Nové Sony Ericssony na vlastní oči

V redakci máme prototypy nových Sony Ericssonů. Jeden je štíhlý kovový elegán, druhý levný Walkman a třetí nabušený navigátor.

Do redakce dorazily tři předprodukční vzorky nedávno představených telefonů Sony Ericsson. Elegantní klasik T700 a hudební Walkman W302 měly premiéru v létě, horkou novinkou je navigační slider G705, který výrobce odhalil teprve před týdnem. Ještě než dostaneme k dispozici finální kusy na ostré testování, podívejme se aspoň na několik základních vlastností, podle kterých se dá už teď odtušit, zda se máme na nové modely těšit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson T700: tenhle frajer se povedl

Stříbrný klasik T700 byl představen začátkem srpna. Vývojově navazuje na jeden z nejoblíbenějších Sony Ericssonů minulosti, model klasické konstrukce T610. Jeho umírněný, ale přesto moderní design podtrhuje kovové provedení. Oblast kolem displeje a zadní snímatelný kryt tvoří velmi jemně vroubkovaný kov, který vytváří efektní lomy světla a hlavně zabraňuje zachytávání otisků prstů. Tohle inženýři vymysleli geniálně, kromě displeje není třeba na celém mobilu nic čistit. Spodní část těla z přední i zadní strany potom kryje povrch z matného plastu, stejně je provedena i klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesy mají optimální velikost i pro větší prsty, mačkají se s jistým zdvihem, a to i poslední řada, u které to nebývá zdaleka pravidlem. Výhrady nemám ani k funkčním klávesám a pětisměrnému potvrzovacímu tlačítku. Sony Ericsson v tomto směru už dávno našel optimální kompromis mezi ergonomií a designem.

Pozornost si zaslouží způsob snímání zadního krytu. U T700 se vám nemůže stát, že byste jej museli páčit a strachovat se z ulomení západek. K naprosto bezproblémovému sejmutí stačí uvolnit dva boční zámky po stranách mobilu a kryt okamžitě sám vyskočí. Pod ním se skrývá 950mAh Li-Pol baterie, která by měla zajistit dostatečnou výdrž. Konkrétní hodnoty ale ukáže až dlouhodobější testování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměťová karta Memory Stick Micro se u tohoto modelu vkládá přímo z boční strany telefonu, její slot dostal místo hned nad obludně vyhlížejícím Fast Portem. Čím kompaktnějších rozměrů telefony postupně dosahují, tím větší pozornost na sebe tento přežitek minulosti strhává. A že je na tom T700 s velikostí opravdu dobře – jeho tloušťka nepřesahuje 10 mm. Zbylé parametry jsou současný standard. Přímo s prototypem byla dodána 512MB karta, snad tomu tak bude i u prodejního balení.

Prostředí telefonu se nijak dramaticky neliší od ostatních Sony Ericssonů poslední doby, menu je vcelku svižné, animace vkusné. V prototypu chyběla čeština, takže nemá smysl dál prostředí rozebírat, moudřejší budeme až u finální verze. Co jsme ale mohli vyzkoušet už na předprodukčním vzorku, je tzv. „BTS geotagging“, jak jsme interně tuto netradiční funkci nazvali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

T700 sice není vybaven GPS modulem pro určování polohy, při snímání fotografie si však podle signálu z dosahových BTS základen dopočítá polohu, kde byl obrázek pořízen, a zobrazí ji na mapách Google Maps. Přesnost této lokalizace se pohybuje kolem půl kilometru, což není zanedbatelná odchylka, ale i tak jde o zajímavý způsob, jak alespoň částečně nahradit chybějící GPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Sony Ericsson T700
Klepněte pro větší obrázekStylový mobil klasické konstrukce s nízkou hmotností a tloušťkou a osvědčeným designem, který má 3MPx fotoaparát s diodou, ale chybí mu autofocus. Podporuje EDGE i HSDPA, je vybaven stereoreproduktory a umí určit polohu podle nejbližšího vysílače.rozměry a hmotnost: 104 × 48 × 10 mm, 78 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 25 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: ?
hudba: přehrávač hudby, rádio, stereorep.
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk
63 %
(145. místo z 948)
kataloginfo výrobce
cena: 4 880 Kč (koupit)

Sony Ericsson W302: i nemajetní chtějí svůj Walkman

Rodinu Walkmanů posílil koncem července nenápadný telefon klasické konstrukce W302. Na první pohled připomíná velmi oblíbený model W890i, ale srovnávat se s ním může snad jen v rozměrech. Jeho hlavní předností jsou totiž příjemné rozměry, tloušťku 11 mm u lowendů příliš často nevídáme. Přední stranu kryje černý povrch z kartáčovaného hliníku, boky i záda jsou z plastu. Aby telefon neklouzal z ruky, je zadní kryt zdrsněn úpravou „povrch golfového míčku“ – po celé ploše jsou tedy drobné jamky, které zároveň znemožňují výraznější umazávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

W302 určitě nesměřuje k horním deseti tisícům, takže je celý pojat jednoduše a prakticky. Na rozdíl od jiných Walkmanů se vyhýbá křiklavým barvám a různým šíleným barevným kombinacím. Prodávat se bude v černé a stříbrno-bílé variantě. Je určen hlavně konzervativnějším uživatelům, kteří chtějí využít výhod hudebního mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K ovládání přehrávače slouží typická hudební tlačítka implementovaná do pětisměrné klávesy s potvrzovacím středem. K rychlému spuštění přehrávače se dostanete stisknutím nenápadného tlačítka W na levém boku telefonu. Kromě spouště fotoaparátu a regulace hlasitosti už žádná další speciální tlačítka telefon neobsahuje. Samotná numerická klávesnice patří k těm méně povedeným. Klávesy mají sice dostatečný zdvih a zřetelnou odezvu, ale jsou zbytečně natěsnány na sobě, takže většímu palci se nebude psát pohodlně. Přitom na okrajích klávesnice zbývá více než půl centimetru nevyužitého místa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní kryt se nesnímá právě jednoduše a protože je plastový, při manipulaci s ním zase zažíváme známý pocit nejistoty, co ještě vydrží a co už ne. Vložená baterie je opět typu Li-Pol 950 mAh a až recenze odhalí, jak dlouho bude schopná utáhnout nepřetržité přehrávání hudby. Po kryt se u W302 ukládají i paměťové karty Memory Stick Micro, k prototypu nebyla žádná přiložena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson W302
Klepněte pro větší obrázekLevný model s nízkou tloušťkou a průměrnou výbavou se zaměřením na hudbu. Walkman s displejem o rozlišení 176 × 220 a dvoumegapixelovým fotoaparátem se bude prodávat v bílém a černém barevném provedení.rozměry a hmotnost: 100 × 46 × 11 mm, 78 g
displej: 2'', aktivní TFT, 176 × 220, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: Fast port, Bluetooth (A2DP)
paměť: 20 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Pol 900 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 632 × 1 224), video
54 %
(287. místo z 948)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 3 240 Kč (koupit)

Sony Ericsson G705: vyspělý, vybavený, bez OS

Co do designu, povedl se také model jménem G705, ale na věc jde jinak než předchozí dva typy. Kov je tu zastoupen pouze náznakem – lesklý proužek obepínající boky přístroje je ve skutečnosti pouze imitace. Vzhled se ale podle mého názoru povedl, černá část s rozměrným displejem a díl s klávesnicí v barvě bílé kávy tvoří zajímavou kombinaci. Jak už jsme psali v úvodu, telefon má teprve měsíc po své premiéře, jedná se tedy o velmi ranný prototyp a proto mu lze odpustit nepevnou konstrukci, Sony Ericsson má ještě dost času, aby to napravil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výbava telefonu je působivá, je až s podivem, jak se výrobci podařilo vše z následující tabulky parametrů seskládat do telefonu tak příjemných rozměrů. Sony Ericsson slibuje prvotřídní mobilní internet, komunikaci na všechny způsoby, Wi-Fi, navigaci a mnoho dalšího. Slibně působí i nově uzavřené partnerství s „vládci internetu“ ze společnosti Google, která vlastní i oblíbený portál YouTube. V našem prototypu jsme si zatím mohli prohlédnout jen zajímavě řešenou výchozí stránku prohlížeče s rozcestníkem, vyhledávačem, čtečkou RSS a dalšími užitečnostmi. Necháme se překvapit, jak bude finální verzi telefonu vypadat klient pro YouTube.

Sony Ericsson G705
Klepněte pro větší obrázekVýsuvný telefon s GPS modulem, který podporuje geo-tagging a naviguje na mapách od Google. Pořídí třímegapixelové fotky, podporuje EDGE a HSDPA a nečekaně také Wi-Fi. 120MB paměť lze rozšířit kartami Memory Stick Micro.rozměry a hmotnost: 95 × 47 × 14 mm, 98 g
displej: 2,4'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 120 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: ?
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk
68 %
(92. místo z 963)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 7 700 Kč (prosinec 2008)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výbava solidního smartphonu, rozměry jako u hloupého telefonu. Ideál?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson se bohužel stále drží svého obřího univerzálního konektoru, takže i kabel nabíječky, který využívá pouze dva kontakty, má nepříjemně velkou koncovku. Na druhé fotografii si všimněte zajímavého detailu, na vrchní hraně telefonu sídlí hudební tlačítko „Play“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát byl ošizen o automatické ostření, takže spoušť ve stylu skutečného fotoaparátu je jen tak na oko
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pohled nebudí bublinková klávesnice příliš důvěry, ale ve skutečnosti to není vůbec špatné. Jednotlivé sloupce kláves oddělují rýhy, jednotlivé řady jakési zlaté proužky, takže je hmatová orientace dobrá

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pěkně je vyřešené zavírání zadního krytu, to na první fotce je jeho zámek. Užitečným detailem jsou odpružené kontakty baterie, nestane se tedy, že by se poškodily ani při časté manipulaci
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení je příkladné, nezapomnělo se ani na funkční klávesy

Znovu připomínám, že máme v rukou prototyp ve velmi ranném stádiu vývoje a nemá tedy smysl pouštět se do nějakého velkého testování. Neukážeme vám fotky, integrovaný čip ještě čeká ladění, stejně tak power-management, tedy tu část firmware, která se stará o zacházení se svěřenou energií. Bez problémů ale fungovala vestavěná GPS, zatím jen ve spolupráci s mobilními mapami od Google, v prodejní verzi přibude ještě navigace Wayfinder.

Diskuze (48) Další článek: Windows Mobile: Freeware, který zaujal

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson G705, Sony Ericsson T700, Sony Ericsson W302, Uzavřené partnerství, Mobilní mapa, Vložená baterie, Frajer, Poslední řada, Son, Optimální velikost, Nenápadný telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35