Nové tarify Twist: zázrak se nekoná

Za týden vypustí T-Mobile novou trojici Twistů. Jaké budou a jak si poradí s konkurencí? Vyplatí se opustit ty stávající?
Nové tarify Twist: zázrak se nekoná
Kapitoly článku

Twist přišel na český trh jako jednoduchá služba. Byl prostě jenom jeden, měl jasně dané ceny a jednoduchý systém platíš – voláš, jsi bez kreditu – nevoláš. Později se situace začala komplikovat, operátor představil první alternativu. Situace však byla stále přijatelně jednoduchá – uživatel se rozhodnul podle toho, jestli více volá, nebo píše SMS. Dnes je situace složitější. Základní tarify jsou tři, existují tři jejich rozšíření a aby toho nebylo málo, je možné aktivovat dva doplňkové balíčky.

Nové tarify od 14. března doplní ty stávající a současní zákazníci tak budou mít volbu ještě složitější. Starší programy totiž zůstanou zachovány, nebude je však možné nově aktivovat. Noví zákazníci Twistu budou mít situaci naopak mnohem jednodušší. Už nebudou nuceni předpovídat, jestli v budoucnosti provolají více ve špičce, nebo mimo ni, tyto položky jsou nově sjednoceny. Až na Twist Týden jsou konečně sjednoceny ceny za volání do všech sítí.

Příjemným faktem je, že ceny ve většině případů poklesly. Druhou stranou mince a krokem zpět je změna účtování. Už jsme si u Twistu zvykli na 60 + 1 (po první minutě se účtuje po sekundách), nyní se vracíme k 60 + 30 a budeme tak znovu platit každou započatou půlminutu.

T-Mobile TwistTwist StandardTwist StartTwist SMSTwist ProSMSTwist ExtraTwist Týden
měsíční paušál----69 Kč83 Kč*
vlastní síť - špička5,70 Kč5,90 Kč7,50 Kč6,90 Kč4,50 Kč3,50 Kč
vlastní síť - mimo špičku3,40 Kč5,90 Kč3,00 Kč3,50 Kč
ostatní mobilní sítě7,90 Kč5,90 Kč6,50 Kč5,90 Kč
pevná síť - špička4,50 Kč3,50 Kč
pevná síť - mimo špičku3,00 Kč3,50 Kč
hlasová schránka2,30 Kč 2,30 Kč 2,30 Kč 
odeslání SMS3,40 Kč2,90 Kč2,00 Kč1,90 Kč2,00 Kč1,90 Kč
odeslání MMS10,00 Kč6,90 Kč10,00 Kč6,90 Kč10,00 Kč6,90 Kč

 * platí se týdně po 19 Kč

Konkurence ve vlastních řadách

Základní struktura tarifních programů zůstává zachována, už jejich jména jasně ukazují na dvojice starý-nový. Univerzální Twist Standatd bude nahrazen novým Twist Start. Na změnu ceny si mohou stěžovat pouze ti, kteří přivykli volat mimo špičku do vlastní sítě. Ostatní ceny se pohnuly tím správným směrem, levnější je volání do ostatních sítí i na pevné linky, SMS i MMS.

Pro nezdolné psavce je určen Twist ProSMS (starší varianta se jmenuje Twist SMS). Oproti Startu je rozdíl jednoduchý a zřejmý: zprávy jsou o korunu levnější, volání o korunu dražší. Volba je tedy na vás. Nelze jednoznačně doporučit ani přechod ze staršího Twist SMS. Zlevnění není nijak zásadní a jen těžko vyváží výše popsanou změnu účtování hovorů.

Třetí dvojice – starý Twist Extra a nový Twist Týden – je jakýmsi přechodem od pravověrné předplacenky k tarifu s měsíčním paušálem. Ceny jsou oproti ostatním dvěma programům příjemně nižší, ale funguje to přesně podle hesla „nechci slevu zadarmo.“ Abyste mohli volat levněji, musíte týdně zaplatit 19 korun. Twist Týden je tedy v porovnání s Twistem Start každý týden výhodnější až od 20. napsané SMS a od osmé minuty provolané do vlastní sítě, nebo na pevnou linku. Na volání do konkurenčních mobilních sítí neušetříte vůbec.

Změna na tarif Twist Týden je vždy zdarma, první změna na jiný tarif je také zdarma, další jsou zpoplatněny 113 korunami. Jednoznačně pozitivní informací je, že u nové řady předplacených tarifů klesá cena za MMS. Z původních 10 Kč se dostáváme na příjemnějších 6,90 Kč. Na masové rozšíření MMS to je ale pořád ještě moc.

Dát přednost účtování, nebo nižší ceně?

Možná teď přemýšlíte, jestli na nový tarif přestoupit. Hlavní roli hraje konflikt nižších cen a nevýhodnějšího účtování provolaného času. Možná vám v úvahách pomůže následující tabulka. Srovnává dvojici programů, které jsou si nejpodobnější a došlo u nich k nejméně změnám. Podívejte se, kolik zaplatíte za různé délky hovorů.

 Twist SMSTwist ProSMS
minutová sazby7,50 Kč6,90 Kč
způsob účtování60+160+30
1 min.7,50 Kč6,90 Kč
1 min. 1 sekunda7,63 Kč10,35 Kč
1 min. 15 sekund9,38 Kč10,35 Kč
1 min. 23 sekund10,38 Kč10,35 Kč
1 min. 30 sekund11,25 Kč10,35 Kč
1 min. 3+ sekund11,38 Kč13,80 Kč

 

Zde je jasně vidět, nakolik je levnější sazba vlastně dražší. Na grafu to poznáme ještě lépe, obě linky se k sobě přibližují a od šesté minuty je nový tarif výhodnější po celou minutu. Kolik z uživatelů předplacených karet však podniká 40 – 50 korunové hovory? Pokud vás tento problém zaujal, podívejte se na něj ještě z jiného úhlu ve dvou příspěvcích na diskuzním fóru MobilManie (zde a zde).

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání starého a nového Twist SMS tarifu

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Tarify, Twist, Nová trojice, Neomezené využívání, Cizí síť, Zázrak, Jednoduchá služba, Jediný program, Nejlevnější paušál, Tarif, Podobná nabídka


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40