Nové Sony Ericssony: elita mezi fotomobily

Modelová řada špičkových fotomobilů s označením Cyber-shot se rozrůstá o dva nové kousky: Sony Ericsson K810i a K550i.
Kapitoly článku

Sony Ericsson včera představil celkem osm nových telefonů. Největší rozruch ale způsobily modely K810i a K550i, které disponují kvalitními fotoaparáty a rozšiřují tak řadu Cyber-shot. Ta byla představena minulý rok, když se loga fotoaparátů Sony objevily na nových telefonech K800i a K790i. Do konce roku 2006 se pak prodalo 4,5 miliónu těchto telefonů.

Fotomobily s logem Cyber-shot musí splňovat dva základní požadavky – především musí být fotoaparát velmi kvalitní a pořízené snímky musí vynikat vysokou obrazovou kvalitou, další podmínkou je ovládání fotomobilu se stejným stylem nabídek jako u fotoaparátů značky Sony.

Sony Ericsson K810i: jen malý make-up

Hlavní hvězdou je nová vlajková loď mezi telefony Sony Ericssonu bez operačního systému s označením K810i. Jak je z názvu na první pohled patrné, jedná se o pokračovatele oblíbeného modelu K800i, který byl prvním Cyber-shot telefonem. Kdo ale čekal nějaké velké inovace a hromadu nových funkcí, musí být zklamán. Novinka se totiž, když pomineme pár drobností, od svého předchůdce liší zejména vzhledem. Rozměry 106 × 48 × 17 mm dávají tušit, že telefon je o celých pět milimetrů tenčí. Tato změna se ale bohužel nepodepsala i na hmotnosti, která stále činí 115 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K810i v provedení Noble Blue

Telefon se od svého předka při čelním pohledu na první pohled odlišuje podstatně výstřednějším designem, který se ovšem nemusí líbit každému. V největší míře za něj může klávesnice s netradičními numerickými kruhovými klávesami ve stříbrné barvě. Funkční části klávesnice dále dominuje joystick s šesticí funkčních kláves. Nad klávesnicí pak najdete displej, který neprošel žádnou inovací. Nebylo to ale ani potřeba. Na ploše o rozlišení 240 × 320 bodů díky aktivní technologii TFT zobrazí 262 tisíc barev.

Nad displejem zaujme přední kamera pro videohovory a dvojice tlačítek pro vyvolání fotogalerie a práci s fotografiemi. Podle přední kamery je zcela jasné, že novinka bude vybavena podporou sítí třetí generace. Je velká škoda, že Sony Ericsson do telefonu nepřidal i podporu pomalejší technologie EDGE, která bude mnoha uživatelům citelně scházet. Bohužel se nechystá ani žádné dvojče s EDGE jako v případě K790i.

Fotoaparát beze změn

Zatímco přední stranou se Sony Ericsson K810i od svého předchůdce výrazně odlišuje, při pohledu na zadní jsou oba telefony téměř k nerozeznání. Objektiv 3,2megapixelového fotoaparátu s automatickým zaostřováním je opět chráněn příčně posuvnou krytkou. Ta ale podle oficiálních snímků netvoří na zádech telefonu takový hrb jako dříve. Fotoaparát byl již u modelu K800i natolik kvalitní, že zatím jeho vylepšení není potřebné. Pro fotografování v horších světelných podmínkách opět pomůže xenonový blesk s velmi dobrou účinností. Nechybí ani zrcátko pro autoportréty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné provedení Golden Ivory

Spolu s parametry fotoaparátu byly zachovány i jeho funkce jako je například digitální stabilizátor obrazu, který ovšem funguje pouze v určitém scénickém režimu, nebo funkce BestPic, která v jeden okamžik pořídí devět obrázků během vteřiny. Vy si vyberete ten nejlepší a ostatní se samžou. Některé funkce bude možné rychle přepínat pomocí numerických kláves. Po aktivaci fotoaparátu, by vám jako nápověda měly posloužit malé symboly, které se u prvního sloupce kláves rozsvítí. 

Fotografie půjde upravovat přímo v telefonu pomocí nové aplikace Photo Fix. Můžete je samozřejmě také přímo odesílat do internetového blogu. Vnitřní paměť telefonu bude činí 64 MB a lze ji rozšířit pomocí paměťových karet Memory Stick Micro, takže na multimediální obsah bude místa dostatek. V základním balení by měla být karta o velikosti 128 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě fotografování zvládne Sony Ericsson K810i i přehrávání hudby. Hudební přehrávač bude disponovat unikátní funkcí TrackID, která slouží pro rozpoznávání názvů právě hrající skladby a kterou již známe z Walkmanu W850i. Díky podpoře profilu A2DP si hudbu budete moci pustit i do stereofonních Bluetooth sluchátek. Pokud vás hudební soubory omrzí, má K810i v zásobě i integrované FM rádio s RDS. Hudební soubory do telefonu snadno dostanete díky podpoře standardu USB Mass Storage. Z dalších funkcí pak už jen vzpomenu čtečku RSS kanálů, push e-mail nebo letecký režim.

Přecházet se nevyplatí

Sony Ericsson K810i nic převratného nepřináší - nový design, nové barvy, lépe vyřešenou krytku fotoaparátu, ikonky funkcí fotoaparátu na numerické klávesnici a aplikaci pro úpravu fotografií Photo Fix. Majitelé staršího modelu K800i rozhodně nemají důvod na novinku přecházet. Potenciální zákazníci se pak musí rozhodnout podle vlastního vkusu a ceny nového telefonu, která by měla v době zahájení prodeje činit 11 000 Kč. Sony Ericsson K810i by se měl na českém trhu objevit v druhém čtvrtletí a to ve dvou barevných provedeních: tmavě modré Noble Blue a krémové Golden Ivory.

Sony Ericsson K810i ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 106 × 48 × 17 mm, 115 g
  • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz), GPRS, UMTS
  • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce
  • paměť: vnitřní paměť 64 MB, slot na paměťovou kartu Memory Stick Micro (128MB karta v základním balení)
  • fotoaparát: 3,2 Mpx, aktivní krytka, automatické zaostřování, xenonový blesk, natáčení videa, odesílání fotografií do blogu
  • konektivita: Bluetooth 2.0 s profilem A2DP, infraport, Fast port
  • multimédia: hudební přehrávač s TrackID, FM rádio s RDS
  • další funkce: videohovory, e-mailový klient, push e-mail, Java MIDP 2.0, čtečka RSS kanálů, internetový prohlížeč NetFront
  • výdrž: pohotovostní doba až 400 hod., doba hovoru až 600 min.

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Fotomobily, Sony Ericsson K550i, Sony Ericsson K810i, Elita, Son, Eli, Stejný styl, Letecký režim, Foto, Mez, Největší rozruch

Určitě si přečtěte