5G | O2

O2 spustilo zkušební 5G síť v Kolíně. Vybavení dodal Ericsson

O2 se pilně připravuje na příchod technologie 5G. Jeho živou laboratoří je středočeské město Kolín, kde dnes operátor představil reálnou (byť experimentální) síť spuštěnou v běžném venkovním prostředí.

Klepněte pro větší obrázek
Vybavení pro 5G test v reálném prostředí dodal O2 švédský Ericsson

Na síti proběhlo několik měření, která ukazují technologický upgrade 5G proti stávajícím používaným 4G (LTE) sítím. Výhodou je zejména několikanásobně vyšší rychlost při zachování stejné šířky pásma a také mnohem kratší odezva.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá testovací terminál pro 5G

Právě nízká latence je klíčový parametr pro budoucí využití 5G síti v odvětvích průmyslu, lékařství, dopravy, autonomních vozidel, chytrých měst, robotizace nebo virtuální reality. Násobné přenosové rychlosti se zase budou hodit pro připojení domácností k širokopásmovému internetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Síť 5G O2 v Kolíně testuje společně se společností CETIN a vybavením od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MIMO 64T64R a 256QAM. Naměřit se podařilo hodnoty okolo 500 Mbit/s pro download a lehce nad 10 ms u odezvy.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (19) Další článek: Co se skrývá za tajemným úsměvem Mony Lisy? To zjistíte pomocí VR brýlí HTC Vive

Témata článku: Technologie, 5G, O2, Mobilní sítě, Kolín, Odezva, Síť, Robotizace, Internet, Vybavení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 9