Nový Neonode N2 proti Apple iPhonu

Švédský Neonode na 3GSM kongresu představil svůj druhý mobil. Podobně jako iPhone se ovládá pouze dotykovým displejem.

Neonode je švédský výrobce mobilního telefonu. Jednotné číslo, jakkoli hloupě to zní, je zde zcela na místě, neboť firma rok a půl nabízí a prodává stále jen svůj jediný mobilní telefon N1m. Mohu navíc jen předpokládat, že ho prodává, protože o Neonode není vůbec slyšet, neobjevuje se v žádných statistikách, v diskuzích a v Česku jsem tento telefon našel pouze v jediné nabídce. Tajemný Neonode včera na 3GSM kongresu představil novinku N2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Neonode N2

S původním Neonode N1m byla celkem legrace. Výrobce tento produkt totiž ohlásil už v roce 2002. Tehdy to bylo zcela revoluční řešení, protože mobil ovládaný výhradně prostřednictvím dotykového displeje tady ještě nebyl. Jenže Neonode uvedení neustále odkládal a telefon se dostal do prodeje až v roce 2005, po více než třech letech. Dá rozum, že nadšení do té doby opadlo a telefon samotný téměř přestal být konkurenceschopný.

Tip: přečtěte si test prvního Neonodu N1m 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První a zatím jediný Neonode N1m

Až na první pohled obyčejný mobil

Nový Neonode N2 je vystaven na stánku v Barceloně. Výrobce drze zve Apple s iPhonem a ostatní značky, ať se přijdou podívat, kdo první použil koncept ovládání mobilu prstem. Věřím, že se k N2 dostane i David Polesný, který je na 3GSM kongresu, že N2 vyfotí a napíše článek s vlastními prvními dojmy.

Klepněte pro větší obrázek
Chystané barevné varianty

Novinka velmi vychází z prvního modelu. Na rozdíl od něj už neobsahuje vůbec žádná tlačítka, ovládá se – stejně jako iPhone – výhradně prostřednictvím displeje a taháním prstu po různých dotykových zónách. Neonode používá své vlastní uživatelské prostředí nazvané Neno.

Zařízení má rozměry 47 × 77 × 15 mm a váží pouze kolem sedmdesáti gramů. Technické parametry ale příliš neodpovídají současným trendům. U datových přenosů je nutné spolehnout se na GPRS, Neonode zřejmě nenabídne e-mailový klient, podporuje ale Bluetooth a má dvoumegapixelový fotoaparát. Obsahuje i MP3 přehrávač, data se ukládají na paměťové kartě typu miniSD. Na jedno nabití baterie Neonode N2 údajně vydrží 200 h v pohotovosti nebo 4 h hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Neonode N2 v ruce

N2 stejně jako předchozí model používá vlastní operační systém postavený na Windows CE .NET. I když nejde o zcela uzavřenou platformu jako u „hloupých“ mobilních telefonů, rozšiřitelnost dalšími aplikacemi je malá. Možná je ale synchronizace dat prostřednictvím programu Microsoft ActiveSync.

Klepněte pro větší obrázek

Prý už na jaře

U Neonodu se trochu hrozím slibů, že model N2 se začne prodávat už letos na jaře. Ale třeba budeme překvapeni. Novinka ale určitě nebude trhat prodejní rekordy, stejně jako Neonode N1m to bude spíš experiment, rarita a zajímavost. Cenu zatím výrobce oficiálně nezveřejnil.

A jak dopadne srovnání s Apple iPhonem? I tady se zřejmě znovu potvrdí, že nezvítězí ten, kdo něco vymyslí, ale ten, kdo daný produkt dokáže prodat. Velký předběžný zájem o iPhone naznačuje, kdo bude vítěz.

Témata článku: Apple, Neonode, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Neonode N1m, Neonode N2, Švédský výrobce, Předběžný zájem