Novou střední třídu nebo dva roky starý vlajkový model? Na trhu je desetina repasovaných smartphonů

Novou střední třídu nebo dva roky starý vlajkový model? Na trhu je desetina repasovaných smartphonů

Na MobilManii obvykle sledujeme statistiky prodejů nových zařízení, ale za pozornost stojí i segment použitých smartphonů, které se mnohdy jako repasované vracejí zpátky na trh. Spořivější zákazník může získat smartphone levněji nebo ten, kdo toužil po vlajkovém modelu a nechtěl za něj v době jeho uvedení dávat velké peníze, jej o dva roky může mít za zlomek ceny.

Právě na trh použitých smartphonů se zaměřila studie společnosti Counterpoint Research, která uvádí, že telefonů z druhé ruky na trhu v uplynulém roce přibylo meziročně o 13 % na 140 milionů kusů. Repasované smartphony tak loni tvořily zhruba jednu desetinu celého trhu chytrých telefonů, což jistě není zanedbatelné množství.

Nejvíc táhne Apple a Samsung

Tento trend může působit vrásky na čele hlavně výrobcům, kteří se zaměřují spíše na zařízení střední a nižší třídy. Zákazník totiž může dát před jejich novinkou přednost staršímu, ale i z dnešního pohledu lépe vybavenému modelu za podobné peníze. Podle údajů Counterpointu si nejvíce drží hodnotu smartphony Applu a Samsungu, které ovládají celkem 3/4 trhu repasovaných zařízení.

Použitým telefonům se daří samozřejmě hlavně na rozvíjejících se trzích v Africe, Indii a některých zemích jihovýchodní Asie. Prodejci a dokonce i někteří operátoři zde provozují rozsáhlé programy, v rámci kterých vykupují použitá zařízení od prvomajitelů, opraví je, vyčistí, vymění opoužívané komponenty a repasovaný mobil prodají za nižší cenu novému uživateli.

Trh smartphonů v 4Q 2017 poprvé poklesl:

Diskuze (27) Další článek: Mezi instantními aplikacemi pro Android jsou i hry. Bez instalace si můžete zahrát třeba Final Fantasy

Témata článku: Smartphony, Střední třída, Chytrý telefon, Statistika, Indie, Volný trh, Counterpoint, Repas, Zanedbatelné množství, Nový uživatel, Třída, Dnešní pohled, Vlajkový model, Model, Nízká cena, Použitý telefon, Afrika, Trh, Celý trh, Nové zařízení, Asie, Zařízení, Uplynulý rok, Vybavený model, Rozvíjející trh


Určitě si přečtěte

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

RECENZE: HTC U12+ je superstar bez tlačítek a s průhlednými zády

RECENZE: HTC U12+ je superstar bez tlačítek a s průhlednými zády

** Průhledná záda jsou velká frajeřina ** Foťák je skvělý a nevymýšlí si ** Fantasticky naladěný displej

Jakub Michlovský | 13

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 116