Nové tarify Oskara: spočítali jsme, jestli se vám vyplatí

Nové tarifní programy Oskara jsme podrobili velmi podrobnému zkoumání. Myslíte, že se vyplatí přejít ze starších tarifů? Raději ještě pečlivě počítejte. Tak podrobné porovnání tarifů jste na MobilManii ještě nečetli.
Nové tarify Oskara: spočítali jsme, jestli se vám vyplatí
Kapitoly článku

Proč vlastně nové tarify?

Vrtá vám hlavou, proč Oskar připravil nové tarifní programy? Je to jednoduché, chce vydělávat, nebo přesněji zvýšit ukazatel, který je všeobecně známý pod zkratkou ARPU a vyjadřuje průměrný výnos na jednoho uživatele mobilní sítě. Tento ukazatel byl zatím u Oskara ve srovnání s ostatními mobilními operátory velmi nízký, což jinými slovy znamená, že Oskarovi zákazníci málo utrácejí.

Nové tarify ale nejsou postaveny tak, aby pro uživatele byly nevýhodné. Ba právě naopak, Oskar je připravil tak šikovně, že sám vydělá a uživatel přitom často ještě ušetří.

Oživeno ve středu 14.05: v prvním článku jsem špatně pochopil účtování u firemních tarifů Na jistotu a Na zisk. V této verzi je již správné.

Srovnání

Nové tarifní programy Oskara jsou v mnoha případech přímými nástupci starších programů. Protože změna je však možná pouze jedním směrem, ze starších tarifů na nové a potom se už nelze vrátit zpět, zákazníky Oskara s tarifními programy asi bude zajímat, jestli se jim vyplatí přejít. Proto v této části článku srovnám starší a nové tarify, které k sobě patří.

Řekni Mi nebo Volám málo?

Nový nejnižší tarif Řekni Mi má oproti staršímu Volám málo o stovku vyšší měsíční paušál (262, 50 Kč), nabízí však dvojnásobek volných minut (50). Prostým podělením zjistíte, že volné minuty jsou u nového tarifu o korunu výhodnější. Ceny textovek se nezměnily, stejné jsou i minutové sazby pro volání do jiných sítí, výhodnější je však volání do Oskara. S Řekni Mi lze do Oskara volat o korunu za minutu levněji než s Volám málo.

Z toho všeho vyplývá, že novinka Řekni Mi se už těsně před provoláním padesáti volných minut vyplatí víc než starší tarif Volám málo. Pokud měsíčně provoláte více než 45 minut, vyplatí se přejít na nový tarif.

V grafu je jasně vidět zlom od kterého se nový Řekni Mi začne vyplácet. Graf je stejně jako ostatní připraven pro volací schéma odpovídající přibližně podílu operátorů v České republice (+ 50 textovek měsíčně). Pokud byste volali víc do Oskara, červená čára by se jen začala víc odklánět od staršího tarifu.

Povídej nebo Volám často?

Při srovnání těchto dvou tarifů jsme v naprosto stejné situaci jako v předchozím případě. Nový program má o stovku vyšší měsíční paušál (630 Kč) a více volných minut (150), které opět vycházejí o korunu za minutu výhodněji než u staršího Volám často. Stejnou strategii vidíme i u minutových sazeb: vše zůstalo při stejném, jen do Oskara lze s Povídej volat o korunu levněji než se starším tarifem.

Rovněž doporučení je stejné jako v předešlém porovnání: Pokud provoláte volné minuty, Povídej se vždy vyplatí víc než starší Volám často. Zlom opět nastane ještě dřív, kolem sto dvaceti provolaných minut. Jestliže však měsíčně provoláte méně, víc se vám vyplatí nižší tarif Řekni Mi.

Vidíte velmi podobný obrázek jako u předchozího srovnání, jen jsme se přesunuli k více provolaným minutám a vyšším měsíčním účtům.

Pokud měsíčně provoláte méně než dvě hodiny, vyplatí se vám nejnižší Oskarův tarif Řekni Mi.

Nezavěšuj nebo Volám stále?

Při tomto porovnání už nebudeme opakovat dvakrát vyřčená slova, protože nový tarif Nezavěšuj byl koncipován jinak. Oskarovi se zřejmě tarif Volám stále zdál velmi výhodný, a tak nepřistoupil ještě k většímu zvýhodnění jako v předešlých případech.

Oba dva tarifní programy mají stejný měsíční paušál, stejný počet volných minut, liší se však minutové sazby. Zatímco při volání do Oskara budete s Nezavěšuj o padesátník za minutu bohatší, při volání do jiných mobilních nebo pevných sítí tomu ale bude přesně naopak – nový tarif je o padesát haléřů za minutu nevýhodnější než starý.

Když data vyneseme do grafu, zjistíme, že po vyčerpání volných minut se linky obou tarifů začnou mírně rozvírat. Alespoň v případě, kdy uvažujeme, že do jednotlivých sítí voláme podle poměru počtu jejich uživatelů. Nezavěšuj se oproti Volám stále začne vyplácet až v okamžiku, kdy do Oskara provoláte více než padesát procent všech hovorů. Jestliže si na to netroufáte, zuby nehty se držte u svého Volám stále.

Do grafu jsem pro srovnání tentokrát přidal i třetí tarifní program, Dohodu s Oskarem, která je pro větší volání zdaleka nejvýhodnější. Pravda, musíte se u ní upsat na dva roky, účtuje po šedesáti sekundách a volné minuty má rozděleny do časových pásem ... ale když to skousnete, Dohoda je zaručeně nejvýhodnější.

Přechod na nový tarif Nezavěšuj si raději ještě rozmyslete. Ve většině případů byste si spíš uškodili. Anebo spíš popřemýšlejte o Dohodě s Oskarem.

V následující kapitole najdete srovnání tarifů pro posílání SMS, podíváme se na nové firemní tarify a doplňkové služby. Připravíme modelové situace a konkrétním uživatelům doporučíme nejvýhodnější tarifní programy.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Tarify, Eurotel Tip, Oskar, Předešlý případ, Tarif, Výherní tarif

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

Dnes | Pospíšil Aleš | 43

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

17.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 39