Nový plán pro „rušení evropského roamingu“. Pravidla budou kontrolovat operátoři

Nový plán pro „rušení evropského roamingu“. Pravidla budou kontrolovat operátoři

V úvodu čteme o základních principech: Komunikace bez roamingových příplatků by neměla být omezena časovým limitem nebo objemem komunikace. Až dále v textu komisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger dodává, že je potřeba zajistit, aby pravidla nebyla zneužívána.

Tím je myšleno, aby si Čech nekoupil výhodný datový tarif ve Finsku a nepoužíval jej v Česku. To by se finskému operátorovi značně prodražilo. Z kontextu je možné vytušit, že právě ochrana operátorů byla hlavním motivem zrušení původního návrhu a obávám se, že z logiky věci plyne zpřísnění podmínek. Mnoho konkrétního však dnešní prohlášení neříká.

„Ochrana proti zneužití“

Aby EK zajistila obě (částečně protichůdné) podmínky, snaží se definovat cosi jako vztah občana jedné země k jiné zemi EU. Pro cestovatele by měl být roaming zdarma, jakmile se začne schylovat k delšímu pobytu SIM karty v cizí zemi, bude operátor aplikovat roamingové příplatky. Dnes vydané prohlášení zmiňuje následující návrh (uvedené částky se budou přičítat k domácí ceně služby):

  • 0,04 eura (tedy asi 1,10 Kč) za minutu hovoru
  • 0,01 eura (tedy asi 27 haléřů) za SMS
  • 0,0085 eura (tedy asi 23 haléřů) za 1 MB

Operátoři dostanou právo analyzovat způsob používání jednotlivých SIM karet. Pokud identifikují porušení pravidel, budou moci aplikovat roamingové příplatky. Zpráva zmiňuje tyto základní vzorce:

  • Provoz karty v roamingu významně převyšuje provoz v domovské síti.
  • Dlouhá neaktivita SIM karty a její používání převážně (nebo dokonce výhradně) v roamingu.
  • Střídavé používání několika SIM karet jedním uživatelem.
  • Hromadný nákup SIM karet v jedné zemi a jejich prodej v jiné zemi.

Víme tedy, co hodlají zákonodárci sledovat, ale neznáme hranice a způsob jejich určování. Právě to bude muset definovat návrh, který se teď bude připravovat. Nebezpečí vidím v tom, že celá analýza uživatelského chování a identifikace porušení pravidel bude v rukou operátorů. Až případnou stížnost uživatele bude řešit tuzemský regulátor. V našem případě ČTÚ, který je už dnes administrativně zahlcený stížnostmi na nezaplacené vyúčtování resp. neoprávněně naúčtované služby. To nevěstí mnoho dobrého.

Podle původního jízdního řádu

Pozitivní je, že by obstrukce neměly znamenat zpoždění celého plánu. 15. prosince by měl být přijat finální návrh a 15. černa 2017 by mělo dojít ke „zrušení evropského roamingu“. Uvozovky zatím u výrazu ponechám, protože stále čekáme, jaké budou podmínky. 

Diskuze (32) Další článek: Apple kontruje: „Fotoaparát i Home button chrání safírový krystal“

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Internet v mobilu, Spekulace, ČTÚ, Roaming, Evropská unie, Evropská komise, Lobby, Uživatelské chování, Nov, Rušení, Původní návrh, Časový limit, Zrušení roamingu, Základní princip, Plán, Zákonodárci, Dnešní prohlášení, Hlavní motiv, Tuzemský regulátor, Identifikace, Finální návrh


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29