Nový Sony Ericsson K600 a Z800: kouzlo třetí generace (první pohled)

Včera byly představeny dva nové telefony Sony Ericsson. Jedná se o špičkově vybavené multimediální modely K600 a Z800, které se objeví také na našem trhu. Výrobce přináší i novou UMTS/EDGE datovou kartu a předzvěst „Walkman mobilu“.
Nový Sony Ericsson K600 a Z800: kouzlo třetí generace (první pohled)
Kapitoly článku
Včera začal v Cannes kongres 3GSM, na kterém výrobci mobilů každoročně představují své žhavé novinky. Bylo představeno několik desítek mobilů v podstatě od všech předních výrobců. Ve velkém přehledu novinek, který jsme pro vás na MobilManii během včerejška připravili, se objevily i dva nové telefony Sony Ericsson. Jedná se o špičkově vybavené modely a určitě stojí za bližší prozkoumání.

Oba mobily jsou určeny pro provoz v GSM sítích 900/1 800/1 900 MHz, ale zároveň fungují také v sítích třetí generace UMTS. Vzhledem k pozvolnému rozvoji těchto sítí se dá očekávat poměrně velký zájem o podobné hybridní telefony. A Sony Ericsson bude mít velkou šanci na úspěch, protože včera představené telefony patří ke špičce.

Sony Ericsson K600: malý velký mobil

Na Sony Ericssonu K600 není jeho funkční potenciál na první pohled znát. Je to telefon klasické konstrukce, který svými rozměry 104 × 45 × 19 mm zapadá do běžného průměru GSM telefonů. Také hmotností 105 g nijak výrazně nevyčnívá. Telefon se přísně drží linií kvádru, jen podélné hrany jsou zaoblené.

Z čelního pohledu zaujme nejvíce displej, který dokáže zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů a nabízí rozlišení 176 × 220 obrazových bodů s úhlopříčkou 45,7 mm. I z obrázku je však patrné, že by se do telefonu vešel větší displej, nevyužitý prostor zaujímá tmavý rámeček, který plochu displeje zvětšuje alespoň opticky. Nad displejem je úzká štěrbina reproduktoru, na kterou navazuje malé oko VGA kamery pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Sony Ericsson K600

Pod displejem najdeme klávesnici se standardním rozložením, jak jsme u Sony Ericssonů zvyklí. Hlavním ovládacím prvkem je joystick, doplňují ho dvě kontextová tlačítka, tlačítko pro návrat zpět a korekční klávesa. Dvě funkční klávesy pro aktivaci multimediálních funkcí se však zabydlely také po stranách displeje a na zaoblených hranách přístroje zasahují až do jeho bočních stran. Funkční klávesy jsou od sebe odděleny, samostatná tlačítka tvoří také numerická část klávesnice.

No horní straně najdeme vypínací tlačítko, po stranách zesilovací klávesy, spoušť fotoaparátu, krytý mini USB konektor a infraport. Na dolní hraně je systémový konektor a nezbytné poutko na šňůrku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson se stále drží svého oblíbeného pojetí dvoustranného mobilu. Na zadní straně tak najdeme čočku fotoaparátu s aktivní krytkou zvýrazněnou kulatým rámečkem. Z dostupných obrázků jsou také patrné otvory mřížky hlasitého reproduktoru. Nechybí ani dioda na přisvícení snímané scény. To nejlepší nakonec: rozlišení fotoaparátu je 1,3 megapixelu. Umožňuje až čtyřnásobné digitální přiblížení scény.

Nesmí chybět 3D hra

Snímky pořízené fotoaparátem můžete podrobit přímo v telefonu základní editaci nebo je obohatit o rámečky. Obrázky můžete sdílet pomocí technologie QuickShare. MMS zprávy jsou samozřejmostí, podporují také přenos videa, které můžete vestavěným telefonem přímo natočit.

Kapacita telefonního seznamu zatím není známa, můžeme jen doufat, že se zde výrobce polepší a nedopadne to stejně jako v současných telefonech. Adresář bude možné zobrazit i s náhledy obrázků přiřazeným ke kontaktu. K dispozici je i hlasové vytáčení a ovládání. Nebudou samozřejmě chybět ani funkce pro organizaci času a doplňky jako paměť na kódy, úkolovník, budík, stopky nebo odpočet. Díky podpoře Javy verze 2.0 můžete telefon i ledacos přiučit a těšit se můžete i na 3D hry.

Položky z kalendáře a telefonního seznamu můžete synchronizovat s počítačem. Spojit se s ním můžete bezdrátově pomocí Bluetooth nebo infraportu, k dispozici je však možnost rychlého přenosu dat přes USB kabel (USB 2.0). Samozřejmě se nezapomnělo ani na e-maily a surfování po internetu, v nabídce najdeme e-mailový klient, wap 2.0 i HTML prohlížeč. Pro připojení k internetu v síti GSM poslouží GPRS třídy 10.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Videohovor • připojení k počítači prostřednictvím USB kabelu

Opomenuty nebyly ani multimédia. Vestavěné rádio a schopnost přehrávat hudební soubory se postarají o dostatek zábavy za každé situace. Praktické použití přehrávače bohužel omezuje pouze 37 MB sdílené paměti. Rozšíření paměťovými kartami není možné. Přehrávač tak najde využití především ve spojení s funkcí Play Now, díky které je možné stahovat ukázkové MP3 soubory přímo z online hitparád. Tuto funkci však u nás nepodporují operátoři. Prozatím v ústraní je v našich končinách také videostreaming, který ovšem telefon také zvládne.

Všechna výbava a funkce si samozřejmě řeknou o pěkný díl energie. Slibovaná výdrž v pohotovostním režimu je 305 hodin, v síti GSM by měl telefon vydržet až 7,5 hodin nepřetržitého hovoru a dvě hodiny videohovorou v síti UMTS.

Telefon by měl dorazit i na náš trh, dočkat bychom se ho měli v létě, v období července až srpna. Cena zatím nebyla stanovena, náš hrubý odhad je čtrnáct až patnáct tisíc korun.

Hlavní parametry ve zkratce:

síť: GSM 900/1800/1900 MHz, UMTS
rozměry a hmotnost: 104 × 45 × 19 mm, 105 g
displej: TFT, 262 tisíc barev, 176 × 220 pixelů
fotoaparát: rozlišení 1,3 megapixelů, přisvicovací dioda, 4× digitální zoom
datová spojení: Bluetooth, USB, infraport, GPRS třídy 10
multimédia: přehrávač hudebních souborů, FM rádio, nahrávání/přehrávání videa, 72hlasá polyfonie, Play Now
paměť: interní 37 MB  


V druhé kapitole si představíme luxusní a špičkově vybavené véčko Z800

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Generace, Masivní kloub, Totožný telefon, Nevyužitý prostor, Nov, Gen, První pohled, Pohled, Třetí generace, Tmavý rámeček, Son, Eri, Kouzlo


Určitě si přečtěte