozornit, že na pořízení Oskarty Speciální edice, se kterou lze ve vlastní síti volat po páté minutě zdarma, jsou už jen tři dny. Jestliže váháte a tato Oskarta by se vám hodila, co nejdříve dováhejte. Pokud vám Oskarta SE leží v šuplíku, nezapomeňte ji do stejného termínu aktivovat, jinak ztratí své „kouzelné schopnosti“.

Nové ceny u tarifních programů platí od 1. února 2003.

Témata diskuse je jasná: Jsou ceny T-Mobilu konkurenceschopné? Má smysl kvůli nim měnit operátora?

Diskuze (170) | Oficiální stanovisko T-Mobilu k problému SMS brány o Vánocích

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Analýza, Příjemná zpráva, Mírné zdražení, Mobil

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Dnes | Pospíšil Aleš | 5

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17

Lednový ceník T-Mobilu: Huawei Mate 10 Lite, Samsung Galaxy A8 a něco slev

Lednový ceník T-Mobilu: Huawei Mate 10 Lite, Samsung Galaxy A8 a něco slev

** Operátor v lednu sleví modely Honor, Huawei a Samsung ** Za necelých 13 tisíc se začne prodávat Samsung Galaxy A8 ** Zlevní také tablet Samsung Galaxy Tab S3, cena klesne o 2 tisíce

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš