Nové procesory v mobilech: dvě jádra, dva gigahertzy

Máme problém. Jestliže dnešní 1GHz generaci říkáme „supertelefony“, jak budeme říkat té příští se 2GHz a dvoujádrovými procesory?
Nové procesory v mobilech: dvě jádra, dva gigahertzy

Říkejte tomu revoluce nebo přirozený vývoj, ale v oblasti procesorů mobilních telefonů nás čekají velké věci. Několik gigahertzových komunikátorů už na trhu máme, a tak oznámení firmy Texas Instruments o uvedení 1GHz procesoru tolik vzrušení nepůsobí. Malá zmínka v závěru tiskové zprávy, že na konec roku chystají dvoujádrový procesor, se nám už líbila mnohem více. Má se jmenovat Cortex A9 dualcore.

Podobné plány mají i ve firmě Qualcomm. Dvoujádrové procesory budou rovnou dva a ponesou jméno už dnes spojované s těmi nejvýkonnějšími telefony: Snapdragon MSM8260 a MSM8660. Novinky budou taktované na 1,2 GHz. V současnosti dostávají výrobci mobilů první vzorky, reálncých výsledků a prvních dvoujádrových komunikátorů bychom se mohli dočkat za rok. Součástí nových čipsetů Snapdragon bude i grafický koprocesor, který by měl do mobilů přinést HD video. Tedy to pravé HD video označované 1080p (současné HD mobily mají 720p).

Qualcomm násobí jádra, Motorola frekvenci. Tam je vše zatím ve stádiu příslibů, ale Američané se nechali slyšet, že koncem roku představí komunikátor s procesorem taktovaným na 2 GHz. I tahle hračka prý bude umět HD video, o což se postará NVIDIA Tegra.

Klepněte pro větší obrázek

Zní to všechno moc zajímavě. Už teď se můžeme těšit na novou generaci supertelefonů.

Diskuze (56) Další článek: T-Mobile chce do dvou týdnů rozjet 3G ve velkém

Témata článku: Technologie, Giga, Procesor, Přirozený vývoj, Mobil, Malá zmínka


Určitě si přečtěte