O víkendu se poslalo víc SMS než na Štědrý den

T-Mobile umožnil všem držitelům jeho karet SIM posílat zprávy celý víkend zdarma. Jedni to ocenili, druzí házeli na operátora špínu. Jedno se ale odepřít nedá – padaly rekordy a T-Mobile si připsal další prvenství.
O víkendu se poslalo víc SMS než na Štědrý den

T-Mobile se stal novou jedničkou v České republice. Podařilo se mu to po celkovém sečtení všech aktivních karet SIM po uplynutí druhého čtvrtletí. Původně vedoucí Eurotel tak musel kvůli změně metodiky počítání zákazníků (více zde) opustit trůn.

Lidé mínili...

V souvislosti s tímto triumfem připravil T-Mobile děkovnou akci pro své zákazníky. Jak jsme vás několikrát informovali, majitelé karet tohoto operátora měli možnost odesílat textové zprávy po dobu celého uplynulého víkendu zcela zdarma. Čekalo se, jak na tento „dárek“ zareaguje veřejnost.

Jisté bylo, že se budou lámat rekordy v počtu odeslaných zpráv za den v rámci operátora. Dalo se předpokládat, že většina zákazníků se na zprávy zdarma těší a této služby v průběhu víkendu využije. Různá diskuzní fóra se příspěvky k T-Mobile „děkovačce“ jen hemžila, i když se objevovaly i pohrdavé postoje, kdy lidé z principu „na něco takového přece nepřistoupí“ a „nebudou podporovat masové akce“.

... ale sobota byla výborná, neděle rekordní

Tak či onak, z dnes již známých číselných údajů je jasné, že bezplatné odesílání zpráv strhlo k neobvyklému textování zřejmě i dříve zaryté odpůrce akce. Posuďte sami: o týden dříve, tedy v sobotu 13. srpna, bylo odesláno přibližně 4,1 milionu SMS zpráv. Tuto sobotu pak součet činil přes 50,6 milionu textovek.

Neděle si vysloužila naprostý primát v dějinách české mobilní komunikace. Předchozí týden, 14. srpna, byly ze sítě T-Mobilu odeslány čtyři miliony textových zpráv. Povedlo se ale nečekané a 21. srpna přívrženci nové jedničky napsali a odeslali celých 54 milionů esemesek. Jde o nový rekord nejen jednotlivého operátora, ale dokonce i všech tří dohromady. Druhou nejvyšší sumu SMS si zatím připsal Štědrý den roku 2004. V sítích tří mobilních operátorů bylo tehdy odesláno o milion zpráv méně, než kolik se podařilo tuto neděli zpracovat samotnému T-Mobilu.

A když jsme u zpracování – s tím měl operátor potíže. Na různých místech republiky docházelo k občasným výpadkům a T-Mobile navíc prakticky okamžitě musel vypnout zasílání doručenek. Ještě v sobotu jsme vám poradili, jak tuto skutečnost obejít a potvrzení o doručení zpráv dostávat. Jenže netrvalo dlouho (zdravíme techniky T-Mobilu) a dočasně byla omezena i tato možnost.

Jsme Češi. Ale co to s tím má společného?

Nedalo se nevšimnout si posměšných diskuzních vláken na téma „Čech je lačný po každé věci zadarmo“. Ano, je. A které národy nejsou? Snad některé s asketickou morálkou sobě vlastní? Nemyslete si, že by třeba v takovém sousedním Polsku či Německu nepadaly při podobných akcích rekordy. Není důvod, proč toho nevyužít. A že jdete právě s davem? To se při takové události nepozná.

Naopak je škoda, že děkovací akce podobného rozměru jsou v Čechách extrémní výjimka. Jistě, operátora to stojí nemalé peníze. Ale nevneslo by se častějším pořádáním „děkovných gest“, jakým bylo toto, něco lidského do strojového světa operátorů? Jinými slovy: neměli by zákazníci operátory raději?

Někteří zapláčou nad vyúčtováním

Za negativum celé věci lze považovat fakt, že vybavení operátora často nezvládalo zpracovávat nápor a tak zprávu neodeslali ti, kteří o „Děkujeme, jste jedničky“ třeba ani nevěděli a jen potřebovali něco vyřídit. Zprávy navíc často neměly vůbec žádnou informační hodnotu, mnozí je rozesílali jen tak náhodně.

Od věci není ani zamyšlení nad tím, zda se někteří nenechali zlákat nabídkou zpráv zdarma i v rámci sledování pořadu VyVolení televize Prima. Ve víkendovém hlasování přišlo rekordních 207 061 hlasů a je docela pravděpodobné, že na tom měl zásluhu právě T-Mobile se svými „volnými“ zprávami. Jenže placené služby tvořily jednu z výjimek akce a hlasovací SMS rozhodně zadarmo nebyly. Pro srovnání: včera dostal vítěz 21 tisíc hlasů, v neděli 146 tisíc hlasů. To určitě nebude náhoda a někteří majitelé karet od T-Mobilu se možná podiví nad vyúčtováním.

Na závěr jsme připravili anketu pro uživatele služeb T-Mobilu. Co jste dělali o víkendu?

Diskuze (60) | NEC L1: ještě o dva milimetry tenčí než Razr

Témata článku: Operátoři, Ostatní, T-Mobile, SMS, Víkend, Štědrý den, Den

Určitě si přečtěte

Balíček StreamOn narazil u „německého ČTÚ“. Porušuje síťovou neutralitu

Balíček StreamOn narazil u „německého ČTÚ“. Porušuje síťovou neutralitu

** Balíčky Vodafone Video Pass a T-Mobile StreamOn se řeší i u nás ** Tuzemský regulátor naznačuje, že o verdiktu německých kolegů ví ** Vodafone Video Pass může mít problém kvůli redukci kvality videa

Dnes | Pospíšil Aleš | 1

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Včera | Pospíšil Aleš | 6

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Proč byste neměli kupovat reproduktory v počítačovém obchodě [listujeme Computerem]

Proč byste neměli kupovat reproduktory v počítačovém obchodě [listujeme Computerem]

** Jak koupit kryptoměny? A věříme jim i my v redakci? ** Zachraňte nefunkční Windows a macOS ** Proč byste měli reproduktory vybírat v audio a ne počítačovém obchodě

10.  1.  2018 | časopis Computer | 7

Neomezená data po česku: u EriMobile tečou pomalu, ale bez příplatků

Neomezená data po česku: u EriMobile tečou pomalu, ale bez příplatků

** Nebaví vás dokupy dat a spokojíte se s hlemýždí rychlostí? ** Virtuál EriMobile má řešení, jeho tarify jsou s klasickým FUPem ** Po dosažení limitu lze surfovat dál, ale hodně pomalu

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 18

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17