Nové rádiové low-endy Sony Ericssonu

Sony Ericsson představil v úterý i jednoduché modely nejnižší cenové hladiny. I přes nízkou cenu nechybí fotoaparát ani FM tuner.
Kapitoly článku

Vedle fotonovinek K550i a K810i a hudebních Walkmanů W610i a W880i byly v úterý předsatveny ještě další čtyři modely určené pro ruce méně náročných uživatelů. Po vydání tiskové zprávy jsme vám v bleskovce nastínili, jakým směrem se Sony Ericsson u svých low-endů hodlá ubírat. Nyní se pojďme na jednotlivá zařízení podívat podrobněji.

Pro děti i dospělé

Hlavním prvkem, o nějž se budou modely K200i a K220i opírat, je jednoduchost práce se zařízením a jeho výbavou. Novinky řady „K“ jsou duální, a určeny tedy pro mobilní sítě standardu GSM na frekvencích 900 a 1 800 MHz. Společným znakem je také velikost a hmotnost, které se u obou zařízení pohybují na hodnotách 103 × 46 × 16,7 mm a 82 g. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon je tedy dostatečně velký na to, aby mohl sloužit důchodcům s horším zrakem nebo naopak ne příliš šetrným menším dětem. Pokud se uživateli nepozdává styl maticového provedení hlavního menu, je možné nastavit tzv. jednoikonové menu, kdy se na displeji zobrazí pouze ikona služby, kterou je možno vybrat. Právě pro starší osoby je toto, stejně jako funkce rychlého spuštění vybraných služeb (menu fotoaparátu, telefonní seznam, hlasitost vyzvánění/FM rádio, menu zpráv) stiskem jedné klávesy, vítaným zpříjemněním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K200i Light Champagne

Problematická by mohla být čitelnost displeje na denním světle. Pro telefony K200i a K220i totiž Sony Ericsson použil pasivní CSTN technologii displeje. U low-endových zařízení nelze čekat žádné zázraky (i když např. 240 × 320 bodů použitých v Sharpu GX29 je příjemným vybočením z řady), a tak se bude uživatel muset spokojit s rozlišením 128 × 128 bodů.

I fotoaparát může být levný

Telefony jsou vybaveny integrovaným VGA fotoaparátem. Od toho se také odvíjí vestavěná paměť, jejíž velikost je dvoumegabajtová, a nabízí tak prostor pro cca 40 snímků. Přesto bývají snímky alespoň pro MMS příp. jako rychlé momentky použitelné. V počítači, do nějž je dopravíte přes kabel nebo bezdrátovým IrDA, ale zázraky nečekejte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K200i Metallic Black

Do paměti telefonu se dále vejde až 300 záznamů adresáře (přičemž každý z nich pojme až 3 čísla) a 250 textových zpráv. Při jejich přípravě lze využít funkce prediktivního vkládání textu pomocí vestavěného slovníku T9.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K220i Ocean Blue

Jedinou funkcí, v níž se oba modely odlišují, je integrované FM rádio. Zatímco majitelé modelu K200i se bez něj budou muset obejít, uživatelé s vyšší verzí mohou ráno s FM tunerem vstávat, stejně jako si přes den vychutnávat výběr až z 10 stanic uložených na předpřipravených paměťových místech. K dispozici je i příjem doplňkových informací pomocí Radio Data System (RDS).

Konkurence těžkého kalibru

Oba modely se na trhu objeví ve druhém čtvrtletí letošního roku. Cena Sony Ericssonu K200i, který bude nabízen ve tmavém zpracování Metallic Black a světlém Light Champagne, byla stanovena na 2 700 Kč. Verze K220i s vestavěným FM tunerem přijde uživatele na 2 900 Kč. Nabízeno bude modré provedení Ocean Blue a bílé Frost White.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K220i Frost White

Konkurence v tomto cenovém rozpětí je široká. Velkým protivníkem by mohl být např. již zmiňovaný Sharp GX29, který je navíc vybaven kvalitnějším displejem a bezdrátovým Bluetooth. Chybí mu naopak vestavěný FM tuner.

Sony Ericssony K200i a K220i ve zkratce

  • sítě: GSM 900/1 800 MHz (850/1 900 MHz u jednoho z možných provedení K200i)
  • rozměry, hmotnost: 103 × 46 × 16,7 mm, 82 g
  • displej: pasivní CSTN, rozlišení 128 × 128 bodů, 65 536 barev
  • fotoaparát: rozlišení VGA
  • paměť: vnitřní 2 MB, 300 záznamů v adresáři, 250 pozic pro textové zprávy
  • data: GPRS, IrDA; WAP 1.2.1
  • výdrž baterie: 8 hodin (hovor), 300 hodin (pohotovost)
  • další funkce: MMS, hlasitý odposlech, budík, kalkulačka, kalendář, prediktivní vkládání textu (T9), 32hlasá polyfonie, FM tuner (jen u modelu K220i)

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Rádio, Sharp GX29, Sony Ericsson J120i, Metallic Black, Son


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113