Novela ZoEK prošla Senátem, pokuty za vypovězení smlouvy se stanou minulostí

  • Zůstanete-li alespoň 3 měsíce, nebude vás operátor smět pokutovat
  • Spotřebitelé (RČ) a podnikatelé (IČ) si zase budou v ochraně rovni
  • Zrychlí se přenos čísla a pozor, bude se vracet nevyužitý kredit!
Novela ZoEK prošla Senátem, pokuty za vypovězení smlouvy se stanou minulostí

Senátoři dnes schválili „Babišovu” novelu Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK), což znamená řadu pozitivních změn pro spotřebitele, ale i pro podnikatele (podnikající fyzické osoby), kterým dle současného znění zákona přísluší nižší ochrana, než spotřebitelům (zákazníci na rodné číslo). To se však příští rok v dubnu změní.

Jedná se o sněmovní tisk 420, aby platil musí ho ještě podepsat prezident republiky. Senátoři novelu schválili v tomto znění.

Konec sankcí za odchod

Zjednodušeně lze říct, že skončí dosavadní praxe, kdy vám operátor naúčtuje pokutu ve výši pětiny všech zbývajících paušálů do konce dvouleté smlouvy. Novela říká, že když zůstanete alespoň tři měsíce, můžete odejít bez sankcí.

Pokud byste příliš pospíchali a nevydrželi ani ty tři měsíce, pokuta nesmí být vyšší než jedna dvacetina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy nebo jedna dvacetina součtu minimálních sjednaných měsíčních plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Logicky tak bude lepší vydržet, tři měsíce není zase tak dlouhá doba, aby stála za jakoukoli pokutu. Novela tak de facto zruší smlouvy na 2 roky.

Operátor samozřejmě bude stále požadovat úhradu nákladů spojených s telefonem, který účastníkovi poskytnul za zvýhodněných podmínek.

S koncem sankcí souvisí i další zrychlení a usnadnění procesu přenesení čísla. Nově bude stačit přijít za novým operátorem a ten vše vyřídí u stávajícího. Přenos by se měl zkrátit na pár dní, celý proces by měl probíhat online (2 až 3 pracovní dny).

Kredit už nepropadne peklu

Tohle je velká věc, pokud ukončíte předplacenou službu, budete mít právo si do 30 dnů požádat o nevyužitý kredit. Dle zákona může být vrácení zůstatku zpoplatněno, pokud je tak uvedeno ve smlouvě a výše zpoplatnění musí odpovídat skutečným nákladům, které opouštěnému poskytovateli služby prokazatelně vznikly při vrácení zůstatku.

A konečně, má dojít k narovnání stran ochrany, kdy stejná práva budou náležet i podnikajícím fyzickým osobám, kteří jsou dnes na spotřebitelské ochraně kráceni. Novela nabývá účinnosti dne 1. dubna 2020.

Diskuze (12) Další článek: Plants vs. Zombies, fén, i droid ze Star Wars. Internet šije do sluchátek Apple AirPods Pro

Témata článku: Operátoři, Předplacené karty, Kredit, ZoEK, Andrej Babiš, Pokuta, Vypovězení smlouvy, Senát, Operátor, Přenos čísla, Novela, Spotřebitel, Vypovězení, Sankce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

** Xiaomi Mi A3 má originální záda a výtečný poměr cena/výkon ** Čistý Android je vlastnost, která někomu vyhovuje, jinému zase ne ** Hlavní znaky: dost výkonu, dobrá výdrž, kvalitní fotoaparát, chybí NFC

Jakub Vrbacký | 26

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 30