Nové Nokie na vlastní oči: živé fotografie a první dojmy

Včera jsme na vlastní oči viděli a vlastníma rukama osahali čtyři z pěti nových mobilů Nokia. Přečtěte si, jaké jsou naše první dojmy. Prohlédněte si také velmi rozsáhlou fotogalerii našich vlastních obrázků.
Nové Nokie na vlastní oči: živé fotografie a první dojmy
Kapitoly článku

Nokia předevčírem představila pět nových mobilních telefonů. Už jsme o nich na MobilManii napsali dost a myslím, že to pro nikoho už není velká novinka. Spolu s kolegy z jiných specializovaných časopisů jsme se včera sešli v sídle českého zastoupení výrobce. Zde nám lidé z Nokie ukázali telefony naživo a odprezentovali, jaké jsou jejich klíčové vlastnosti a možnosti. Mohli jsme se zeptat, na co jsme chtěli, telefony jsme mohli nafotit ... prostě to byla akce, kterou by Nokia mohla opakovat při každém představení novinek. Podobně se už nějakou dobu chová Sony Ericsson – jeden den je oficiální celosvětové představení a hned druhý nebo další tisková konference v Praze.

Pro snadnější prohlížení jsme obrázky navíc připravili do samostatné fotogalerie. Klepnutím na následující obrázek se otevře nové okno:

Klepněte pro větší obrázek

Véčka, samá véčka

Protože jsme nové telefony už v článcích dostatečně popsali a představili, do tohoto článku napíšu jen věci, které jsem zjistil navíc. A samozřejmě také první dojmy z telefonů, které nelze zjistit jinak, než když si je vezmete do ruky a pořádně prozkoumáte.

Nebudu se vyhýbat ani zajímavým informacím, které jsou trošku mimo téma představených novinek. Tak například, že Nokia je hodně spokojená s úspěchem svého prvního véčka 7200. Konkrétní čísla jsme z nikoho nedostali, jen že jde řádově o tisíce prodaných kusů a že se tím nemyslí jen tisíc nebo patnáct set.

Klepněte pro větší obrázek

Víte, jak velký podíl měla véčka mezi telefon prodanými v loňském roce? Ve světě to bylo 20–25 %, u nás pouze 6–7 %. V České republice jsme hodně za světovým průměrem, lze proto očekávat, že véčka se u nás začnou prosazovat ještě víc než teď. Nokia tento trend také uznala a z představených novinek lze za véčka označit hned tři telefony.

Pojďme už ale k jednotlivým mobilů. Ve všech případech šlo o velmi rané vzorky, které měly do plně funkčních telefonů velmi daleko. V jednom případě chyběly popisky klávesnice, v dalším štítek, o firmwaru se dá říct všechno, jen ne, že byl vyladěný. O to ale tentokrát nešlo.

Nokia 6630: baculka

Nokia 6630 je symbianový telefon, o kterém jsme včera připravili rozsáhlý článek. Na českém trhu se objeví v říjnu až listopadu a cenu lze očekávat přibližně kolem 17 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Ze všech stran

Klíčovou vlastností je podpora GSM, GPRS, EDGE i WCDMA – takových telefonů se bude u Nokie objevovat víc. Výrobce také hlasitě prezentuje možnost nahrávat až hodinová videa. Zástupce Nokie původně uváděl, že jde o video v rozlišení 640 × 480 bodů, nakonec jsme ale došli ke správnému formátu 174 × 144 bodů. Zatím se myslím ještě nikde nepsalo o podpoře kancelářských dokumentů v e-mailovém prohlížeči. Přečtete si text ve Wordu, tabulku v Excelu, prezentaci v PowerPointu; zaslechl jsem myslím i cosi o PDF.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s kartou a s Nokií 7610

Mobil nemá vestavěný MP3 přehrávač - to byla samozřejmě věc, která mě po zkušenostech s Nokií 7610 hodně zajímala. Dá se však doinstalovat, otázkou potom je, jestli konektor Pop-Port podporuje stereofonní sluchátka. Přesnou odpověď ale zatím znají asi jen vývojáři v centrále Nokie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily: vršek displeje • klávesnice • objektiv fotoaparátu

Přímo v telefonu bude integrovaný webový prohlížeč Opera a mělo by tomu tak být i u dalších vyšších modelů Nokie. V současné době se Opera dodává na paměťové kartě, což je možná lepší, protože leckomu mohou více vyhovovat jiné prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka na pravém a levém boku • krytka paměťové karty

Tvar telefonu je velmi zvláštní a osobně jsem v něm nenašel zalíbení. Nějak mi připomíná Nokii 3650, ke které jsem cítil totéž. Je to ale malý a netypický telefon; věřím, že si najde své příznivce. Klávesnici si prohlédněte na obrázcích, píše se na ní dobře, přestože jsou tlačítka umístěna až příliš dole. Na levém boku telefonu je tlačítko, nejspíš diktafon, na pravém boku vypínač. Pod ním najdeme je slot pro paměťovou kartu MMC chráněný odklopnou krytkou. Karta je výměnná za chodu. V zadní části je vidět jen obrovský objektiv. Průměr čočky se mi ale zdá být stejný jako dřív, fotoaparát má ale megapixelové rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod bateri • zámek zadního krytu

Nokia 6630 je mobil na plaftormě Series 60 se vším všudy. Hlavní nabídka má trochu jiné ikonky, zajímavé je, že na rozdíl od současných telefonů se v ní dá probíhat oběma směry (z první položky se šipkou nahoru dostanete hned na poslední řadu). Jinak na pohled nenacházím žádné velké rozdíly, ani ve funkcích. 

Nokia 6260: velmi tvárné véčko

Véček se Symbianem zatím není mnoho a jedno z nich bude prodávat Nokia. Model 6260 se objeví koncem září (nanejvýš v říjnu) a bude stát kolem sedmnácti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Zavřený telefon

Pokud si pod véčkem představujete malý a lehký telefon, který může viset na krku, rychle své představy zažeňte. Nokia 6260 je hodně velký kvádr, který se i v zavřeném stavu může směle měřit s běžnými chytrými mobily. Na druhou stranu to je ale tenký telefon, takže půdorysné rozměry by nemusely vadit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti

Horní stranu telefonu zdobí plastový štítek s tečkami, v jeho středu je cosi, co vypadá jako LED dioda. Bohužel jsem se už potom zapomněl zeptat, ale světelná kontrolka by zde měla logiku. Konektor Pop-Port se skrývá na horní plošce, vedle je konektor nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po otevření

Nokia 6260 je véčko s otočným displejem. Při focení se telefon drží v ruce jako pistole s displejem otočeným o devadesát stupňů. Rotaci ale lze dokonat a část s displejem „připlácnout“ vzhůru nohama. Protože základní ovládací prvky jsou pod displejem, dá se s telefonem pracovat i se zavřenou klávesnicí. Do třetice ještě existuje jedna poloha, využitelná s přídavnou bluetoothovou klávesnicí. Začne se prodávat ve čtvrtém čtvrtletí a bude stát asi čtyři tisíce korun.
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Kouzla s kloubem

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6260 v poloze pro použití s bluetoothovou klávesnicí

Umístění funkčních tlačítek je trochu problematické při používání mobilu v otevřeném stavu. Číslicová tlačítka ve spodní části jsou sice posazena výš než obvykle, ale i tak má prst k displeji hodně daleko. Telefon je nutné držet trochu jinak, blíž kloubu než je u véček zvykem a při tisknutí tlačítek pod displejem nemáte takovou oporu. Nejvíc mi to vadilo při práci s křižovým ovladačem, který se pro potvrzení volby ještě musel stisknout. V pravém horním rohu displeje je malé tlačítko vypínače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily

Zajímavou funkčnost má tlačítko v pravé části. Když Nokii držíte jako telefon, spustí funkci push to talk (mimochodem poprvé v Symbianu Series 60). Při natočení displeje do polohy při fotografování slouží tlačítko jako spoušť fotoaparátu. Obrázky mají bohužel formát pouze 640 × 480 bodů, nejde tedy o megapixelový fotomobil. Funkce Nokie 6260 jsou velmi podobné modelu 6600. Novinkou je vestavěné rádio a MP3 přehrávač (konečně) nebo opět podpora dokumentů kancelářských aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to chytrý mobil Series 60

Nokia mezi svými novinkami uvedla ještě další véčko, model s označením 6170. Včera jsme ho ale neměli k dispozici, proto vás místo opakování informací odkážu na tento článek. Prodávat se začne v listopadu za cenu kolem 8 500 Kč.


V této kapitole jsem popsal špičkové telefony, vlajkové produkty Nokie. Výrobce ale získá podíl na trhu úplně jinými mobily. Nokia věří hlavně modelům 2600 a 2650, o kterých se dočtete v další kapitole. Budou opravdu hodně levné.

Témata článku: Nokia, Nokia 2600, Nokia 2600 classic, Nokia 2650, Nokia 3220, Nokia 3310, Nokia 6170, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Nokia 7200, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 9500, Velká novinka, Fotograf, Stejné ovládání, Specializovaný časopis, Foto, Dětská hračka, Čtvrtý čtvrtletí, Fotografie


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136