Nové srdce pro Palmy

Motorola tento týden oznámila nové verze procesorů DragonBall VZ a EZ, které jsou známé především tím, že se používají v kapesních počítačích Palm. Hlavními novinkami je vyšší rychlost a podpora barevných displejů.
Motorola tento týden oznámila nové verze procesorů DragonBall VZ a EZ, které jsou známé především tím, že se používají v kapesních počítačích Palm. Hlavními novinkami je vyšší rychlost a podpora barevných displejů. Současné Palmy používají DragonBall EZ taktovaný na 16 MHz a tento procesor byl nyní urychlen na 20 MHz: nový procesor DragonBall VZ poběží na frekvenci 33 MHz. Zrychlení procesoru se u počítačů do dlaně a Palmů nevyžaduje tolik jako u běžných strojů. Kvalitně napsaný kód standardních aplikací totiž nevyvolává potřebu rychlejších procesorů a systém se v porovnání s počítači poháněnými Windows CE chová stále svižně. Rychlejší procesor má za následek také vyšší spotřebu energie, a proto na pohled prehistorických 16 MHz vypadá stále dobře. Se slibovanými audio funkcemi připravovaných Palmů je však výkon procesoru kritický. Na slušné dekódování MP3 souborů budete potřebovat výkon, který při nynějším procházení kontakty příliš neoceníte. Druhou hlavní vlastností procesoru VZ je podpora barevných displejů s 256 barvami. Palm svým uživatelům říkal, že podpora barevných displejů není vlastně nijak žádaná, spotřebovává více energie a prostor, že Palm nepřipravuje barevné provedení a podobně. Jakmile Motorola uvedla procesor podporující barevné displeje, Palm ihned oznámil, že barevné Palmy uvidíme příští rok. Osobně nemám příliš velkou potřebu barevného displeje. Pro stávající aplikace se to nijak extrémně nevyžaduje, nicméně je zde řada aplikací v oblasti snímání obrazu – digitální fotoaparát, který jako obrazovku a paměť na snímky využije váš kapesní počítač, lze si představit interaktivní průvodce památkami: u vchodu zasunete počítač do kolíbky a nahraje se vám do něj mluvený průvodce s obrázky památek. Jsou to všechno věci, které ještě nejsou k dispozici, ale budou. Pokud chce být Palm u toho, musí mít pro tyto aplikace dostupné řešení.

Procesor EZ má sice také částečnou podporu barevných displejů, vyžaduje ovšem dodatečné čipy, které zvyšují cenu a objemovou náročnost návrhu. V té souvislosti je vhodné uvést, že DragonBall VZ je stejně velký jako jeho předchůdce, není tedy třeba dramaticky měnit návrhy desek. I přes stejný počet pinů má VZ dále navíc podporu SDRAM, další sériové rozhraní pro periférie, asynchronní sériovou komunikaci (UART) a další vstupy/výstupy.

Cenová náročnost nových procesorů není nějak extrémní. Původní 16MHz DragonBall EZ stojí $8,50, nová 20MHz verze $10 a DragonBall VZ pak $11 (ceny jsou pro objemy v počtech 10 000 kusů). Cena přístroje se tak zvýší především díky barevné dotykové obrazovce a dodatečné paměti, samotný procesor je opravdu jen drobnost. První procesory řady VZ lze čekat počátkem příštího roku, první zařízení s tímto procesorem na jaře roku 2000.

Váš názor Další článek: Palm, co podporuje CompactFlash

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Srdce


Určitě si přečtěte