O2 spouští v Kolíně síť s rychlostí 5G. Na správný telefon dostanete slevu 5 000 Kč

  • Nejrychlejší síť v ČR. Teoretické maximum je 1 Gbit/s.
  • Telefony s LTE kategorie 16 nabídne O2 se slevou 5 tisíc Kč
  • Bezdrátový internet na doma nově s rychlostmi až 250 Mb/s

Operátor O2 pokračuje v přípravách na příchod sítí páté generace. Na dnešní tiskové konferenci oznámil, že v Kolíně provozuje nejrychlejší mobilní síť v České republice. Díky kombinaci čtyř LTE pásem (800, 1800, 2100 a 2600 MHz) s technologií 4x4 MIMO a 256QAM je teoretické maximum 1 Gbit/s. Reálně jsme se při dnešní demonstraci na kolínském náměstí dostali těsně pod polovinu této hodnoty.

I tak jsme o řád výše, než umožňuje běžná síť LTE, kterou O2 pokrývá zbytek republiky. Zkušenost s používáním takové sítě se má blížit tomu, co přinesou 5G sítě. A blízko je i hardware sítě – přechod ze současné konfigurace na skutečné 5G bude otázkou pouhého softwarového updatu.

Klepněte pro větší obrázek
Dnešní měření v Kolíně. Vlevo je 4G cat. 16, uprostřed 4G cat. 6 a napravo starší 3G

Techniku pro pilotní provoz dodali Nokia a Huawei. Abyste mohli vyzkoušet přenosové maximum kolínské sítě, potřebujete smartphone s podporou LTE standardu cat. 16.

Proč zrovna Kolín?

Ty důvody jsou v zásadě tři. Je to blízko Prahy, kde celá firma sídlí. Kolín má správnou velikost pro tento typ testu – není přehnaně velký (takže nákup techniky není příliš drahý), ani příliš malý, takže už se dá mluvit o reprezentativním vzorku. Ale hlavně vedení města jde naproti progresivním řešením, spolupráce s O2 probíhá i v  dalších oblastech, takže k dohodě nebylo daleko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co v praxi znamená 8 vysílačů superrychlé sítě O2 v reativně malém městě? Z jednoho „sajtu“ vidíte na čtyři další. Na třetí fotce na sousední vysílač ukazuje prst, na čtvrté fotce je to růžový panelák vyčnívající nad horizont. Vzdálenost cca půl kilometru.

Aktuálně v Kolíně „svítí“ osm vysílačů s technologií 4×4 MIMO, v dohledné době přibudou další dva. O nějakém zásadním rozšiřování technologie operátor neuvažuje, opravdu se spíše jedná o testovací provoz, v rámci kterého se operátor naučí pracovat s novou technikou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Operátor se pochlubil také jedním ze čtyř testovacích vozů, které celoročně monitorují kvalitu sítě. Ve střešním boxu je devět telefonů, které za jízdy neustále testují kvalitu hovoru a datového připojení jak v síti O2, tak v síti konkurenčního T-Mobilu a Vodafonu.

„Sleva 5 000 Kč“ pro kolínské

Aby operátor podpořil používání rychlé sítě, ve spolupráci se Samsungem připravil slevu na Galaxy S9. Loňskou špičku korejské značky koupíte už za 12 995 Kč. Akce platí pro všechny kolínské pobočky do konce března (nebo do vyprodání zásob). Nárok na slevu mají všichni zákazníci O2, není nutné, aby byli obyvateli města.

Bezdrátový internet na doma nově s rychlostí až 250 Mbit/s

Na tiskové konferenci padl i jízlivý dotaz na snižování cen dat, resp. navyšování FUP. Vždyť při teoretickém maximu kolínské sítě by i limit v řádu jednotek GB padnul do minuty. Nic takového operátor neplánuje, připomněl však, že nejde pouze o mobilní zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chcete rychlý bezdrátový internet? Signál na vysoké frekvenci špatně proniká do budov, proto je potřeba ven vystrčit takovouto anténu. Ideálně s přímou viditelností na vysílač.

Síť využijí i domácnosti a firmy pro tzv. bezdrátový internet na doma. Mimochodem pro tuto službu operátor vyhradil pásmo 3 700 MHz a od listopadu loňského roku může v několika městech nabídnout navýšení přenosové rychlosti na 250 Mbit/s.

Diskuze (11) Další článek: ČTÚ ujišťuje, že varování NÚKIB nijak neohrožuje aukci kmitočtů pro 5G sítě

Témata článku: Technologie, VoLTE, O2, 5G, LTE, 4G, Agregace pásem, Síť, Rychlost, Česká republika, Nokia a Huawei, Telefon, Operátor, Sleva, Praha, Kolín, Vodafone, Internet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 187

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34