Nový Vodafone Live! aneb půlka revoluce

Vodafone se pochlubil svým řešením pro rychlejší internet v mobilu. Jeho portál Live! dospěl a umí mnohem více.

Stav mobilních datových technologií je v česku žalostný. Výstavba sítě je drahá, operátoři už dávno zjistili, že na 3G nezbohatnou a proto to vypadá tak jak to vypadá. Problému si je vědomý i Vodafone a přišel se zajímavým projektem. Ve středu 5. listopadu spustí operátor novou generaci svého portálu Vodafone Live!. Jeho podoba, funkce a vlastnosti byly navrženy tak, aby bylo snazší, rychlejší a přínosnější internet v kapse používat.

Je to složité, omezené a pomalé

Internet v mobilu je dvojí. Takový, který mobilem pouze proteče do notebooku a takový, který používáme přímo v kapesním prohlížeči. Ne že by se počítačové „browsery“ nevyvíjely, ale právě ta druhá oblast zažívá bouřlivější rozvoj.

Klepněte pro větší obrázek
Používání kapesního internetu v posledních měsících roste, ale Vodafone chce, aby rostl ještě více…
Klepněte pro větší obrázek
Takhle vidí ve Vodafonu tři hlavní problémy toho, že je kapesní internet stále používán tak málo. Po identifikaci problémů následuje jejich řešení...

„Je to složité“
Tím je myšleno, že internetový prohlížeč vypadá v každém druhém mobilu jinak a pro mnoho lidí je obtížné jej ovládat. Vodafone tedy svůj nový portál udělal tak, že se v každém mobilu bude ovládat stejně. V každém telefonu koupeném u Vodafonu je v menu položka Live!, nebo stačí chvíli podržet nulu. Prohlížeč se spustí a načte se domovská stránka Live!, dál už se vše ovládá v každém mobilu úplně stejně. 

„Pouze vybraní partneři“
Problémem současných operátorských portálů je fakt, že přinášejí obsah jen z několika málo zdrojů. Například zpravodajství pochází z iDnes a když nemám rád iDnes, tak mám smůlu. Svoboda volby, svoboda internetu je ta tam… Nový Live! tedy už nebude tím klasickým operátorským portálem, jak jsme je znali dosud, přes nový Live! se dostanete k téměř celému internetu.

„Je to pomalé“
Ano, v česku je to zkrátka pomalé. Ale je zde i jiná cesta „jak to zrychlit“, než jen ta, že zrychlíme síť. Klíčem je rendering, optimalizace. Proč do mobilu stahovat hromadu nepotřebného balastu, který zatěžuje datový přenos a ubírá místo na malém displeji, když se obejdeme i bez něj? A ještě k něčemu je tahle optimalizace dobrá. Je jednou z možností, jak dostat velký web na malý displej. Stránku je zkrátka možné přeskládat tak, aby se dobře prohlížela v mobilu, aniž by přišla o svou srozumitelnost a informační hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
A tady je názorný příklad, jak takové přeskládání velkého webu do malého mobilu vypadá

Prý až 6× rychlejší

Když zástupci Vodafonu představovali své nové dítko, mimo jiné řekli, že je jejich internet v mobilu tak skvělý, že je i přes pomalé GPRS rychlejší, než konkurenční internet přes rychlé HSDPA. Mezi posluchači to jen zašumělo. Také si myslíte že je to poněkud velkohubé prohlášení? Ale ne. Mnozí z vás se už jistě setkali s Operou Mini, i ta používá rendering (i když systém je zde jiný). Náš nedávný test mobilních prohlížečů opravdu prokázal, že Opera Mini umí být i na GPRS rychlejší, než jiné prohlížeče na rychlejších datových technologiích. Chápete tu souvislost mezi objemem přenesených dat a výslednou rychlostí načtené stránky?

Klepněte pro větší obrázek
Tady je jeden velice konkrétní příklad toho, jak účinná je právě ta Vodafonní optimalizace

Ona optimalizace od Vodafonu není žádný všemocný nástroj, s těmi nejnavštěvovanějšími stránkami českého internetu mu pomohli lidé. Byla stanovena pravidla, priority jednotlivých sekcí, byly určeny sekce, které se úplně vynechají. Až se změní web, není problém změnit pravidla optimalizace. Pojďme se podívat, jak to vypadá v praxi... 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá Vodafone Live! dnes. Jen jsem kliknul na hlavní zprávu domovské obrazovky, už po mně chce operátor platit
Klepněte pro větší obrázek 
A tohle je nová podoba Live!. Všimněte si hlavně nahoře umístěného políčka pro vepsání webové adresy
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá pro telefon optimalizovaná MobilMania

Výše vidíme, že úvodní sekce se příliš nepovedla, blok s titulky bleskovek je v pořádku, ale obrázky na konci stránky znovu nevypadají nic moc. Také si všimněte těch ikonek úplně na konci. Jejich funkce jsou vypsány pod nimi. Já se zastavím hned u té druhé: Mapa. Kliknete-li na ni, zobrazí se vám náhled celé titulní strany webu, přehledně rozsekaný do sekcí a každá z nich má číslo. Dole pod obrázkem je seznam odpovídajících čísel a kliknutím na ně se přenesete rovnou do vyžádané sekce. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na prvním screenshotu je Mapa celého webu, na dalších už konkrétní vybraná sekce. Vidíte, že výsledek je lepší než při zobrazení celého převedeného webu naráz

Druhá půlka – cena

Vodafone nám představil velkou věc, nástroj, který skutečně může napomoci rozhýbání datového provozu v našich mobilních sítích. Nový Live! je univerzální, přizpůsobí se každému mobilu (s XML prohlížečem), šetří datové toky a je rychlý. Poradí si i se stránkami s flashem. Flash je převeden na animovaný GIF a uvnitř schované odkazy se vypíší pod obrázek. To všechno je hezké, ale Vodafonu zbývá ten nejtěžší úkol. 

Zbavit lidi strachu ze surfování v mobilu, zničit fóbii z „toho drahého WAPu“. A Vodafone slibuje i to. Vše bychom se měli dozvědět ve středu 5. listopadu, kdy operátor zveřejní novou mobilně-internetovou cenovou politiku. Vodafone nám slíbil mobilní internetovou revoluci a její druhá půlka by měla přijít už zítra. 

Diskuze (51) Další článek: OpenMoko chystá mobil s Androidem

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Revoluce, Voda, Půlka, Půl

Určitě si přečtěte