O byznysu s čočkou. Rozhovor s CEO firmy Black Eye

Vyrábí kolíčky, které změní úhel záběru fotoaparátu v mobilu. Jak se dělá takový neobvyklý byznys? Dočkáme se integrace rybího oka do mobilu?

Vzpomínáte na přídavné čočky Black Eye? Vaše fotky nevylepší ve smyslu obrazové kvality, ale rozhodně je ozvláštní. Na IFA Global Conference 2016 jsem narazil na zakladatele a CEO projektu Arto Ekmana. Výsledkem je tento krátký rozhovor o neobvyklém byznysu, který je navázaný na mobilní telefony a jejich fotoaparáty.

Kam se bude dál produktově vyvíjet Black Eye? Dnes máte pět čoček, co budete vyrábět dál?

Loni před vánoci jsme představili třetí generaci čoček, takže naše portfolio je docela čerstvé. Je ale jasné, že nesmíme usnout na vavřínech, naše odvětví se velmi rychle vyvíjí. Abychom se udrželi v popředí trhu, musíme být velmi rychlí s nápady i jejich realizací. Mobily jsou stále častěji využívány jako hlavní fotoaparáty, což pro nás představuje velký potenciál. Ještě letos představíme nové produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Arto Ekman (třetí zprava) jako člen startupového panelu na IFA Global Conference 2016.

Je možné integrovat rybí oko vaší kvality přímo do smartphonu?

Je to možné, ale kvalita by utrpěla. Čočka zabere hodně místa, telefon by byl velký a nebylo by pohodlné nosit jej v kapse.

Kdyby se pro to přece jen některý z výrobců rozhodl, bude potřebovat vaši pomoc? Máte nějaké unikátní know-how?

Co se týče vývoje smartphonů, výrobci obvykle mají masivní rozpočty, takže kdyby to bylo možné, jistě by si poradili sami. Čočky pro smartphony vyrábíme už tři roky, vybudovali jsme si vztahy s našimi výrobci, designery a vývojáři. Máme speciální know-how ve svém oboru a hodláme jej uplatňovat i v budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek
A takhle Artovy čočky vypadají.

Výrobci smartphonů mají tendenci vyrábět příslušenství kompatibilní pouze s jediným modelem. My v Black Eye jim můžeme pomoct s tím, aby takové příslušenství bylo univerzální.

Už jste vyzkoušel LG G5, které má integrovanou širokoúhlou čočku? Co si o tom myslíte?

Osobně jsem telefon ještě nezkoušel, takže o něm mnoho neřeknu, ale samozřejmě jsme se o něj zajímali. LG G5 je jeden z prvních fotomobilů s širokým úhlem záběru, ale má jen jeden. Naše vyměnitelné čočky umí navíc rybí oko, makro, nebo naopak tele-přiblížení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tyto čtyři fotky byly pořízeny jedním mobilem z jednoho místa. Liší se jen typ výměnné čočky Black Eye.

Jak těžké je vyrobit univerzální čočku, když neznáte konkrétní specifikace fotoaparátu v uživatelově telefonu? Obnáší to kompromisy v obrazové kvalitě? O kolik by byl obraz lepší, kdybyste dělali čočku pouze pro jeden konkrétní telefon?

Vytvořit univerzální čočku znamená stovky hodin vývoje a testování. Také musíme být hodně flexibilní, protože optika v mobilních telefonech se mění. Je logické, že musíme dělat kompromisy, ale jsme hrdí na to, jak jsme proces zvládli a jak naše produkty fungují s většinou prodávaných smartphonů. Také věřím, že bychom si vedli velmi dobře ve srovnání s konkurencí, která pracuje třeba jen s jediným konkrétním telefonem. Výhodou univerzálního řešení je, že zákazník nemusí kupovat novou čočku, když mění telefon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Váš názor Další článek: Samsung dodá 60 procent AMOLED displejů pro nové iPhony

Témata článku: Hospodaření a finance, Mobilní fotografie, Příslušenství, Rozhovory, Byznys, LG G5, LG G5 SE, Designer, Univerzální řešení, První fotomobil, Black, Rybí oko, Jediný model, CEO

Určitě si přečtěte