Nový Sony Ericsson P900: konečně oficiálně!

O nástupci komunikátoru P800 jsme tu psali už několikrát, teprve včera se stalo očekávané skutkem. Sony Ericsson P900 spatřil světlo světa a jde se ucházet o mety nejvyšší a nejchytřejší.
Nový Sony Ericsson P900: konečně oficiálně!

Sony Ericsson P800 byl v době svého příchodu výjimečným zařízením. Po delší době a s chladnější hlavou se nám všem snáze hledají nedostatky. Rozměry, hmotnost, displej s nižší barevnou hloubkou a v neposlední řadě ne vždy intuitivní ovládání. Tyto a mnohé další neduhy má vyřešit právě představený nástupce P900.

Modrá není dobrá?

Nový komunikátor vychází z koncepce modelu P800. Změny rozměrů nejsou markantní, jde o několik milimetrů v každém směru. Na první pohled znatelnou změnou je barevné sladění. Světle modrou a bílou nahradila stříbrná a černá. P900 se svým designem hlásí jednoznačně ke švédské škole. Svůj názor na design si můžete udělat z následujících obrázků. Mně osobně se stýská po poměnkově modré a svérázném designu P800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí telefon otočit a hned si můžete připadat jako v počítačové herně

Velká část displeje je schována pod výklopnou klávesnicí a již zde se setkáváme s podstatnou změnou: jednotlivé klávesy nejsou „pasivní“ jako u modelu P800. Nedisponují hroty, které „ťukají“ do míst na dotekovém displeji. Jde o plnohodnotnou malou klávesnici, což je dle mého názoru jen ku prospěchu věci. Práce na výklopné klávesnici u P800 nebyla zrovna nejpříjemnější.

Tip: přečtěte si První dojmy z tajného Sony Ericssonu P900

Svérázné průsvitné ovládací pero P800 bylo nahrazeno po vzoru kapesních počítačů perem kulatým. Dle prvních obrázků je pero vcelku krátké a také tenké, což na pohodlí při ovládaní rozhodně nepřidá. I přesto je volba kulatého pera oproti ploskému bezesporu rozumná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je elektronická

Displej u modelu P800 byl vodou na mlýn kritikům: 4096 barev se v dnešní době už opravdu nenosí. Barevná hloubka 65 536 barev, kterou displej nového P900 disponuje, je však plně dostačující. Na subjektivní zhodnocení kvalit displeje však vyčkejme na praktické zkušenosti. Rozlišení displeje 208 × 320 obrazových bodů zůstalo zachováno.

Změny nejen zvenčí

Uvnitř nového komunikátoru nastaly více či méně důležité změny. Opomenout bychom rozhodně neměli zvýšení operační paměti z 32 na 48 megabajtů. Rozšíření pamatováka lze realizovat jen a pouze pomocí paměťových karet MemoryStick Duo. vězte, že v balení spolu s P900 obdržíte i jednu takovou kartu o kapacitě 32 MB. V balení nechybí ani synchronizační USB kolébka, náhradní pero a stereo bondovka. Velmi zajímavým standardně dodávaným příslušenstvím je malý šroubováček, pomocí kterého lze dotáhnout šroubečky držící výklopnou část.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj u nás bude možná ještě tento rok

Ze zábavných funkcí nechybí novému komunikátoru nic podstatného: MMS, Java, wap 2.0, Opera, přehrávač videosekvencí i hudby a samozřejmě digitální fotoaparát. První spekulace hovořily o rozlišení až 1,3 megapixelu, tyto úvahy se však později ukázaly jako nepodložené. Zůstáváme tedy u klasiky s rozlišením 640 × 480 obrazových bodů. Dle mého názoru není správnou cestou ke zkvalitnění výstupu integrovaných fotoaparátů zvyšování nativního rozlišení. Cesta zlepšování by měla vést přes kvalitnější čipy a solidnější optiku (samozřejmě v rámci možností). Nemusíte sdílet můj názor, ale já bych preferoval kvalitní fotku v 640 × 480, nežli megapixelový snímek s rozostřenými rohy a nereálnými barvami. S fotoaparátem lze pořizovat i videosekvence ve formátu MPEG4 s časovým omezením v podobě volné paměti.

Po softwarové stránce zůstává téměř vše při starém. Mozkem je operační systém Symbian ve verzi 7, zachován zůstal oblíbený internetový prohlížeč Opera a další programy. Barvy operačního systému však věrně ladí s barvami kapesního počítače, příjemnou modrou tak nahradila „studená“ šeď.

Souboj komunikátorů

Komunikátor P800 přinesl do světa těchto hybridních zařízení nový směr. Nespílejme už nad nedostatky P800, vždyť byl jedním z prvních svého druhu a jako takový jen naznačil cestu, kudy se mohou komunikátory ubírat. P800 a nyní i P900 stojí na rozhraní mezi XDA/MDA a chytrými telefony. Berou si to nejlepší z obou kategorií a proto se mohou dočkat velkého úspěchu. Záležet bude zejména na ceně, podpoře vývojářů aplikací a v neposlední řadě uživatelské základně.

Diskuze (30) Další článek: Nový Sony Ericsson T630: nástupce T610 je na světě!

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Son


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14