Nové Sony Ericssony na vlastní oči (první dojmy a živé foto)

Vyzkoušeli jsme tři novinky Sony Ericssonu – chytrý Walkman s dotykovým displejem W950i, nadupanou klasiku v podobě modelu K610i a prostý lowend J100i. A také před nedávnem představený smartphone M600i a Walkman W810i. Více než 70 živých fotografií!
Nové Sony Ericssony na vlastní oči (první dojmy a živé foto)
Kapitoly článku

Stánek Sony Ericssonu patřil na barcelonském 3GSM kongresu mezi nejobleženější. Není divu, výrobce si pro nás připravil tři atraktivní novinky pro různé skupiny zákazníků. Na své si přijdou jak milovníci kvalitní muziky, tak zájemci o dobře vybavený přístroj vyšší střední třídy a poslední okukovanou novinkou byl čistý lowend zaoblených tvarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ke stánku Sony Ericssonu jsme se museli protlačit

Kromě úplných novinek jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout i již dříve představené telefony, například smartphone s dotykovým displejem M600i nebo atraktivní černý Walkman W810i. Za prohlídku také stálo nové audio příslušenství k modelové řadě Walkman.

Protlačili jsme se davem a všechny novinky si vyzkoušeli a podělíme se s vámi o naše první dojmy. Pořídili jsme také několik „živých“ fotografií. Omluvte prosím jejich kvalitu, ale v bídných světelných podmínkách a s davem zvědavců za zády nebylo možné zajistit lepší výsledek.


Sony Ericsson W950i

Do stále populárnější řady hudebních mobilů s označením Walkman přibyl první smartphone s otevřeným operačním systémem. Konstrukčně telefon vychází z nedávno představeného modelu M600i, ale na první pohled se odlišuje jinou klávesnicí. Ta je zcela plochá a jednotlivé klávesy jsou vyznačeny pouze malými bodovými výstupky. Stisk je velmi nízký a orientace hmatem trochu komplikovanější. Ale myslím, že si uživatel rychle zvykne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chytrý Walkman W950i

Telefon k sobě nepřitahoval tolik zvědavců jen proto, že je nový. Je to velmi líbivý černý kvádřík s přitažlivým, moderním designem. I přes papírově poměrně velkou délku 106 mm a šířku 54 mm působí telefon subtilním dojmem. Vděčí za to především malé tloušťce 15 mm a nízké hmotnosti 112 g. Oproti běžným telefonům je to pár gramů navíc, ale jakmile si telefon vezmete do ruky, budete příjemně překvapeni. Velkému displeji s rozlišením 240 × 320 bodů není co vytknout, odvádí výtečnou práci. A už asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o displej dotykový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je zcela plochá

Zadní strana přístroje je jen vkusně ozdobena kulatými otvory hlasitého reproduktoru, které jsou kryty oranžovým materiálem. Oranžový je také konec stylusu, pásek nad sluchátkem na přední straně a logo řady Walkman pod displejem. Oranžově jsou také zvýrazněny funkční klávesy a při přehrávání hudby se stejnou barvou zobrazí symboly základních funkcí přehrávače nad příslušnými tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát nenajdete...

Na zadní straně ovšem něco chybí – fotoaparát. U multimediálního mobilu je to trochu překvapující, ale možná je to od výrobce promyšlený tah. Uživatelé většinou používají telefon a přehrávač hudby každý den, kdežto fotoaparát jen příležitostně. Kombinace ála Sony Ericsson W950i by jim proto mohla vyhovovat. Ale vzhledem k podpoře sítí třetí generace by se alespoň malá VGA kamera pro videohovory a nouzové fotografování na přední straně mohla hodit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spolu s telefony ukázal výrobce i nové audio příslušenství

Uživatelské prostředí je postaveno na Symbianu s platformou UIQ verze 3.0. Softwarová výbava je tedy stejná, jako u modelu M600i. Ale je tu pár odlišností. Především v telefonu najdete zcela nový přehrávač hudby, který, nebudou ostatní dva modely se Symbianem UIQ (W990i, M600i) vybaveny. Specialita Walkmanu zařazuje hudební soubory podle interpretů a alb, ke kterým lze navíc přiřadit obrázky. Hudbu k přehrávání si pak můžete vybrat díky dotykovému displeji doslova ukázáním na obrázek alba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázek obalu přehrávaného alba stále na displeji

K telefonu bude dodáván i nový software pro počítač uživatele, který bude umět komprimovat hudbu z běžných CD a k jednotlivým albům pak přiřazovat ony obrázky. Jen tak pro připomenutí. Vnitřní paměť přístroje pojme 4 GB dat. Narozdíl od připravované Nokie N90 není této kapacity dosaženo použitím harddisku, ale flash paměti. Pomocí paměťových karet ji však není možné dál rozšířit.

O technických parametrech telefonu si můžete přečíst zde. Dostupné parametry jsou již také zapsány v katalogu mobilů.


Sony Ericsson M600i

Od nového Walkmanu je k o něco málo staršímu smartphonu poměrně blízko, sdílí totiž stejná konstrukční základ. Hlavní rozdíl je v klávesnici, která má o něco více tlačítek. Při představení jsme kroutili hlavou, jak výrobce vyřešil problém s místem pro plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Tlačítek totiž použil polovinu a zdvojil je do podoby kolébky. Dá se na takové klávesnici vůbec něco napsat? Ano jde, a překvapivě snadno. Bude to chtít trochu zvyku, ale i po pár minutách tréninku jsem začal chytat ten správný grif. Vlastně na tom vůbec nic není. Tlačítka mají výrazné hrany a jemný chod. Že ťukáte do nějakých „kolébek“ si po chvilce ano neuvědomíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson M600i

Stejně jako nový Walkman je i nový smartphone nabízen v černé barvě. Bez oranžových doplňků a zcela ploché klávesnice je to už ale trochu „nuda“. Oživením je proto bílá varianta se světle modrými doplňky. Světle modré je také výrazné podsvícení kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílá bude spíš "pro holky"

K ovládání slouží kromě klávesnice samozřejmě dotykový displej. Oproti stávajícím smartphonům výrobce má novinka stylus opatřený kovovým mezikusem, ale stále se jedná o velmi malou a tenkou tyčinku bez možnosti vysunutí. A velmi malá, ba až titěrná, je také nová paměťová karta typu Memory Stick Micro označovaná zkratkou M2. Ta se bude po vyjmutí z telefonu snadno ztrácet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Neměl jsem příležitost nějak podrobně prozkoumávat možnosti nové platformy UIQ 3.0, ale ovládání mě každopádně příjemně překvapilo svojí rychlostí. Na každé klepnutí na displej telefon okamžitě zareagoval.

O technických parametrech telefonu si můžete přečíst zde.


V druhé kapitole budeme pokračovat modely W810i, K610i a J100i

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson J100i, Sony Ericsson K610i, Sony Ericsson M600i, Sony Ericsson W810i, Sony Ericsson W950i, Designová změna, Son, Foto


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11