Novinka Modu: postavte si mobil na míru

Stačí jediný telefon, který může mít každý den jiné funkce i využití. To není utopie, ale základní vlastnost konceptu Modu.
Kapitoly článku

Jeden den jako útlý stylový mobil, jindy komunikátor s QWERTY nebo jako mobilní navigace. To vše s jedním přístrojem. Už na mobilním kongresu v Barceloně o sobě dal poprvé hlasitěji vědět zcela nový koncept mobilních zařízení nazvaných jednoduše Modu.

Izraelská společnost Modu bylo oficiálně založena počátkem roku 2007, kdy se zakladatel a ředitel společnosti Msystems Dov Moran rozhodl spojit své síly s investory z oblasti USB disků a flash pamětí, se kterými pracoval již od roku 2001. Od této doby vznikal tým manažerů ze společností msystems, Microsoft, Texas Instruments, Motorola, Qualcomm, Intel, SanDisk, Symbian a mnoho dalších, kteří přinesli do projektu Modu řadu svých vědomostí. Společnost Modumobile nyní zaměstnává 100 zaměstnanců a na trh vchází s jediným cílem – změnit dosavadní poměry ve špičce výrobců mobilních telefonů a přinést něco, co v konkurenčním boji mezi výrobci ještě nebylo použito.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní stavební kámen celého konceptu Modu je opravdu miniaturní

Kde se vzala, tu se vzala...

Název společnosti i samotného zařízení pochází z počátečních iniciál slova modularity, jehož český překlad se příliš neliší od anglické výslovnosti. Jedná se o řešení, které uživateli nabízí pořízení jednoho telefon na delší časové období (respektive třeba i na celý život) a možnost změny kabátku, pomocí tzv. „modu jackets“ nebo spolupracovat se zařízeními, jejichž vedlejší funkcí je i telefonování, kdy mluvíme o tzv. „modu mates“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modu jacket jako kabátek pro základní modul • Modu mate spolupracuje třeba s navigací

Společnost modu staví hlavně na podpoře jackets, tedy prakticky obalů s funkcemi a designovými prvky, které je potřeba oživit základním stavebním prvkem, tedy telefonem Modu. Ten se do každého „kabátku“ zasune a tím se neskutečně mění variabilita všech dostupných přístrojů. Ráno můžete mít hudební kabátek ve tvaru písmene X, do společnosti se vezmete stylové véčko, na párty to rozbalíte s jiným, hudebním telefonem, na práci zase použijete telefon s výsuvnou konstrukcí, avšak nesmí u něj chybět QWERTY klávesnice. To je jen malý výčet ze všech možných variací, kterých lze docílit. Modu totiž může být přetvořen až v nespočet telefonů, z nichž každý vypadá úplně jinak, jeden je specializován na hudbu, druhý na hry, třetí je do společnosti a čtvrtý má širokoúhlý displej a klávesnici a la počítač.

Jak to vlastně funguje?

Telefon Modu je jednoduše řečeno jádro mobilního telefonu s vysílací částí, baterií a displejem. Díky všem možných kompromisům (například zde nenajdete alfanumerickou klávesnici) se výrobci podařilo vyrobit tak tenký přístroj, že je zapsán v Guinessově knize rekordů. Zařízení je menší než kreditní karta, avšak opravdu o něco tlustší, s doslova kolibří váhou – 40 gramů. Telefon kompaktního vzhledu je osazen displejem, který je určen ke čtení zpráv či k zobrazení informace volaného čísla, o mnoho více toho už neumí. Dokonce nedokáže vyzvánět ani vibrovat, což byl jeden z největších kompromisů výrobce. Kvůli absenci klávesnice je výrazně snížen komfort při psaní zpráv, kdy pomocí kurzoru s potvrzovacím středem vybíráte znaky do zprávy, pro kterou máte určen pouze jeden řádek na jinak barevném displeji. Co naopak potěší je integrovaná 1GB paměť která poslouží k ukládání různých druhů souborů, lze ji také rozšířit kartami microSD.

Zařízení podporuje USB MassStorage, jenž bude alternativou k podpoře bluetooth a tedy i k přenosu multimédií. Co se týče podpory sítí, dokáže pracovat v pásmech GSM 850/900/1 800/1 900, takže si z něj zavoláte v Evropě i v zámoří, pro data lze využít pouze GPRS. Verze Modu s podporou UMTS se dočkáme v průběhu roku 2009. Telefon běží na bázi operačního systému Nucleus, který je hojně využíván u low-end telefonů napříč širokým spektrem výrobců. Jako chipset je zvolen TI TCS2300 s procesorem ARM7 104 MHz. Samotný model Modu ale není až tak zajímavý a pokud by u něj skončilo, výrobce by ani zdaleka nemohl mít takové ambice a cíle jaké si nyní předsevzal.

Oblečky a kamarádi

Společnost Modumobile nabízí k základnímu telefonu Modu obrovský výběr „převleků“ (Modu jackets) a „kamarádů“ (Modu mates). První zmiňovaní vypadají jako klasické mobilní telefony rozličných konstrukcí, avšak jsou bez rádiové vysílací části. Poté, co do nich vložíte základní modul Modu, ožijí a nabídnou vám všechny své dostupné funkce. Takže se může stát, že díky novému „jacket“ dostane telefon do vínku slot pro paměťové karty, větší displej, jiný vzhled menu, QWERTY klávesnici a nebo se z něj může rovnou stát véčko nebo stylový vysouvák. Prostě vše na co si vzpomenete. Váš telefon se v mžiku může úplně proměnit, může se z něj stát hudební telefon, designový telefon s širokoúhlým displejem, pracovní telefon, stylový telefon nebo přístroj jen tak pro zábavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modu může mít tisíce podob

Tyto „jackets“ jsou velmi všestranným řešením pro ty, kteří telefony střídají velmi rychle a nebo chtějí mít pro různé příležitostí odlišná zařízení. To vše dokáže Modu splnit. Každý z těchto převleků má v sobě vloženu ještě jednu baterii (jednu, a nutno dodat, že opravdu miniaturní má v sobě vloženu již sám Modu, avšak jeho výdrž je několik hodin v pohotovostním režimu, což je vcelku zanedbatelná doba) a to proto, aby se zvýšila výdrž telefonu. Výrobce deklaruje, že v každém z nich bude vložen akumulátor s výdrží až 100 hodin v pohotovostním režimu a 2,5 hodiny hovoru. Samotný modul Modu totiž podle zahraničních kolegů již po půl hodině testování hlásil poloviční kapacitu baterie, takže sám o sobě nic moc nezmůže.

Jedinou nevýhodou umístění dvou baterií v telefonu je možná o něco větší tloušťka přístrojů, to však vyvažuje obrovská variabilita a, jak výrobce rád sám přidává, velká modularita. Tento nový způsob tvorby nových mobilních zařízení otevírá prostor i pro nové vývojáře. Ti by se pouze certifikovali u Modumobile a vyvíjeli by telefon dle svého uvážení, což by určitě přineslo spoustu inovativních a odvážných řešení a nápadů.

Kolik telefonů za cenu jednoho?

Základní balení telefonu bude obsahovat přístroj Modu a dvě „jackets“ a jeho cena se bude pohybovat na hranici 200 USD, což je v aktuálním kurzu asi 3 300 korun. Jednotlivé kryty pak bude moci dokoupit zvlášť, jejich cena se bude lišit především ve funkční výbavě a designu, jejich ceny by se měla pohybovat v rozmezí od 20 do 60 dolarů. Modu a jeho přídavné moduly, které bude produkovat třeba Universal Music vždy tématicky pro určitého interpreta i s jeho přednastavenými skladbami, s se začnou prodávat již tento rok v posledním čtvrtletí. Společnost Modumobile si jako své prvotní partnery zvolila vybrané operátory v Itálii, Izraeli a Rusku, jmenovitě Telecom Italia Mobile, Israels’s Cellcom a VimpelCom. V těchto zemích začne prodej přednostně a to již počátkem října. Otázka dostupnosti systému Modu u nás a případné lokalizace je zatím stále nevyřešena, výrobce neodpovídá na naše e-mailové dotazy.

Témata článku: Modularita, Novinka, Mobil, Zařízení nazvaný, Izraelská společnost, Modus

Určitě si přečtěte