Nový kůň do stáje SmartPhone 2002 – tentokráte od Samsungu.

Platforma SmartPhone je jednou z mála cest, kudy se může ubírat vývoj mobilních telefonů druhé generace před nástupem UMTS. Toto si uvědomuje i Samsung a proto představil vlastní koncepci „chytrého telefonu“.
Nový kůň do stáje SmartPhone 2002 – tentokráte od Samsungu.

Mobilní telefony druhé generace, jak je známe dnes, již nemají velký prostor pro „manévrování“. Jsou u konce se základními funkcemi, jako datové přenosy, kalendář, Bluetooth či hry. Jedním z východisek se jeví skloubení funkcí kapesního počítače a mobilního telefonu. Nyní však nemám na mysli kapesní počítač doplněný o komunikační modul, jako je tomu například u komunikátoru XDA O2, ale o zařízení velikosti mobilního telefonu, které poskytne téměř stejné funkce, jako plnohodnotný kapesní počítač. Za vlajkovou loď tzv. „chytrých telefonů“ je považován Sendo Z100, o kterém jsme již psali. Dalším přírůstkem je Samsung SCH-i600, a jak už poznáte podle označení, nejedná se bohužel o mobil pro sítě GSM. Nic však není nemožné a bude-li po smartphonech v Evropě sháňka, může Samsung přístroj dodatečně upravit.

Véčko aby se nemačkali

Samsung zvolil na rozdíl od anglického Senda koncepci véčka. Díky tomuto kroku se může i600 pochlubit velkým displejem i solidní klávesnicí při zachování miniaturních rozměrů v zavřeném stavu. Zatím nejsou známé rozměry ani váha telefonu, Samsung se však očividně nechce vzdát externí antény (kdo ví, možná na východě nepovažují mobil bez antény za mobil). Jde-li o véčko, přináší Samsung již tradičně dva displeje. Vnitřní je z vynucení operačním systémem barevný, malý venkovní identifikuje volajícího, zobrazuje sílu signálu a stav baterie.

  Samsung          Samsung

Z hardwaru stojí za zmínku slot pro paměťové karty Secure Digital. Ten podporuje i karty SDIO, tedy doplňková zařízení jako fotoaparáty, GPS, rádiotuner a podobně. Telefonu nechybí infraport či rozšiřující slot. Zatím nejsou známy informace o velikosti vestavěné paměti a potvrzeny nejsou ani informace o podpoře datových přenosů CDMA2000 1xRTT. Rychlé datové přenosy by však měl Samsung, jakožto komunikátor, zvládat.

Samsung

Zapomeňte na firmware

Operační systém Smartphone 2002 (kódové označení Stinger) je ořezanou verzí Pocket PC 2002 pro kapesní počítače. Hlavní změnou je způsob ovládání, Smartphone 2002 nepočítá s dotykovým displejem. Po stránce programového vybavení je téměř vše zachováno z kapesních počítačů: nechybí PIM aplikace (kalendář, kontakty, úkoly, pošta...), multimédia (Windows Media Player), komunikace (MSN Messenger) a poznámkový blok s hlasovými poznámkami. Stejně jako na Pocket PC, i Smartphone má plně přizpůsobitelný vzhled prostředí a možnost změny motivů obrazovky Today. I synchronizace se stolním počítačem probíhá stejným způsobem jako na Pocket PC, a to pomocí programu ActiveSync. Uživatelé kapesních počítačů si na nový systém jistě rychle zvyknou.

Ohromný potenciál skrývá rozšiřitelnost pomocí programů třetích stran. Zde vzniká velký malý problém: programy pro Pocket PC na Smartphone 2002 nepojedou, rekompilace však údajně není nikterak složitá. Svůj kapesní počítač tak můžete rozšířit o cestovního průvodce, mapy, archivační programy, programy pro čtení eknih a v neposlední řadě hry. Na internetu se objevily první obrázky hry Rebound určené pro platformu Smartphone 2002 od spolku IdeaWorks3D. Jak vidíte, hry na mobilních telefonech prodělají malou revoluci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Je to mobil, není to mobil?

Mobilní telefony s operačním systémem Microsoftu Smartphone 2002 čeká zajímavá budoucnost. Zatímco Sendo Z100 je již na spadnutí, informace o dalších výrobcích jsou velmi skoupé. Nikdo se raději nepouští do polemiky o ceně, z dostupných informací však víme, že by třeba Sendo mělo stát kolem dvaceti tisíc korun, což je cena příjemná. Uvidíme, jak si povede konkurence. Jistě mohu apelovat za všechny na Samsung, aby svůj zajímavý SCH-i600 připravil i pro nás, obyvatele starého kontinentu.

Zajímavé: Manuál k Samsungu SCH-i600

 

 

Diskuze (24) Další článek: Sony Ericsson T200: Významný protihráč na trhu

Témata článku: Samsung


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21