O2, T-Mobile a Vodafone v roli virtuálních operátorů? Stát zvažuje, že síť 5G postaví sám

O2, T-Mobile a Vodafone v roli virtuálních operátorů? Stát zvažuje, že síť 5G postaví sám

Pásmo 700 MHz, nebo chcete-li druhá digitální dividenda, se má dražit v roce 2019. Existuje ale i alternativa, že se nic dražit nebude a síť spolu s telekomunikačním partnerem rozjede přímo stát. Naplnily by se tak současně i požadavky ministerstva vnitra, které požaduje vyhradit část frekvencí pro potřeby bezpečnostních složek.

Server Lupa.cz uvedl, že získal materiál (návrh) zpracovaný člověkem, který dříve působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Současné ministryni Martě Novákové se prý návrh zamlouvá. Projekt pojmenovaný 700NET obsahuje návrh na vytvoření státního podniku, do kterého by stát vložil frekvence a za účasti joint-venture partnera by síť vybudoval.

Vznikne státní operátor?

Jako potenciální partnery jmenuje návrh CETIN, ČEPS Invest, ČEZ Distribuci, Sitel nebo francouzský Orange. Stát by následně síť pronajímal, stejně jako to dělají O2, T-Mobile a Vodafone. Jedním z důvodů a argumentů pro návrh je totiž zjevně neutěšená situace tuzemských virtuálů, kteří sice mají možnost si síť pronajmout, ale kvůli podmínkám síťových operátorů sotva přežívají a nemají šanci konkurovat.

To, že máme soutěžní problém přiznává nikoli neformálně i ČTÚ:

S projektem 700NET proto určitě nebudou souhlasit právě síťoví operátoři, jelikož by jim mohla přibýt nevítaná konkurence. Lze proto očekávat všemožné stížnosti na narušení hospodářské soutěže, nepřípustnou veřejnou podporu atd. Stejně jako se síťovým operátorům nelíbí případné zvýhodnění nového hráče v podmínkách aukce.

Síťoví operátoři dále namítají, že projekt 700NET by přinesl přinejmenším zpoždění výstavby sítí 5G, což dává smysl. Na druhou stranu, lze konstatovat, že tuzemští operátoři svými FUPy zařízli i potenciál LTE, takže průměrný zákazník, který stáhne 1,5 GB měsíčně by smutnil nemusel.

Diskuze (67) Další článek: Banksy šokoval umělecký svět. Do obrazu přidal skartovačku, spustil ji těsně po prodeji

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, LTE, 5G, ČTÚ, Aukce, Telekomunikace, Předražené služby, 700 MHz, Tuzemský virtuálů, Virtuální operátor, Podmínka aukce, Bezpečnostní složka, Neutěšená situace, Hospodářská soutěž, Tuzemský operátor, ČEZ, Síť, Návrh, Průměrný zákazník, Síťový operátor, Státní podnik, Druhá strana, Operátor, Nový hráč


Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22