nVidia Tegra: netbook na zásnubách se smartphonem

Smartphone a netbook, to jsou známé pojmy. Co byste ale řekli na smartbook? nVidia chystá grafickou revoluci pod heslem Tegra.

Hráči i běžní uživatelé počítačů zcela jistě znají nVidii díky dlouhé tradici výroby grafických čipů, co však tato kalifornská společnost může nabídnout mobilmaniakům? Díky chytrým akvizicím a dravému vývoji až překvapivě hodně – Tegra je pojem, se kterým se budeme setkávat v mobilních zařízeních stále častěji.

Nechme nudné technické podrobnosti stranou, za kvality Tegry nechť raději mluví její schopnosti. Co povíte například na plnou akceleraci Flash obsahu, HD videa i her při spotřebě v desítkách až stovkách mW? Silná optimalizace na práci s multimediálním obsahem a těsná spolupráce s Adobe jsou základem názoru, že Tegra je v současnosti nejlepším základem pro multimediální zařízení na práci s internetem.

Klepněte pro větší obrázek

TIP: O čipech Tegra se v současnosti mluví ve spojitosti s HTC, které má v plánech minimálně jeden přístroj se zeleným srdcem.

Nyní se však podíváme na poněkud netypický přístroj založený na technologii určené hlavně pro mobilní telefony. Není určen na telefonování ale spíše na konzumaci multimediálního obsahu všeho druhu a práci s plnohodnotným webem – včetně Flashe a ne na pidi displeji. Řeč je o zařízení, které bude nVidia i Qualcomm označovat jako „smartbook“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Proč vlastně opět nová kategorie? Na tuto otázku odpověděl Bill Henry, manažer divize mobilních zařízení pomerně jednoznačně. V současnosti nelze na čipech Tegra spustit žádný plnohodnotný operační systém (s výjimkou obskurních verzí Linuxu) a proto by zařazení k „netbookům“ mohlo vzbuzovat mylnou představu, že jde o „plnotučný“ počítač s běžnou softwarovou výbavou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na výstavce mnichovské prezentace nVidie byl nejzajímavějším přístrojem s čipem Tegra produkt od podivného výrobce s názvem Mobinnova s ještě podivnějším názvem „élan“

Specifikace jsou jasné – 8,9“ displej s rozlišením 1 024 × 600 bodů při celkových rozměrech 232 × 168 × 21 mm v nejtlustším místě a hmotnosti 836g dělají z élanu dostatečně mobilní hračku, která vás při každodenním nošení nebude příliš tížit.

Klepněte pro větší obrázek 

Součástí výbavy je samozřejmě i základní pevný disk, ačkoliv u zařízení tohoto typu jde spíše o sekundární část výbavy. Pro multimediální obsah dobře poslouží slot na SD kartu a o napájení se postará na poměry netbooků i notebooků velmi malá baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Možná se to z fotografií nezdá, ale velikostně jde o pravého kolibříka. Pozitivní je hlavně velmi malá tloušťka a nízká hmotnost. Kompaktní tělo umožnilo také udržení vysoké pevnosti – jen ten touchpad je docela malý. Samozřejmostí jsou různé barevné varianty.

Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Umístění vstupních a výstupních portů je velmi netradiční – sídlí těsně nad baterií, kterou lze spolu s částí pro porty naklápět a zásadně tak měnit tvar celého zařízení. Mezi konektory nechybí moderní HDMI a podlouhlý konektor vlevo je pro spojení s dalšími porty – například dalšími USB zařízeními či analogovým video výstupem a podobně. Prostě takový mini dock.

Klepněte pro větší obrázek 
Ve výbavě nemůže chybět ani datový modul, který bude spolu s Wi-Fi základním způsobem komunikace se světem

Operačním systémem na prezentovaných vzorcích byl stařičký Windows CE, který je pro ARM procesory přímo dělaný. Uživatelské rozhraní by si rozhodně zasloužilo více doladit, přítomné modifikace se omezily na něco jako aplikační dock – ostatní okna byla ošklivá, což se však do finálních kusů díky dalším úpravám může radikálně změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nainstalovaný prohlížeč byla upravená verze Mozilla Firefox, která bez problémů při prezentaci zvládla i HQ videa z YouTube jenž jsou často problém i pro Atomové netbooky. Klíčem k úspěchu je akcelerace, která je na Tegra zařízeních pokročilejší než na jakékoliv jiné platformě.

Použití jiných operačních systému do budoucna není vyloučeno. Zástupci nVidie však byli poměrně zdrženliví například směrem k Androidu, u kterého by prý měl být problém právě s akcelerací. Ta podle dostupných informací nefunguje zcela ideálně kvůli použité architektuře se zaměřením na silně multiplatformní použití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Někde uvnitř élanu je tento miniaturní modul, který obsahuje kromě Tegry i všechny paměti a další podpůrné čipy

Připravit upravenou linuxovou distribuci by nemělo být příliš problematické – zde však pro změnu nelze zaručit tak dobrou funkčnost flash obsahu. Zasáhnout by mohl i Microsoft, který by teoreticky mohl pro ARM zkompilovat i běžný Windows.

Zástupci nVidie vidí největší důležitost v pořádném odladění funkčnosti prohlížeče a přehrávače multimédií – to jsou základní aplikace pro zařízení tohoto typu. S dedikovaným softwarem se příliš nepočítá, základem většiny služeb by měli být webové služby.

Klepněte pro větší obrázek 

Klíčovou výhodou smartbooků na báze Tegra by měla být výdrž. Maximální spotřeba celé Tegry nepřesahuje 1 W, většinu času se pohybuje v řádu desítek až stovek mW. Největším žroutem energie je proto displej a jeho technologická úroveň a intenzita jasu bude klíčovým parametrem pro délku výdrže.

Klepněte pro větší obrázek 

Mobilním operátorům se smartbooky prý velmi zamlouvají, protože si od nich slibují významné zvýšení poptávky po datových službách. Vzhledem k přístupu k obsahově bohatým video službám budou moci hezky nastavovat různé služby dle objemu dat a zákazníky lákat i nízkou cenou samotného zařízení. Mobinnova élan by totiž měla stát kolem 150 dolarů a obvyklá cena s datovým tarifem bude někde mezi „zdarma“ a „téměř nic“. Dostupnost je očekávána již pro tuto vánoční sezonu – tedy nejpozději v průběhu září.

Diskuze (15) Další článek: Britský Vodafone jako první nabídne femtobuňky

Témata článku: Android, Smartphony, Technologie, Nvidia, Významné zvýšení, Pomer, Těsná spolupráce, Malá baterie, Nová kategorie


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39