Novou střední třídu nebo dva roky starý vlajkový model? Na trhu je desetina repasovaných smartphonů

Novou střední třídu nebo dva roky starý vlajkový model? Na trhu je desetina repasovaných smartphonů

Na MobilManii obvykle sledujeme statistiky prodejů nových zařízení, ale za pozornost stojí i segment použitých smartphonů, které se mnohdy jako repasované vracejí zpátky na trh. Spořivější zákazník může získat smartphone levněji nebo ten, kdo toužil po vlajkovém modelu a nechtěl za něj v době jeho uvedení dávat velké peníze, jej o dva roky může mít za zlomek ceny.

Právě na trh použitých smartphonů se zaměřila studie společnosti Counterpoint Research, která uvádí, že telefonů z druhé ruky na trhu v uplynulém roce přibylo meziročně o 13 % na 140 milionů kusů. Repasované smartphony tak loni tvořily zhruba jednu desetinu celého trhu chytrých telefonů, což jistě není zanedbatelné množství.

Nejvíc táhne Apple a Samsung

Tento trend může působit vrásky na čele hlavně výrobcům, kteří se zaměřují spíše na zařízení střední a nižší třídy. Zákazník totiž může dát před jejich novinkou přednost staršímu, ale i z dnešního pohledu lépe vybavenému modelu za podobné peníze. Podle údajů Counterpointu si nejvíce drží hodnotu smartphony Applu a Samsungu, které ovládají celkem 3/4 trhu repasovaných zařízení.

Použitým telefonům se daří samozřejmě hlavně na rozvíjejících se trzích v Africe, Indii a některých zemích jihovýchodní Asie. Prodejci a dokonce i někteří operátoři zde provozují rozsáhlé programy, v rámci kterých vykupují použitá zařízení od prvomajitelů, opraví je, vyčistí, vymění opoužívané komponenty a repasovaný mobil prodají za nižší cenu novému uživateli.

Trh smartphonů v 4Q 2017 poprvé poklesl:

Diskuze (27) Další článek: Mezi instantními aplikacemi pro Android jsou i hry. Bez instalace si můžete zahrát třeba Final Fantasy

Témata článku: Smartphony, Střední třída, Chytrý telefon, Statistika, Indie, Volný trh, Repas, Asie, Použitý telefon, Model, Uplynulý rok, Nízká cena, Rozvíjející trh, Vybavený model, Dnešní pohled, Použité zařízení, Celý trh, Afrika, Nový uživatel, Vlajkový model, Nové zařízení, Zařízení, Třída, Counterpoint Research, Trh

Určitě si přečtěte