Nový internetový prohlížeč Nokie: komfort jako na počítači

Nokia kromě nových mobilních telefonů představila i nový internetový prohlížeč pro platformu Symbian S60. Prohlížeč je založen na dvou léty ověřených open sourcových řešeních a ve srovnání se současnými produkty nebude mít konkurenci.
Nový internetový prohlížeč Nokie: komfort jako na počítači

Internetový prohlížeč standardně obsažený v Symbianu S60 sice není špatný, ale rozdíl ve funkčnosti ve srovnání s Operou nebo NetFrontem je velmi výrazný. Nokia ale včera společně s novými chytrými telefony oznámila, že chystá nový webový prohlížeč pro třetí edici softwarové platformy S60. Oficiální tisková zpráva sice neobsahuje žádné obrazové materiály, ale z flashové animace na oficiálních stránkách platformy Symbian S60 je možné vyčíst dostatek informací.

Proč zlepšovat

Výzkumy ukázaly, že více než 60 % všech datových přenosů činí prohlížení webu. V budoucnu to navíc nebude ani GPRS, ani EDGE, nýbrž sítě třetí generace, kdo potáhne mobilní internet kupředu. A na tyto výzkumy klade Nokia velký důraz při dalším vývoji.

Zatímco současný prohlížeč je originálním dílkem vývojářů Nokie, budoucí aplikace už přebírá technologie zkušenějších „konkurentů“. Konkrétně jde o WebCore a JavaScriptCore, které jsou základem pro jeden z vůbec nejrychlejších prohlížečů světa Safari, a KHTML a KJS z linuxového Konqueroru. Stovky vývojářů a několik let vývoje těchto ověřených aplikací by mělo dát mobilnímu prohlížeči dostatečný náskok před konkurencí.


Srovnání rychlostí Safari a ostatních prohlížečů

Rozhraní pro práci s přídavnými balíčky, tzv. Browser Plug-in API, je portovanou verzí řešení společnosti Netscape Communications Corporation. Toto řešení spadá pod volnou licenci Netscape Public License v1.1. Pod licencí Netscape Public License v1.1 by tedy měly být vydávány i další doplňující balíčky pro rozšíření možností práce s prohlížečem.

Další vývoj povolen

Velký potenciál skýtá S60 především v možnostech dalšího rozvoje systému. Integrovaný webový prohlížeč je však uzavřenou jednotkou a je prakticky nemožné jej jakkoli dále vylepšovat. V budoucnu by tomu ale mělo být jinak. Díky open source prvkům Safari a Konqueroru bude vývojářské komunitě pravděpodobně uvolněn kompletní zdrojový kód aplikace.

To by znamenalo, že kdokoli může do prohlížeče doplnit další funkce a tento doplněk následně poskytnout ostatním uživatelům ke stažení. Na podobném principu dnes úspěšně funguje například webový prohlížeč Mozilla Firefox, který je možnostmi rozšíření věhlasný.

A jaké základní funkce by měl tedy uživateli nový webový prohlížeč Nokie nabídnout?

Stránkové miniatury – velkým dnešním problémem je posouvání stránek. Aby se nutnost rolování co nejvíce eliminovala, nabídne prohlížeč možnost zobrazení celé stránky v minimalizovaném formátu, přičemž si uživatel vybere jen část, kterou chce číst a která mu bude zobrazena.

 Vyhledávání části okna k zobrazení

Blokování reklamních oken – to, co je dnes při prohlížení internetu velkým problémem, zatím mobilní vývojáře netrápilo. Protože se ale bude prohlížeč chovat jako klasická počítačová aplikace, musí počítat i s reklamními okny problémem. Nový browser by měl obsahovat nástroj pro jejich filtraci.

Vizuální historie – mezi stránkami navštívenými v minulosti budete moci mnohem jednodušeji procházet díky jejich miniaturním náhledům. Člověk si mnohem lépe pamatuje zrakové vjemy a při hledání pomocí vizuální historie bude právě zrak tím smyslem, který nejvíce zapojíte.

 Vizuální historie

Textové vyhledávání – na zobrazené stránce lze jednoduše vyhledat text pouhým zadáváním písmen hledaného slova. Podobný systém vyhledávání využívá v současné době například Firefox.

 Vyhledávání na stránce

Čtečka RSS kanálů – zatím jste si pro zobrazování nejnovějších zpráv pomocí RSS kanálů museli pořídit přídavnou čtečku. S prohlížečem nové generace už toto nebude třeba, protože jednoduchá čtečka kanálů bude přímo součástí prohlížeče.

 Jednoduchá RSS čtečka

Standardy W3C a formáty – nový prohlížeč bude podporovat nejpoužívanější webové standardy současnosti: HTML 4.01, XHTML 1.0, CSS 1, 2 a 3 (částečně), DOM 1, 2, SVG-Tiny, ECMAScript, ale také flashové animace díky spolupráci s firmou Macromedia na doplňku FlashLite.

Pohodlí jako u PC

Všechny uvedené informace se týkají uživatelů mobilních telefonů vybavených třetí edicí uživatelského rozhraní S60. Ze zatím představených modelů mezi ně patří Nokia E60, Nokia E61, Nokia E70, Nokia 3250, Nokia N80, Nokia N71 a Nokia N92. Prohlížeč by se měl na trh dostat s prvním z těchto modelů.

Už základní novinky nechávají znát, že změny budou opravdu radikální. S nástupem sítí třetí generace by se prohlížení webových stránek na mobilních displejích mělo co nejvíce přibližovat klasickým PC prohlížečům. Prohlížeče pro S60 třetí edice jsou pak velkým krokem kupředu.

Další podrobnosti o chystaném prohlížeči najdete na nových stránkách opensource.nokia.com.

Diskuze (6) Další článek: Vánoce u Eurotelu: volání zdarma pro všechny a další akce

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia E70, Nokia N71, Nokia N80, Nokia N92, Internetový prohlížeč, Počítač, Originální díl, Internet, Mobilní vývojář, Komfort, Mobilní vývoj, Prohlížeč


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39