Nový seriál: jak odblokovat mobil, část první

Odblokování mobilních telefonů je velmi populární záležitostí. Proto jsme pro vás připravili stručný přehled všech mobilů a způsobů, jakými je můžete odblokovat.
Nový seriál: jak odblokovat mobil, část první
Kapitoly článku

Začněme například mobily značky Alcatel. Tyto modely se odblokovávají pomocí speciálního kabelu připojiteleného na sériový port osobního počítače. Rychlost komunikace závisí na používaném protokolu, který se často liší od používání komunikace pro datové účely a pro servisní používání. Mobilní operátoři blokují mobily tak, aby v případě vložení SIM karty jiného operátora telefon kartu odmítl nebo aby požádal o odblokovávací kód. Jako nejjednodušší a pro mobil nejméně ovlivňující odblokovávací procedura je vyčtení (nebo-li vygenerování kódu) pro odblokování telefonu a jeho následné vložení klávesnicí.

Tyto algoritmické pomůcky se dají pro starší mobilní telefony najít na Internetu volně ke stažení, na novější mobilní telefony se moderní software nakupuje za nemalé částky. Vše je vlastně ani ne tak o drahém hmotném vybavení jako spíše o nutnosti znalosti know-how. Ovšem co se týče mobilních telefonů Alcatel, ty se odblokovávají systémem přepsání části EEPROM paměti, kde se aktuální zablokované zámky buď vynulují, nebo se zakáže jejich kontrola při zapínání mobilu (pro odborníky: tj. zapnete mobilní telefon, ten automaticky skočí do subprocedury kde zkontroluje stav zámků a vyhodnotí jejich stav. Pokud jsou zámky např. nastaveny na 230 02 a Lock 1 Value = TRUE tak to znamená, že při vložení Eurotel SIM karty s kódem 230 02 se telefon bude chovat korektně a vše proběhne bez sebemenších problémů, ovšem pokud do ní vložíte kartu od jiného operátora telefon napíše hlášku "vložte klíč sítě").

Toto je ten zdánlivě nepřekonatelný problém, který se ovšem dá vyřešit. Na každém rohu je nyní spousta servisů, které váš mobil odblokují. Mobilní telefony značky Nokia jsou na tom podobně; starší verze se odblokovávaly přehráním externí EPROM paměti, která se musela mikropájkou vypreparovat z telefonu, přehrát a vsadit zpátky, novější verze přes komunikační protokol M2bus nebo přes velmi populární flasher od světoznámého autora Dejana Kaljeviče a nyní již opět pře jednoduchý m2bus kabelem, který můžete koupit na každém rohu. Jen bych rád podotknul, že odblokování mobilního telefonu není nijak jednoduchá záležitost, protože pokud při určitém úkonu uděláte někde chybu, může být váš mobilní telefon navždy pohřben a bude sloužit již jen jako skladiště na náhradní díly. Takže pokud někomu jde pouze o odblokování jednoho nebo dvou kusů navštivte servis nebo známého odblokovávače někde ve vašem okolí. Jen připomínám, že při odblokování ztrácíte záruku od výrobce mobilního telefonu! Nebojte se, někdy může záruku přebrat firma, která mobil telefon odblokuje.

Mobily Siemens šly donedávna odblokovat velice jednoduše a myslím, že to ani nebyl problém, který by si vyžadoval nějaké extra rozepisování. Nyní je však všechno jinak, protožestupci nových modelů od řady x45 jsou mobilní telefony podomácku neodblokovatelné. Pro úspěšné překonání těchto nových modelů musíte vlastnit buď komerční software, nebo mít předplacen kredit na generování odblokovávacích souborů (pro odborníky: tzv. map souborů). Přečtená data z mobilu se pošlou ruskému autorovi a ten odešle odblokovávací kód nebo soubor, který nahrajete do telefonu. Je tak ochráněno proniknutí do odblokovávacího algoritmu široké veřejnosti. Proto je tento software také tak drahý.

Nezapomeňte si přečíst druhou kapitolu.


Poznámka: tento seriál připravujeme ve spolupráci s OrbiTel GSM (www.ODBLOKOVANI.net).

Témata článku: Ostatní, Mobil, Seriál, Odblokovávací kód, Jednoduchá záležitost, Okov

Určitě si přečtěte