Nový Philips 659: paranoidní fotoamatér

S příchodem nového véčka Philips 659 se nemusíte obávat o zneužití důvěrných údajů v telefonu, ani o to kdo právě volá. Vše je pod kontrolou. Moderní OLED displej a delší videa jsou pak už jen třešničkou na dortu.
Nový Philips 659: paranoidní fotoamatér

Véčkové mobily jsou stále v kurzu a proto i Philips rozšiřuje své portfólio o další atraktivní telefon. Po modelu Philips 650 se již v říjnu bude ucházet o vaši přízeň nový Philips 659, který se od zmiňované 650ky může pochlubit hlavně integrovaným fotoaparátem s možností nahrávat poměrně dlouhé videosekvence.

Vzhled novinky rozhodně nikoho neurazí, i když ji chybí špetka originality. Bez loga výrobce byste jej totiž snadno zaměnili s mobilem jakéhokoli asijského výrobce. Archaicky vyhlížející anténa atraktivnosti také příliš nepřidá. Zanechme stranou subjektivní hodnocení vzhledu a přejděme na důležitější informace týkající se funkční výbavy véčkové novinky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Philips 659 ve dvou barevných provedeních

Dvojice perfektních displejů

S moderními displeji využívajícími technologií OLED se stále nepotkáváme tak často, jak bychom chtěli. Novinka naštěstí jedním disponuje a to na vnější straně telefonu. Tříbarevné zobrazení údajů na displeji o rozlišení 96 × 64 obrazových bodů je hlavně dobře čitelné. Vnitřní TFT displej rovněž nezaostává a na rozlišení 128 × 160 obrazových bodů zobrazí až 65 tisíc barev. Malé rozestupy mezi jednotlivými body jsou pak tajemstvím, proč jsou všechny detaily na displeji tak čitelné. Pro představu ještě uvedu, že na displeji se zobrazí až osm řádků textu, i když dva z nich nesou jen informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sekvenční focení jako nadstandard

Kvalitní displej slouží kromě obvyklých záležitostí také jako hledáček vestavěného fotoaparátu, který se vyznačuje několika neobvyklými funkcemi. Kromě pořizování fotografií ve standardní  velikosti 640 × 480 bodů dokáže zachytit i osm snímků rychle jdoucích za sebou. Jde tedy o sekvenční focení dobře známé u dospělých digitálních fotoaparátů (nebo u fotomobilů Samsung). Pořízené fotografie umí Philips následně upravovat pomocí barevných tónů nebo přidáním speciálních efektů. Nastavení optimální expozice je automatické.

Lákavou hračkou však jistě bude hlavně natáčení videosnímků o celkové délce až 60 sekund. Údaje o vnitřní paměti však stále nejsou oficiálně potvrzené a tak není jasné, kolik takových klipů do telefonů nakonec uložíte. Proslýchá se však, že bude mít kapacitu 2 MB. Kvalita a plynulost videa by měla být na slušné úrovni.

Telefon však nepodporuje multimediální zprávy, a to je právě důvod, proč se zatím ještě zvažuje jeho nasazení na českém trhu.

Údaje v trezoru

Telefonní seznam dovolí uložit až pět set kontaktů s deseti údaji u každého. Nabízí také možnost vložit fotografii dotyčné osoby pro snadnou identifikaci volajícího. Philips tuto funkci tituluje jako Fotocall. Telefonní seznam je však zajímavý i z jiných důvodů. Stejně jako uložené textovky a seznam hovorů jej můžete zabezpečit osobním heslem. Nikdo nepovolaný se tak nedostane k citlivým údajům.

Philips 650 má velmi jednoduše vyřešené filtrování příchozích hovorů. Dvojice funkcí Blacklist a Whitelist se postará, aby nikdo nechtěný neotravoval. Pokud nastavíte funkci „Whitelist“, budou se vám moci dovolat pouze volající z tohoto seznamu a všechny ostatní hovory budou blokovány. Blacklist funguje opačně.

Pouze GPRS

Stále oblíbený IrDA port ani Bluetooth novinka bohužel nenabízí a proto musíte sáhnout po datovém kabelu; jinak telefon s počítačem nespojíte. Potřebovat budete rovněž komunikační software Mobile Phone Tool, se kterým třeba můžete zálohovat pořízené fotografie. Na internet můžete zamířit pomocí wapového prohlížeče ve verzi 1.2.1 ve spolupráci s GPRS třídy 10. Tím veškerá konektivita telefonu končí. Mezi požírače nudy v telefonu můžeme kromě několika her směle zařadit také horoskop a biorytmy.

Snad v říjnu

Atraktivní novinka s dostatečnou nabídkou multimediálních funkcí se dostane do prodeje již v říjnu tohoto roku, ale není zaručeno, že mezi prvními vyvolenými bude i naše republika. Telefonu se však určitě dočkáte a to ve dvou barevných provedeních – modré Blue Zone a stříbrné Silver Wings. Cena telefonu není v tuto dobu ještě známa.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Philips 659
 • Síť: GSM 900/1800 MHz
 • Rozměry: 89 × 45 × 23 mm
 • Hmotnost: 89,5 g
 • Displej: OLED  96 x 64 bodů (vnější), TFT, 128 x 160 bodů, 65 000 barev (vnitřní)
 • Baterie: Li-Ion 600 mAh
 • Doba hovoru: 3 h
 • Pohotovostní doba: 300 h
 • Kamerka: VGA, video (60 s), 4× zoom, 10 s samospoušť 
 • Konektivita: GPRS třídy 10 (4+1, 3+2), WAP 1.2.1
 • Telefonní seznam: 500 míst s 10 údaji, obrázkový
 • Zprávy: SMS, EMS, e-mail (POP3, SMTP)
 • Vyzvánění: polyfonní (32hlasé), vibrační
 • Další funkce a vlastnosti: hlasové vytáčení a ovládání, stopky, biorytmy, organizér, slovník T9, kalkulačka, hry, USB port
 • Barevné provedení: Blue Zone, Silver Wing
 • Cena: neznámá
 • Dostupnost: říjen 2004
Diskuze (2) Další článek: Hodinky s Linuxem: příkazový řádek na zápěstí

Témata článku: Philips, Philips 650, Dlouhé video, Komunikační software, Foto, Atraktivní novinka, Moderní displej


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35