Nové Siemensy na vlastní oči: první dojmy a fotografie

Siemens představil dva nové stylové mobilní telefony: vysouvací SL65 a véčko CFX65. Mobily jsme mohli vyzkoušet a sérii článků, které jsme o nich připravili, proto završíme prvními dojmy. (+ obrázky z vestavěného fotoaparátu)
Nové Siemensy na vlastní oči: první dojmy a fotografie
Kapitoly článku

Páteční prezentace nových telefonů proběhla v nejvyšším patře nové budovy společnosti SAP. Leží v bývalém východním Berlíně, který i po patnácti letech leckde stále vypadá velmi „východně“. Volbu místa ale musím rozhodně pochválit: v prosklené budově byly výborné podmínky pro fotografování. Rozhodně se to nedalo srovnávat s dřívějšími prezentacemi v klubech a podobných neprosvětlených místech, kde se pod barevnými reflektory nedalo příliš fotit.

Klepněte pro větší obrázek
Budova SAP v Berlíně

Tiskovou konferenci zahájil proslovem Thorsten Heins, nový šéf mobilní divize Siemensu. Ředitel designérského centra Ulrich Skrypalle pokračoval prezentací o návrhu nových telefonů (viz tato bleskovka). Poté jsme si telefony mohli osahat a nafotit, případně se zúčastnit několika workshopů, například k možnostem vestavěného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Thorsten Heins • Ulrich Skrypalle • neznámý reklamní a módní fotograf na workshopu


Siemens SL65

Siemens svůj starší mobilní telefon SL55 představil loni v březnu na veletrhu CeBIT. Novinka neměla nic společného s předchůdcem SL45, patřila do úplně nové řady. Po roce a několika měsících dostává SL55 svého nástupce: mobilní telefon SL65. Oba dva modely patří do stejné třídy. Jsou to stylové produkty, kde funkce nejsou to hlavní, jejich výbava ale na druhou stranu není vůbec špatná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Siemensu SL65 (další najdete tady)

Charakteristiku cílové skupiny nového telefonu použiji z prezentace Siemensu: 62 % muži, 38 % ženy, střední až vyšší příjem, 25–40 let, osobní i profesní využití mobilu.

Typický postoj: „V běžném životě dávám najevo svoji osobnost, chci se lišit. Kupuji si drahé věci a rád ukazuji, co mám. Je pro mě velmi důležité setkávat se s přáteli a novými lidmi.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je větší

Siemens SL65 se na pohled zdá být větší než předchůdce SL55. Na představení jsem oba telefony nemohl porovnat, byl jsem proto zvědavý, co řekne tabulka s rozměry a hmotností:

  rozměry hmotnost
Siemens SL65 90 × 48 × 21 mm 99 g
Siemens SL55 82 × 45 × 22 mm 79 g

Je to opravdu tak, nový telefon je delší (o 8 mm) a širší (o 3 mm) než starší model, o milimetr menší tloušťka není tolik znát. Také hmotnost je o dvacet gramů vyšší. Přestože oba dva telefony podle našich měřítek patří do třídy malých a lehkých, nový SL65 už rozhodně není takový kolibřík. Zajímavé je také porovnat rozměry s očekávaným Samsungem SGH-E800, který patří do stejné třídy. Z pohledu rozměrů a hmotnosti je na tom ale ještě o něco hůř:

  rozměry hmotnost
Samsung SGH-E800 88 × 50 × 23 mm 104 g

Siemens SL65 je pohled připomíná kulaté vajíčko. Bude se nabízet ve dvou barevných variantách, tmavé Ebony a světlé Ivory (vzpomněl si Siemens na duet Stevieho Wondera s Paulem McCartneym?). Obě dvě verze si můžete prohlédnout na našich vlastních i na oficiálních fotografiích. SL65 je na pohled hezký telefon, i když na druhou stranu nijak zvlášť překvapivý – všechno už bylo vymyšleno. Osobně se mi víc líbí světlá varianta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tmavá a světlá varianta telefonu

Přestože jsem měl v ruce pouze předprodukční model, u něhož by se daly předpokládat konstrukční nedostatky, byl dokonale pevný. Výsuvný mechanismus ani jiné prvky si nedovolily vydat žádný nepřístojný zvuk. Vysouvání horní části nechal Siemens plně na uživateli, u zmiňovaného Samsungu SGH-E800 při tom pomáhá pružina.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechanismus pro vysouvání je velmi pevný

Po rozsunutí obou částí od sebe se objeví plechový štítek se dvěma šroubky. Plocha je bohužel dosti náchylná na otisky prstů – stačí se dotknout a zůstane na ní flek, což nevypadá moc dobře.

Klepněte pro větší obrázek Vidíte ty skvrny?

Velké tlačítko budou operátoři milovat

Nad čtvercovým displejem v přední části je „oko“ s mřížkou reproduktoru. Podobné drátěné mřížky jsou vůbec specialitou Siemensu, neuvědomuji si, že bych tento prvek viděl u nějaké jiné značky. Snad pouze u Bosche, ale tuto společnost před lety koupil právě Siemens.

Klepněte pro větší obrázek Drátěné mřížky k Siemensu patří

K displeji se ještě dostaneme, je čtvercový a vzhledem k rozměrům celého telefonu přijatelně velký. Přesné rozměry ale neznám. Pod displejem je blok s tlačítky: dvě funkční, dvě pro ovládání hovoru a poměrně přesný, i když dosti zapuštěný joystick. Jeho stisknutím se dostanete do hlavní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Joystick

Pod joystickem najdeme ještě jedno obrovské tlačítko, kterým se dostanete na wap. Během deseti minut se mi ho podařilo omylem stisknout asi pětkrát. Přestože se mi nepodařilo najít způsob, jak tomuto tlačítku přenastavit jeho zákeřnou funkci, jiné weby uvádějí, že slouží pro vstup do telefonního seznamu, takže to asi půjde. Je ale nadmíru jasné, že operátoři po tak snadno stisknutelném tlačítko rádi skočí a bez možnosti změny mu přiřadí své wapové portály.

Na levém boku jsou celkem tři tlačítka, jedna kolébková klávesa a funkční tlačítko. Vpravo je malý infraport, dole klasický konektor, jaký Siemens používá i v ostatních svých telefonech. Vzadu uprostřed je zrcátko pro autoportréty, vedle něj objektiv vestavěného fotoaparátu, nahoře otvor pro pověšení mobilu na krk. Po uvolnění zámku zadního krytu se objeví baterie – má čtvercový formát a takovou jsem myslím u Siemensu nikdy neviděl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka na boku telefonu • infraport, fotoaparát a zrcátko

Siemens neexperimentoval s rozložením tlačítek na číslicové klávesnici. Nejvyšší řada kláves je sice už částečně krytá horním dílem telefonu, tato tlačítka jsou však větší, takže ve výsledku jsou dobře ovladatelná.

Klepněte pro větší obrázek 
Možná se to nezdá, ale klávesnice je vcelku pohodlná


Článek pokračuje v další kapitole

Témata článku: Siemens, Siemens CF62, Siemens CFX65, Siemens SL55, Siemens SL65, Prostřední řada, Nejvyšší řada, Foto, Světlá varianta, Čtvercový formát, Tištěný spoj, Fotografie

Určitě si přečtěte