Nové tarify Oskara: cílené úniky informací?

Chcete vědět, jak se postupně uvolňovaly informace o nových tarifech Oskara? Práce novináře není nijak zvlášť jednoduchá a občas je nutné spekulovat, protože oficiální zdroje mlčí a mlčí.
Nové tarify Oskara: cílené úniky informací?

Dva měsíce pozpátku

Už někdy v únoru mne kontaktoval čtenář, že má zajímavou informaci: jistá agentura, jejíž jméno si nezapamatoval, mu volala kvůli průzkumu pro Oskara. Chtěla vědět, co by říkal na tarifní program, který by stál zhruba 600 korun a měl by tolik a tolik volných minut (přesné číslo se mi bohužel z hlavy vykouřilo a e-mail zmizel v nenávratnu všeobjímajícího Internetu). Kontaktoval jsem tiskové oddělení Oskara, které mi sdělilo oficiální informaci zhruba tohoto obsahu: „Oskar neustále zjišťuje nové možnosti.“ Nepřikládal jsem tomu, bohužel, žádnou pozornost, proto na MM nevyšla ani krátká zpráva.

První indicie

Poté se někdy v polovině dubna začaly podezřele rojit další informace, že Oskar bude mít od května nové tarify. Někdo sice říkal od prvního června, nicméně první květen převažoval. A vznikl krátký článek, který jste jistě všichni četli. V něm jsem jen velmi stručně napsal (podle dostupných informací), že Oskar chystá nové tarify a že zatím nevíme nic bližšího. Druhé den mne kontaktovalo tiskové oddělení Oskara a informaci o nových tarifech, které by měly být spuštěny prvního května (všimněte si, že zdůraznili toto datum), vyvrátilo.

Zde si dovolím z článku citovat:

„Poslední indicií je několik e-mailů od čtenářů MobilManie, kteří avizují změnu v tarifech a píší, že zhruba za 14 dní Oskar nabídne užovatelům nový tarif, který by měl údajně ležet někde mezi Volám Málo a Volám Často, kde určitě sami cítíte určitou díru.“

Tuto díru vyplnil, jak už asi víte, nový tarif Řekni mi.

Informací jako máku

Nicméně po vypuštění tohoto článku (čtvrtek 11. dubna) se v diskusi i v mailech objevily další informace od různých čtenářů. Někdy důvěryhodné, někdy méně. Doslova se na nás čtenáři sesypali - bylo jich snad několik desítek, každý se svojí troškou do mlýna. V neděli večer jsem tedy sedl a napsal druhý článek, kde jsem uvedl logické důvody, proč by Oskar už měl změnit tarify, že pravděpodobné datum bude prvního května, ale je možný také druhý termín, tedy prvního června. K tomu jsem přihodil opět pár dalších mlhavých informací, které ale nebyly v tuto chvíli důležité. Bylo jasné, že se něco děje a že to brzy praskne. Tiskové oddělení opět říká, že prvního května nebudou uvedeny žádné nové tarify. Na otázku, zda ani v červnu, se dozvídám: „V článku jste napsali prvního května...“

Zveřejněním tohoto článku nastala informační smršť. Každý sice tvrdil něco jiného, nicméně něco se dalo vypozorovat. Na každý pád prvního května Oskar žádné nové tarify neuvedl. I to nám ale nezabránilo dále pátrat a nasávat informace.

Už se to začíná rýsovat

Jednoho večera zhruba před třemi týdny dorazila textová zpráva od čtenáře Mobilit: „Oskar chystá nové tarify, bude zrušen Volám Málo a místo něj bude zaveden tarif za 250 Kč. Novinkou je také tarif Odepiš, paušál 10 Kč, volání 6 Kč do Oskara, 10 do ostatních sítí.“ Zajímavé, nicméně tiskové oddělení opět odmítá k tarifům cokoliv říct a nelze se jim divit. Protože jsme už nechtěli psát další spekulace, nechali jsme si tuto informaci pro sebe a po tarifech nijak dál nepátrali, protože jsme již bezpečně věděli, že uvedeny budou; jen jsme ještě neznali datum.

A je to tady!

Nicméně minulý týden v pondělí večer došel e-mail od společného čtenáře MobilManie a Mobil.cz, který už věděl téměř vše. V úterý tedy vyšel článek s částečnými informacemi, u něhož se strhla obrovská diskuse a jehož čtenost byla opravdu monstrozní. Společný čtenář nám poslal pak ještě upřesňující informace, bohuže tiskové oddělení Oskara je nechtělo ani potvrdit, ani vyvrátit. V danou chvíli jsme se tedy rozhodli vyčkat až na oficiální uvedení 29. května. 

Na závěr jsem si dovolil udělat přehled článků, které byly k tarifům Oskara na MobilManii zveřejněny:

Poznámka: Ještě by mne zajímalo, jak je možné, že z Oskara uniká tolik důležitých a veskrze tajných informací. Takové úniky nemá ani Eurotel, ani T-Mobile, u kterých se o novinkách dozvídáme až v době, kdy jsou oficiálně spuštěny.

Diskuze (27) Další článek: i-shot: nová služba, nový telefon

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Tarify, Únik, Oskar, Tarif, Krátká zpráva, Cíl

Určitě si přečtěte