O2 | 5G

O2 spustilo zkušební 5G síť v Kolíně. Vybavení dodal Ericsson

O2 se pilně připravuje na příchod technologie 5G. Jeho živou laboratoří je středočeské město Kolín, kde dnes operátor představil reálnou (byť experimentální) síť spuštěnou v běžném venkovním prostředí.

Klepněte pro větší obrázek
Vybavení pro 5G test v reálném prostředí dodal O2 švédský Ericsson

Na síti proběhlo několik měření, která ukazují technologický upgrade 5G proti stávajícím používaným 4G (LTE) sítím. Výhodou je zejména několikanásobně vyšší rychlost při zachování stejné šířky pásma a také mnohem kratší odezva.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá testovací terminál pro 5G

Právě nízká latence je klíčový parametr pro budoucí využití 5G síti v odvětvích průmyslu, lékařství, dopravy, autonomních vozidel, chytrých měst, robotizace nebo virtuální reality. Násobné přenosové rychlosti se zase budou hodit pro připojení domácností k širokopásmovému internetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Síť 5G O2 v Kolíně testuje společně se společností CETIN a vybavením od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MIMO 64T64R a 256QAM. Naměřit se podařilo hodnoty okolo 500 Mbit/s pro download a lehce nad 10 ms u odezvy.

Diskuze (19) Další článek: Co se skrývá za tajemným úsměvem Mony Lisy? To zjistíte pomocí VR brýlí HTC Vive

Témata článku: Technologie, O2, 5G, Mobilní sítě, Kolín, Odezva, Internet, Vybavení, Síť


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 142

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85