Nový komunikátor Nokia 9300 (první podrobnosti)

Nokia dnes představila nový komunikátor s označením 9300. Komunikátor pracuje s operačním systémem Symbian a obsahuje mnoho užitečných funkcí, jak se na moderní komunikátor sluší. Podrobnosti najdete v článku.
Nový komunikátor Nokia 9300 (první podrobnosti)
Na to, že Nokia dnes představuje nový komunikátor, jsme již upozornili v této bleskovce. Nyní vám přinášíme podrobnější informace o novém modelu. Těžko se lze ubránit srovnání novinky s příbuzným modelem 9500, a proto vám srovnání parametrů obou modelů přinášíme zde.

Konstrukce, displeje a ovládání

Nově představený model 9300 má klasicky otevírací koncepci, váží 167 gramů, má rozměry 132 × 51 × 21 mm a je vybaven dvěma aktivními displeji. Vnější menší displej má rozlišení 128 × 128 pixelů, ten hlavní velký displej, který je skrytý uvnitř, je transreflexní a má rozlišení 640 × 200 obrazových bodů. Oba displeje zvládnou zobrazit pětašedesát tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie komunikátoru Nokia 9300

Triální komunikátor je z vnější strany vybaven alfanumerickou klávesnicí, pětisměrným ovládacím tlačítkem (čtyři směry a potrvrzování), dvěma klávesami pro ovládání hovorů a také dvěma kontextovými klávesami. Po otevření najdete uvnitř kromě velkého displeje, jenž je umístěn vespod otevírací horní strany, také plnohodnotnou QWERTY klávesnici a nad ní v řadě osm tlačítek pro rychlý opřístup k vybraným funkcím. Jedna klávesa je pak uživatelsky programovatelná. Dále uvnitř najdete také kulatou devítisměrnou navigační klávesu a čtyři klávesy kontextové. Ty jsou umístěny napravo od hlavního displeje. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A dvě promo fotografie 

Funkce, aplikace a data

Komunikátor má vestavěných 80 MB paměti, které lze využít pro ukládání kontaktů, zpráv, obrázků zvuků nebo aplikací. Současně model podporuje i paměťové karty MMC. Pro komunikaci s okolím je novinka vybavena více než skvěle. Lze využít vestavěné infračervené rozhraní nebo případně Bluetooth, dále je tu k dispozici i USB rozhraní (kabel DKU-2). Podpora tří pásem 900/1800/1900 byla již zmíněna, kromě toho umí telefon samozřejmě i GPRS třídy 10, dále pak HSCSD, a navíc dokáže využívat i technologii EDGE.

Co se aplikační výbavy týče, obsahuje komunikátor 9300 pochopitelně e-mailového klienta (podpora SMTP, POP3, IMAP4) a prohlížeč s podporou XHTML. Nechybí ani podpora technologie SyncML. Model umí zacházet s aplikacemi v Javě (MIDP 2.0). V telefonu je vestavěný přehrávač videa s podporou formátů RealVideo, MPEG4 a H.263. Přehrávač hudby zvládá formáty MP3, MPEG-4 (AAC), real audio a midi. O dalších funkcích jako budík apod. není asi ani třeba se zmiňovat. Snad jen to, že komunikátor obsahuje textový editor (kompatibilita s dokumenty MS Office 97) a hlasový záznamník.

Podle údajů výrobce vydrží Nokia 9300 s Li-Ion baterií 150 až 200 hodin v pohotovostním režimu a nabízí 3,5 až 4 hodiny hovoru.

Kdy a za kolik

Nová Nokia 9300 bude nabízena ve stříbřitém provedení s možností výměny krytů (systém Xpress-On). V balení komunikátoru najdete kromě CD-Romu s programy také kolébku pro synchronizaci, handsfree sluchátka, datový kabel USB a paměťovou kartu. Novinka se začne prodávat pravděpodobně počátkem roku 2005 a jeho cena bude někde v rozmezí 15 až 20 tisíc Kč.

Diskuze (20) Další článek: ProfiMail: asi nejlepší e-mailový klient pro Series 60

Témata článku: Nokia, Nokia 9300, Komunikátor

Určitě si přečtěte