Nové tarify Eurotelu zatopí konkurenci (analýza)

Eurotel včera představil osm zbrusu nových tarifů. Jsou přehlednější a hlavně levnější než ty stávajíci. Obstojí však v boji o zákazníky se soupeři od T-Mobilu a Oskara? Tarify jsme podrobili důkladnému srovnání.
Nové tarify Eurotelu zatopí konkurenci (analýza)
Kapitoly článku
Určitě víte, že Eurotel včera představil nové tarify. Bylo už na čase, dosavadní nabídka nebyla schopná obstojně vzdorovat konkurenci. Eurotel podle očekávání vzal úpravu svých programů pěkně od podlahy, v podstatě nic ze starých tarifů nezůstalo. Je to ale jenom dobře, protože vše je najednou přehlednější a hlavně už na první pohled značně levnější.

Na struktuře nových tarifních programů Eurotelu je vidět, že jsou jednotlivé tarify přímo mířené na rovnocenný souboj s konkurencí. Nabízí se tedy podrobit tarify všech operátorů důkladnému srovnání.

Všechny ceny uvádíme včetně DPH.

Konečně tarif pro chudé studenty

Začněme jednou z velmi oblíbených služeb – speciálními studentskými tarify. Oproti standardním tarifům jsou výhodnější, ale mohou je využívat pouze studenti od 18 do 26 let. T-Mobile je se svým tarifem Student poměrně úspěšný, protože doposud neměl rovnocennou konkurenci. Oskar svůj výhodný studentský tarif Volej Kolej přestal nabízet a současný tarif Eurotelu Praktik, byl oproti Studentovi dražší.

Od února však T-Mobilu začne zatápět nový tarif Eurotel Pohoda. Studenti slyší na co nejnižší paušál a proto je může 179 Kč oproti 226 Kč u T-Mobilu lákat, rovněž 100 volných SMS zpráv je bude přitahovat jako magnet. Tarif nerozlišuje volání ve špičce, má jen výhodnější volání do vlastní sítě. Právě zde T-Mobile těží. Jeho studentský tarif má nabídku volání více členitou, ale pro volání do cizích sítí vychází levněji. Navíc nabízí levné minuty pro volání mimo špičku do vlastní nebo pevné sítě a o 10 volných minut víc. Cena SMS je u Pohody sice o 24 haléřů vyšší, ale 100 volných zpráv oproti 30 to bohatě kompenzuje.

  T-Mobile Student Eurotel Pohoda
měsíční paušál 226 Kč 179 Kč
volné minuty 50 40
volné SMS 30 100
vlastní síť – špička* 4,17 Kč 4,17 Kč
vlastní síť – mimo špičku 2,26 Kč
pevná síť – špička 4,17 Kč 5,95 Kč
pevná síť – mimo špičku 2,26 Kč
ostatní mobilní sítě 5,36 Kč
odeslání SMS 1,19 Kč 1,43 Kč
* Špička Po-Pá 8:00-21:00

Na studentský tarif mohou přejít pouze Go zákazníci (i s výhodou Go Mobil+), uživatelé Tandem karet nebo stávajícího tarifu Praktik. Tarif Pohoda nelze kombinovat s balíčkem Top Relax, lze ale využít doplňkové služby Tandem, Duet nebo Star.

Paušál pro začátek

Snaha operátorů o zvýšení počtu tarifních zákazníků je pochopitelná. Eurotel se proto rozhodl nabídnout dosavadním uživatelům předplacené služby Go výhodný „přestupní“ tarif. Uživatel platí pouze nízký paušální poplatek, za který se mu dostane výhodnějších cen za volání a posílání textových zpráv než u předplacené služby. Volné minuty nejsou k dispozici.

Eurotel takový tarif nazval Start. Paušální poplatek je pouze 48 Kč a poslání jedné textovky vyjde na 1,19 Kč. To je pro mnohé textovkáře lákavá nabídka. Minuta volání do vlastní sítě přijde na 5,36 Kč, sazba do cizí sítě 7,14 Kč/min si ale oproti předplaceným službám příliš nepolepšila.

Pro mnohé bude zklamání, že tarif si mohou zřídit jen uživatelé, kteří mají déle než půl roku aktivovanou Go kartu. Ostatním může vyhovovat Oskarův tarif Rozjezd Naplno, který nabízí stejně výhodné textovky a volání do všech sítí za 5,95 Kč. Paušál je jen o 12 Kč dražší.

  Rozjezd
Naplno
Eurotel
Start
měsíční paušál 60 Kč

48 Kč

volné minuty 0 0
vlastní síť 5,95 Kč

  5,36 Kč

ostatní sítě

7,14 Kč

odeslání SMS 1,19 Kč

1,19 Kč

S Eurotelem Start si můžete dopřát také dotovaný telefon, ale musíte uzavřít smlouvu na dva roky a v prvním roce mít minimální plnění nejméně 150 Kč. K tarifu nelze připojit doplňkové služby Top Relax, Tandem a Duet.

Pro málo hovorné a textovkáře

Ke konkurenčním tarifům Oskar 50 Naplno a T-Mobile T30 postavil Eurotel rovnou dva soupeře. Jeden se jim velmi podobá, jmenuje se Eurotel Bronz. Druhý je pak upraven ve prospěch milovníků textových zpráv.

Eurotel Bronz opět útočí nižším paušálním poplatkem 214 Kč. Dostanete za něj 30 volných minut jako u T-Mobilu, který je ale měsíčně o 12 Kč dražší. Těchto 12 korun se ale záhy smaže, protože ceny Eurotelu jsou jak u volání, tak u textovek o trochu vyšší. Oskarův tarif atakuje třísetkorunovou hranici, ale nabízí 50 volných minut a textové zprávy za pouhých 1,19 Kč. Cena za volání je přitom rovněž přijatelná a Oskar zde vychází nejvýhodněji.

Oskar dokáže směle konkurovat i zvýhodněným nabídkám Hit a Max, které lze uplatnit při podepsání smlouvy s operátory na dva roky. U výhodné nabídky je nepatrně lepší T-Mobile, který má sice o 12 haléřů dražší volání do vlastní sítě, ale do cizích se dovoláte o téměř padesátník levněji než s Eurotelem.

Zvýhodnění Max Eurotel evidentně odkoukal od T-Mobilu. Ale proč ne, je to dobrý nápad. Pokud se u operátora odhodláte setrvat po dobu dvou let, dostanete za to odměnu ve formě citelné slevy. Když vám tarif nebude po čase vyhovovat, můžete jej vyměnit za jiný.

Zajímavý nápad je tarif Eurotel SMS. Je stejný jako Bronz, ale místo volných minut nabízí 150 volných textových zpráv, což pro mnohé zákazníky může být rozhodující. Konkurence podobný tarif nenabízí.

  Oskar 50 Naplno T-Mobile T30 Eurotel Bronz Eurotel SMS
měsíční paušál        298 Kč 226 Kč 214 Kč 214 Kč
volné minuty 50 30 30 0
volné SMS 0 0 0 150
vlastní síť 5,36 Kč 4,76 Kč 5,12 Kč

5,12 Kč

ostatní sítě 7,14 Kč 7,97 Kč

7,97 Kč

odeslání SMS 1,19 Kč 2,02 Kč 2,26 Kč

2,26 Kč

zvýhodnění*       HIT Max Max
vlastní síť    3,81 Kč 3,69 Kč

3,69 Kč

ostatní sítě 5,71 Kč 6,19 Kč

6,19 Kč

odeslání SMS 1,19 Kč 1,19 Kč

1,19 Kč

* Při uzavření smlouvy na dva roky

K tarifům Eurotel Bronz a Eurotel SMS si můžete dopřát libovolný balíček z nabídky.

Stříbrná střední cesta

Pro zákazníky, kteří telefon využívají k soukromým účelům, ale nechtějí se přitom nijak omezovat je určen tarif Eurotel Silver. Operátor jej postavil mezi konkurenční Oskar 150 Naplno a T-Mobile T80. Za paušální poplatek bližší dražšímu Oskarovi nabízí počet minut inklinující k menšímu počtu T-Mobilu. Kompromis tedy není nakonec příliš výhodný, ačkoli by se to na první pohled nemuselo zdát. Rovněž sazba za volání i SMS zprávu je o něco vyšší. Tento tarif proto bude stavět na nabízeném kompromisu paušálního poplatku, z hlediska konečného srovnání cen však vyjde lépe konkurence.

Situace se vůči tarifu T-Mobilu o něco vyrovná při porovnání zvýhodněných nabídek. Podobně jako u tarifu Bronz a T30 je Eurotel levnější pro volání do vlastní sítě, ale T-Mobile zase vyhrává s téměř o korunu levnějším volání do cizích sítí. Cena za SMS je stejná, příznivých 1,19 Kč, které ale Oskar nabízí i bez nutnosti úvazku na dva roky.

  Oskar
150 Naplno
T-Mobile
T80
Eurotel
Silver
měsíční paušál 714 Kč 536 Kč 660 Kč
volné minuty 150 80 100
vlastní síť 4,76 Kč 4,17 Kč 4,52 Kč
ostatní sítě 5,36 Kč 6,66 Kč
odeslání SMS 1,19 Kč 2,02 Kč 2,26 Kč
zvýhodnění*      HIT Max
vlastní síť   3,33 Kč 3,21 Kč
ostatní sítě 4,28 Kč 5,24 Kč
odeslání SMS 1,19 Kč 1,19 Kč
* Při uzavření smlouvy na dva roky


V druhé kapitole srovnáme s konkurencí nové tarify Gold, Platinum a Diamand. Nezapomněli jsme ani na tarif Individual a doplňující balíčky služeb.

Témata článku: Operátoři, O2, Tarify, EU, Analýza, Dosavadní nabídka, Tarif, Nejlevnější paušál, Lákavá nabídka, Euro


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14