Nový Symbian: proti Androidu, proti všem

Nokia koupila Symbian a podělí se o něj s ostatními výrobci. Projekt má ambice vytvořit nejlepší operační systém všech dob.

Nokia je bohatá firma, která své možnosti rozšiřuje (mimo jiné) nákupem jiných firem. O nějaké té akvizici si můžeme přečíst i několikrát do měsíce. Teprve včera Finové koupili internetový projekt Plazes, službu pro plánování společenských aktivit založenou na možnosti mobilů určit svoji polohu. Dnes přišlo pompézní oznámení o poněkud větším soustu...

Nokia totiž oznámila, že hodlá odkoupit zbývajících 52 % akcií společnosti Symbian, které ještě nevlastní. Nokia nehodlá dosáhnout svého cíle lákavou cenou (nabídla 3,647 euro za akcii, celkově tedy 264 milionů euro), nebo jinou nátlakovou technikou běžnou z finančních trhů. Finové zvolili cestu vstřícnosti a spolupráce, přesně podle hesla „v jednotě je síla“.

Původním motivem byla zřejmě obrana. Nokia nehodlá se svými smartphony usnout na vavřínech. V současnosti sice symbianové telefony drží celých 60 % trhu s chytrými telefony, ale... Ale je tu uživateli skvěle přijatý iPhone, který pro Apple rozhodně neznamená jednorázovou záležitost. Pak je tu v korporátní sféře hodně silný RIM se svými BlackBerry. Microsoft horečně chystá svá Windows Mobile 7, ale hlavně se blíží hávem tajemství zahalený Google Android. Tito všichni budou Symbian hnát kupředu směrem k dalšímu vylepšování.

Klepněte pro větší obrázek 
Současná situace na trhu s chytrými telefony 

Samá pozitiva a sociální jistoty

Jak chce Nokia pro „nový Symbian“ zajistit úspěch? Co největší rozšíření nového systému by měla zajistit spolupráce s dalšími výrobci. A nejsou to žádní drobní hráči, na dnešní tiskové konferenci promluvili o společné budoucnosti zástupci Motoroly a Sony Ericssonu. Zřejmě aby Nokia odbourala obavy ostatních výrobců mobilní techniky o vstoupení do projektu vlastněného jednou firmou, vznikla organizace jménem Symbian Foundation. Seznam zvučných jmen zakladatelů si můžete prohlédnout na následujícím screenshotu z prezentace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Mezi zakladateli jsou velká jména výrobců mobilní techniky: vedle již zmíněných je zde i Samsung a LG. Na druhém screenshotu je seznam dalších zainteresovaných – nechybí výrobci elektronických komponent, či ti nejvýznamnější operátoři
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Další zárukou úspěchu by měla být otevřenost systému všemi směry a široká základna systémů, ze kterých nový systém vzejde (7 výrobců, 235 přístrojů, 200 miliónů kusů, desetitisíce aplikací, 250 mobilních operátorů)

Proč se Nokia rozhodla ke spolupráci s konkurenčními výrobci? Jak už jsem naznačil, situace mezi operačními systémy bude v následujících měsících houstnout a společně budou tito výrobci silnější. Čím více se podaří rozšířit nový Symbian, tím více se rozmělní náklady na jeho vývoj. Aby byly vyloučeny možné ekonomické tlaky, je Symbian Foundation neziskovou organizací. Aby bylo snazší nalákat vývojáře, budou vývojářské nástroje dostupné zdarma. Aby se Symbian ještě více otevřel uživatelům, bude zrušena někdy dost otravná certifikace softwaru používaná v současnosti, nově vzniknuvší aplikace si budou vývojáři pouze podepisovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O tom jak úzká bude spolupráce zainteresovaných výrobců svědčí i sloučení dosud samostatně vyvíjených operačních systémů Symbian S60, UIQ používaný Sony Ericssonem a MOAP(S) za kterým stojí Motorola

Důležitým bodem pro přechod na „nový Symbian“ bude zpětná kompatibilita aplikací. Materiály se bohužel nezmiňují, pro které z dnešních OS toto bude platit. Můj tip je pouze S60, ale také UIQ je vývojově blízko, a tak by dnešní programy mohly běhat i v budoucnosti. 

Kdy co a jak

Kdy se dočkáme nějakých konkrétních výsledků? Bude to bohužel ještě nějaký ten rok trvat. Prvním krokem je samotná akvizice společnosti Symbian Nokií – tato operace by měla být uzavřena ve druhé polovině roku 2008. V rámci tohoto kroku se současní zaměstnanci britského Symbianu stanou pracovníky finské Nokie. Druhým krokem je budování nové struktury neziskové organizace Symbian Foundation a vztahů s jejími zakladateli a partnery, vypořádání licenčních záležitostí (první pololetí 2009).

Klepněte pro větší obrázek 
Toto je budoucí organizační struktura Symbian Foundation. Za členství budou firmy platit symbolických 1 500 dolarů ročně. Chcete-li vědět více, prohlédněte si „White papers“ na stránkách organizace

To, o co nám uživatelům jde především, tedy výsledek, produkt, neboli první verze nového operačního systému pod hlavičkou Symbian Foundation, je plánováno na první měsíce roku 2010. Ani zde však dlouhodobý plán nekončí. Kromě dalšího pokračování vývoje reflektujícího nové technologie je na programu získání opravdového puncu svobody – do roku 2012 by totiž „nový Symbian“ měl postupně získat status Open Source. Kompletní zveřejnění zdrojového kódu takto složitého systému totiž není dílem „otočení klíčku“, ale jde o postupný proces.

Krásná hudba budoucnosti

Všechno, co bylo dosud řečeno zní moc krásně. Na papíře vše vypadá ideálně, vše je pro všechny zdarma, vše je otevřené, svobodné, odevšud kape optimizmus, nebe na snímcích prezentace je blankytně modré. Dokáží však zúčastnění přeměnit své ideály na systém budoucích generací? Systém který se dokáže postavit tomu, co teprve přijde? Operační systém, který o další kus posune možnosti kapesních komunikátorů, ale přitom se přívětivostí uživatelského prostředí přiblíží masám? 

Na podobné úvahy jsem krátký, a tak na chvíli předám slovo odborníkovi z firmy, která se mimo jiné zabývá i vývojem softwaru pro mobilní zařízení. Richard Sláma z ecommerce.cz k říká: „Otevření platformy jako open source vnímáme jako tvůrci mobilních aplikací v ecommerce.cz veskrze pozitivně. Díky tomu, i kvůli odstraněním licenčních poplatků, se k vývoji dostane mnohem širší skupina vývojářů, podpoří to vznik vývojářských komunit a vývoj Symbianu obecně by se měl urychlit tak, aby konkuroval novým systémům, které přicházejí na trh – například Android, ALP, ale i chystaný Palm OS 2. K open source patří i transparentnost, tudíž již nebude nutné složitě dohledávat některé systémové obstrukce. Vše bude veřejně zdokumentované. Současně se ale zvýší již tak velká konkurence na platformě Symbian. Pro úspěch aplikace tak bude klíčová především její kvalita, z čehož bude v konečném důsledku profitovat především koncový zákazník.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V závěru tiskové konference padla otázka, jak chtějí firmy zúčastněné na Symbian Foundation vydělat na něčem, co je zdarma. Odpověď: „Investice budou skutečně obrovské, ale můžeme jenom získat. Odstranění bariér pro vývojáře nám zajistí přísun nových aplikací, bohatost portfolia přinese uživatele a uživatelé si koupí přístroje se systémem. Vyděláme na přístrojích.“

iPhony ze Skandinávie

V průběhu prezentace se na promítacím plátně objevil i jeden zajímavý obrázek. Nebudu zde vyvolávat senzaci a spekulovat o tom, jestli takto budou vypadat Nokie či Sony Ericssony za tři roky, ale něco si z obrázku přece jen můžeme vzít. Budoucnost v podání Symbian Foundation bude ve znamení dotykových displejů. Ostatně není to žádné velké překvapení, vždyť už delší dobu je veřejným tajemstvím, že Nokia připravuje celou řadu telefonů, které se budou ovládat především přes dotykové displeje. To, že bude nová verze systému S60 dotyková, je známým faktem. Sony Ericsson a Motorola dotykové komunikátory mají jako pevnou součást portfolia.

Klepněte pro větší obrázek 
Pro samý pixel dotykových displejů na tlačítka nezbude místo. Screenshot zase naznačuje orientaci na služby založené na lokalizaci (location based services)
Diskuze (58) Další článek: HTC Touch Diamond u O2 a rychlejší TouchFLO 3D

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Software pro PC, Symbian, Android P, Apple iPhone 4GB, Zajímavý obrázek, Postupný proces, ECOM, Zpětná kompatibilita, Moa, #Android, Velká konkurence, Skandinávie

Určitě si přečtěte