Nové ceny T-Mobilu: přehled a analýza

T-Mobile včera oznámil změny v ceníku paušálních i předplacených programů. Připravili jsme kompletní přehled všech změn, které začnou platit od února. Můžete si také stáhnout aktuální Tarifikátor.
Nové ceny T-Mobilu: přehled a analýza

Ceníky platné od února

Původní úmysl přepsat všechny nové ceníky do tabulek, které byste si v tomto článku mohli vedle sebe prohlédnout, jsem velmi brzy vzdal. Soubory PDF, které si můžete stáhnout, nejsou ale nijak velké a doufám, že mi toto zjednodušení odpustíte.

Současné ceníky najdete nejlépe na webu T-Mobilu:

V tabulkách jsou u paušálních programů ceny uvedeny bez DPH, všechny následující ceny v článku ale už uvádím včetně daně.

Přehled změn: současné paušální programy

 • Zdražení: SMS u tarifů 200 a 400 budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč). U tarifů s doplňkem HIT zůstává vše při starém.
 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude stát 1,05 Kč/min (dříve zdarma). Volání do schránky MobileBox, na číslo 3322, bude zdarma i nadále. 

Přehled změn: starší paušální programy

 • Zlevnění i zdražení: stejně jako u současných programů budou hovory po první provolané minutě účtovány po sekundách (dříve se účtovalo po půl minutě).
 • Zdražení: SMS u tarifů Ekonom, Aktiv, Manažer a Diamant včetně doplňkových programů budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč).
 • Zdražení: SMS u tarifů 60, 120 a 300 budou stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč). U tarifů s doplňkem HIT zůstávají ceny stejné.

Přehled změn: předplacená služba Twist

 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude zpoplatněno 2 Kč/min (dříve zdarma).
 • Zdražení: volání na vybraná čísla Twist NEJ budou stát 3 Kč/min (dříve 2,80 Kč/min). U tarifu Twist Extra bude volání na čísla Twist NEJ ve večerních hodinách, svátcích a víkendech stát 2,50 Kč/min (dříve 2,20 Kč/min).

tarif Twist Standard

 • Zdražení: textová zpráva bude stát 3 Kč (dříve 2,80 Kč).
 • Zdražení: volání do sítě T-Mobile mimo špičku bude stát 3 Kč/min (dříve 2,80 Kč/min).
 • Zdražení: volání do ostatních mobilních sítí bude stát 7 Kč/min (dříve 6,80 Kč/min).
 • Zlevnění i zdražení: volání do sítě Českého Telecomu bude ve všech časových pásmech stát 7 Kč/min (dříve 9,90 Kč/min ve špičce, 7,90 Kč/min mimo špičku a 5 Kč/min v noci, o víkendech a svátcích).

tarif Twist SMS

 • Zdražení: textová zpráva bude stát 1,80 Kč (dříve 1,70 Kč).

tarif Twist Extra

 • Zlevnění i zdražení: textová zpráva bude ve všech případech stát 1,80 Kč (dříve SMS do sítě T-Mobile stála 1,40 Kč, textové zprávy do jiných mobilních sítí 2,80 Kč).
 • Zlevnění i zdražení: volání do sítě T-Mobilu bude ve špičce a mimo špičku stát 4 Kč/min (dříve 5 Kč/min), volání v noci, o víkendech a svátcích přijde na 2,50 Kč/min (dříve 2,20 Kč/min).
 • Zdražení: volání do jiných mobilních sítí bude stát 7 Kč/min (dříve 6,80 Kč/min)
 • Zlevnění: volání do sítě Českého Telecomu bude ve špičce a mimo špičku stát 7 Kč/min (dříve 9,90 Kč/min a 7,90 Kč/min), volání v noci, o svátcích a víkendech bude stát 3,50 Kč/min (dříve 5 Kč/min).

Přehled změn: partnerské programy

 • Zdražení: volání do hlasové schránky, na číslo 3311, bude stát 1,05 Kč/min (dříve zdarma). Volání do schránky MobilBox, na číslo 3322, bude zdarma i nadále. 
 • Zdražení: zaslání textové zprávy bude u Partnera I a Partnera II stát 1,79 Kč (dříve 1,05 Kč).
 • Zlevnění i zdražení: Stejně jako u současných programů budou hovory po první provolané minutě účtovány po sekundách (dříve se účtovalo po 30 s).


Komentář: paušální programy

U současných paušálních programů T-Mobilu nenastalo příliš mnoho změn. Zdražení textových zpráv o sedmdesát procent u nejvyšších programů bez aktivovaného doplňku HIT ale rozhodně nepotěší. Rovněž starší tarify, které doposud posílaly textovky za korunu, si budou muset sedmdesát haléřů připlatit. Může jim vadit zrušení účtování po třiceti sekundách, i když zde může být pro někoho nový způsob účtování výhodnější. Zpoplatnění hlasové schránky také není příjemná zpráva.

Celkový výsledek: rozhodně zdražení

Komentář: předplacené služby

Ačkoli se u Twistu Standard změnila téměř každá položka v ceníku, výsledek volání příliš nezdraží. Při posílání SMS je sice každý dvacetnik navíc znát, při průměrném volání jde ale ve výsledku o malé navýšení a pokud uživatel posílá mnoho SMS, byl by pro něj možná vhodnější jiný program. Celkový výsledek: mírné zdražení.

U tarifu Twist SMS zdražily jen textové zprávy – o desetník. Platí v podstatě to stejné jako v předchozím odstavci. Pokud by někdo s Twistem poslal téměř nereálných 500 SMS, místo 850 Kč by za ně zaplatil o 50 Kč víc, což myslím není tak hrozné. Celkový výsledek: mírné zdražení.

Úplně nový je tarif Twist Extra a zde je třeba dodat, že pro většinu uživatelů s ním nejspíš dojde ke zlevnění. Nemohu hodnotit výhodnost sloučených cen za posílání SMS: pro toho, kdo posílá textovky jen do sítě T-Mobilu, jde o zdražení o 40 haléřů, uživatelům, kteří SMS dělí mezi všechny sítě, naopak Twist Extra zlevní komunikaci. Když jsem ale v excelové tabulce srovnal různé modely volání, nový Twist Extra byl téměř vždy výhodnější. Čím víc voláte do vlastní sítě, tím se nové ceny více vyplatí; sazba nižší o korunu za minutu prostě musí být znát. Stále však platí, že kvůli měsíčnímu paušálu 59 Kč se Twist Extra začne vyplácet až po několika desítkách provolaných minut. Celkový výsledek: zlevnění.

Stáhněte si Tarifikátor

Pro vlastní srovnání výhodnosti nebo nevýhodnosti nových cen tarifů T-Mobilu doporučuji stáhnout následující dvě tabulky Microsoft Excelu:

 • Tarifikátor (433 kB): do tabulky můžete přesně zadat svoji strukturu volání a porovnat, kolik by vás stála mobilní komunikace s různými paušálními a předplacenými programy mobilních operátorů. Tarifikátor je aktualizován o nové ceny T-Mobilu.
 • Srovnání starých a nových Twistů (139 kB): část Tarifikátoru, pomocí které jsem srovnával starší a nové ceny jednotlivých tarifů předplacenek Twist.

Žádná hrůza

T-Mobile rozhodně nepotěšil, nové ceny ale až na výjimky (zdražení SMS) nepředstavují žádnou katastrofu. Cílem tohoto článku bylo přehledně ukázat na jednotlivé změny, abyste se mohli rozhodnout, jestli se jimi má smysl zabývat.

U současných paušálních programů může být řešením aktivace doplňku Hit, který se cenově rozhodně vyplatí. T-Mobile to ví, T-Mobile vás chce, ale opět je jen na vás, abyste zvážili, jestli za nižší sazby stojí dvouletý úvazek k operátorovi.

Jste-li již uvázáni a nové ceny vás natolik naštvaly, že s T-Mobilem už nechcete mít nic společného, pravděpodobně máte šanci odstoupit od smlouvy. Ve Všeobecných podmínkách RadioMobilu (soubor ZIP, 135 kB) je totiž bod 14.2.3, podle kterého je účastník oprávněn písemně vypovědět smlouvu:

14.2.3: Během 20 kalendářních dnů ode dne zveřejnění změny Ceníku služeb, pokud změna spočívá ve zvýšení ceny Služby poskytované Účastníkovi, a to s výpovědní lhůtou 15 kalendářních dnů.

Nic to však nemění na nutnosti splatit zbývající paušální poplatky, které zbývají do konce smluvního období. Takže i v tomto případě je změna dosti drahá:

14.7: Vypovězením Účastnické smlouvy na dobu určitou nejsou dotčena práva RadioMobilu specifikovaná v bodě 14.6 těchto Všeobecných podmínek (zaplacení dlužných částek a pokut, pozn. redakce) a dále práva na úhradu smluvní pokuty ve výši zbývajících měsíčních paušálů splatných Účastníkem do konce sjednané doby trvání této Účastnické smlouvy.

Výměna předplacené karty je jednodušší, ve srovnání s T-Mobilem ale můžete ušetřit jen s Oskartou. Zde si dovolím upozornit, že na pořízení Oskarty Speciální edice, se kterou lze ve vlastní síti volat po páté minutě zdarma, jsou už jen tři dny. Jestliže váháte a tato Oskarta by se vám hodila, co nejdříve dováhejte. Pokud vám Oskarta SE leží v šuplíku, nezapomeňte ji do stejného termínu aktivovat, jinak ztratí své „kouzelné schopnosti“.

Nové ceny u tarifních programů platí od 1. února 2003.

Témata diskuse je jasná: Jsou ceny T-Mobilu konkurenceschopné? Má smysl kvůli nim měnit operátora?

Diskuze (170) Další článek: Oficiální stanovisko T-Mobilu k problému SMS brány o Vánocích

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Analýza, Příjemná zpráva, Mírné zdražení, Mobil, Přehled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40