O2 o LTE: pokrytí roste, uživatelé tolik ne

Nejvíce se stále surfuje na 3G a ačkoli pokrytí LTE narůstá, umí ho jen zhruba půlka nově aktivovaných telefonů. Do konce roku chce mít operátor pokryto 80 % populace.

Zástupci O2 se dnes rozpovídali o LTE: čísla, něco ze zákulisí a „datové“ plány do konce letošního roku. Operátor připomněl, že i když prakticky veškerá infrastruktura přešla do Cetinu, zůstává držitelem všech potřebných frekvenčních přídělů, má vlastní IT, účtovací a „core“ systémy (systémy obsahující řídící logiku pro mobilní síť).

O2 v současnosti provozuje 1 925 LTE vysílačů na frekvenci 800 MHz a 275 LTE vysílačů na frekvenci 1 800 MHz (Praha a Brno). Necelá pětistovka „osmistovkových“ vysílačů je sdílená s T-Mobilem. To vše znamená 61% pokrytí populace, do konce letošního roku plánuje mít operátor pokryto 80 % populace. Geograficky vzato jde o 58 % území. Do konce letošního roku je v plánu stav 78 % území. Operátor uvádí, že používá přísnějnější metodiku než ČTÚ, takže se s rozchází čísly, která nejdete u něj.

Z celkového počtu 1 925 vysílačů je tisícovka ve sdíleném režimu s T-Mobilem. Každý operátor sdílí s tím druhým pět set svých vysílačů. Řeč přišla i na technologii Voice Over LTE (VoLTE), tu nyní O2 testuje, komerčně by měla být nasazena v příštím roce.

Klepněte pro větší obrázek
Zde se provádí kontrola mobilní sítě u nás i u našich východních sousedů plus fixní síť německého O2 (obr.: O2)

Operátor se pochlubil pokrytím dálnic, v případě D1, D2 a D3 má pokryto přes 90 % délky. V případě D5 se pokrytí blíží 90 %, D11 pokryta téměř ze 60 %. Nejhůře je na tom D8, ta zatím není pokryta ani ze čtvrtiny. Horší je to s pokrytím na železnici, kvůli odstínění signálu ve vlacích bude třeba spolupráce s dopravci, každopádně rozvojová kritéria jsou daná a operátor slibuje, že je dodrží.

A když už je postaveno, posílá O2 do terénu měřící vozy. Více už screenshoty níže:

Klepněte pro větší obrázek
Vůbec nejrychleji tečou data ve Velkém Meziříčí (obr.: O2)
Klepněte pro větší obrázek
V ČR zrovna hustou dálniční síť nemáme i tak jejich pokrytí trvalo dlouhé roky (obr.: O2)
Klepněte pro větší obrázek
Aktuální pokrytí LTE, do konce roku je naplánován významný nárůst (obr.: O2)

Ačkoli LTE stále narůstá, zákazníci O2 stále nejvíce využívají 3G. Statistika říká, že při stahování teče 58 % dat právě přes 3G, 34 % přes LTE a zbylých 8 % přes EDGE. Směrem od uživatele teče přes 3G dokonce 66 % všech dat, podíl LTE je jen 22%. EDGE se na uploadu podílí dvanácti procenty. Trend je ovšem jasný – objem dat přenesený v mobilní síti narostl od začátku letošního roku o 45 %.

LTE umí jen půlka nově aktivovaných mobilů

Počet LTE uživatelů stoupá jen pozvolna. Smartphonů je v síti O2 aktuálně 44 % a LTE podporuje jen 12 % telefonů. LTE telefon a LTE SIM má pouze 11 % paušálních zákazníků, přestože od začátku roku vzrostl počet aktivních LTE SIM o téměř 200 tisíc. Ne příliš pozitivním trendem (z pohledu operátora) je skutečnost, že jen 7 z 15 nově aktivovaných přístrojů umí LTE.

Nejoblíbenějším telefonem je pak Samsung Galaxy Core Prime. Operátor má v nabídce téměř 50 LTE letefonů, ceny začínají už na třech tisících korunách. 

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavý graf mapující využívání fixních a mobilních dat. 
YouTube frčí na fixním i mobilním připojení, na smartphonech pak jasně dominují sociální sítě (obr.: O2)
Klepněte pro větší obrázek
„Jízdní řád“ pokrývání do konce roku 2015, prioritou jsou méně zalidněné okresy (obr.: O2)

Pokud trávíte volné dny toulkami po naší krásné vlasti, respektive trávíte léto u vody, pak vás možná bude zajímat následující seznam turisticky atraktivních míst, kde nyní najdete LTE: Máchovo jezero, Slapy, Nové Mlýny, Hracholusky, Vodní ráj Jihlava, Trnávka, Orlík, Dalešice, Seč, Lhota u Staré Boleslavi, Hostivařská přehrada, Brněnská přehrada, rybník Svět, Jesenice, Rozkoš, Broumar, koupaliště Dobruška, Bystré, Velký Košíř, vodní nádrž Letovice, přehrada Luhačovice, přírodní koupaliště Ostrožská Nová Ves.

Letní LTE

Na vybrané letní akce bude operátor posílat mobilní LTE BTS k posílení signálu. Aktuálně se tak stalo na filmovém festivalu v Karlových varech, na seznamu akcí má O2 třeba Colours of Ostrava, Velká pardubická, Moto GP, Sázavafest.

Diskuze (82) Další článek: Samsung si střílí z Applu. Tentokrát kvůli bezdrátovému nabíjení

Témata článku: Hospodaření a finance, O2, Internet v mobilu, LTE, Pokrytí, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Core, Samsung Galaxy Core Prime, Frekvenční příděl, Aktivní lte, Pětistovka, Jihlava, Zajímavý graf, Colours of Ostrava, Voice over LTE, Hostivař, Seznam akcí, Orlík, Mobilní LTE, LTE BTS, Následující seznam, Vodní nádrž, Uživatelé, Jezero, Letní akce


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72