Nový T-Mobile MDA má foťáček a lepší displej

T-Mobile představí co nevidět nový model komunikátoru XDA/MDA. Ten přijde s integrovanou anténou, displejem 65 000 barev, větším výkonem, novým operačním systémem a vestavěným foťáčkem. Možná bude i Bluetooth.
Nový T-Mobile MDA má foťáček a lepší displej

Druhá várka z Asie

Na novou verzi komunikátoru XDA čekáme už nějakou tu dobu. Přestože byla veřejnost k podobné konstrukci mobilního zařízení ze začátku poněkud skeptická, spousta lidí si přístroj velmi oblíbila. Kombinuje totiž kapesní počítač s mobilním telefonem, jeho cílovou skupinou jsou lidé, kteří potřebují komunikovat v průběhu celého dne. S tímto komunikátorem můžete být kdykoli a kdekoli připojeni k internetu, jedná se doslova o kapesní kancelář. To ale samozřejmě není všechno, nový model navíc přináší několik stěžejních funkcí.

Druhé vydání XDA vyvinula opět asijská společnost HTC, což nám dává záruku předchozí koncepce, nic radikálního nás tedy nečeká. Tento komunikátor je určen pro několik světových operátorů, u nás je znám pod názvem T-Mobile MDA a Eurotel DataPhone. Právě T-Mobile před několika dny zveřejnil první oficiální snímky této novinky. Spoustu věcí jsme však věděli už dříve, o tom se můžete přesvědčit v tomto článku. Není na škodu si jednotlivé funkce stručně zrekapitulovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Bez kloubouku bos

Nejvýraznější změnou viditelnou hned na první pohled je absence anténky a tedy mnohem příjemnější rozměry. Dominantní plocha barevného displeje byla zachována, zůstala velikost i rozlišení (320 x 240 obrazových bodů). Přibylo ovšem několikanásobně barev, zatímco v minulé verzi jsme měli k dispozici "pouze" 4096 barev, nové MDA si polepšilo na 65 536 barev.

Nový model taky nabral v posilovně, do vínku dostal procesor Intel XScale PXA 255 na frekvenci 400 MHz. Operační paměť je dvojnásobně větší, místo 32 MB RAM bude svižný běh obstarávat 64 MB RAM. Co se týče paměti pro ukládaní dat, stejně jako v předchozí verzi bude k dispozici slot na paměťové karty SD/MMC. Mozkem bude operační systém Windows Mobile 2003 ve verzi Phone Edition.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hurá, budeme fotit!

Mezi největší inovace můžeme zařadit integrovaný foťáček o rozlišení 0,3 megapixelu, který zvládne zhotovit fotografie v rozlišení 640 x 480 bodů. Pořízené obrázky můžete samozřejmě posílat jako MMS. Samozřejmostí je podpora rychlých dat GPRS, a to v sítích GSM 900/1800/1900 MHz, což umožňuje provoz i ve Spojených státech. T-Mobile MDA se má údajně prodávat i tam. O tom, jestli bude přístroj podporovat bezdrátovou technologii Bluetooth, zatím T-Mobile mlčí, první neoficiální informace to ale naznačovaly.

T-Mobile MDA má být co nevidět na evropských pultech. U nás se objeví hned poté. Cenu zatím neznáme, doufáme ale, že bude stát méně než první verze před rokem, která vaši peněženku odlehčila zhruba o dvacet tisíc. Pokud však netoužíte po integrovaném foťáčku a spokojíte se s paletou 4096 barev, jděte do současného MDA, který stojí u T-Mobilu příznivých deset tisíc. A pospěšte si, jakmile bude nahrazen novým modelem, bude se těžce shánět.

Témata článku: Operátoři, Windows, Smartphony, T-Mobile, Software pro mobily, Eurotel Dataphone III

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dennis Welt 28. 10. 2003 17:27:07
    Copak ty tunto vis o technologii.
  • David Daniel 24. 10. 2003 14:44:25

    Provedl jsem upgrade PPC2002 ve svém MDA na WM2003PE (MDA2) a je to...

  • V7s 3. 10. 2003 21:38:49

    MDA ? A sakra !

Určitě si přečtěte

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub


komerční sdělení

Komerční sdělení