O2 testuje technologii pro komunikaci automobilů. Aplikace upozorní na průjezd sanitky

O2 testuje technologii pro komunikaci automobilů. Aplikace upozorní na průjezd sanitky

O2 je stejně jako T-Mobile a některé další technologické a dopravní firmy zapojeno do projektu C-Roads spolufinancovaného z Evropské unie. V rámci něj firmy vyvíjejí nová řešení a technologie pro budoucí autonomní automobily. Ty dostanou naplno prostor až se spuštěním 5G sítí, jejichž nízká latence a tedy i blesková odezva jsou zásadním předpokladem pro bezpečný provoz aut bez řidiče.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z mobilní aplikace C-Roads: varování před průjezdem vozidla IZS (Zdroj: O2)

Částečně nahlédnout do světa chytrých aut, kde řidič nebude muset sedět za volantem vůbec, anebo řízení nebude muset věnovat takovou pozornost jako dnes, dává O2 už nyní. Představuje dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku, díky které dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory.

Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím smartphonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se sanitku nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak. Pro posílání dat využívají tzv. hybridní komunikaci, která kombinuje vysokorychlostní mobilní síť (v tuto chvíli LTE) a technologii Wi-fi pro auta. Aplikace umožní informace nejen přijímat, ale i odesílat. Data jsou maximálně zabezpečena – v podmínkách je například jasně zaručeno, že získaná data, jako například rychlost, nesmí být využita v trestním řízení.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa silničních tahů, kde O2 testuje svoji aplikaci a automobilovou jednotku (Zdroj: O2)

Mobilní aplikace i vozidlová jednotka nyní prochází finální fází testování. Aplikace je zatím k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android, brzy bude dostupná i verze pro iOS. Vozidlová jednotka je nyní samostatná a lze ji umístit prakticky do jakéhokoli vozu. V budoucnu se počítá s její integrací přímo do automobilů. Pilotní provoz nyní probíhá za běžného provozu nejen na vymezených úsecích českých dálnic D1, D5, D11, ale i ve městech a na vybraných železničních přejezdech.

C-Roads

C-Roads je celoevropský pilotní projekt spolufinancovaný Evropskou unií, který má za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích prostřednictvím kooperativních dopravních systémů. Je realizován v konsorciu partnerů pod koordinací Ministerstva dopravy ČR. Členy konsorcia jsou Ministerstvo dopravy ČR, O2 Czech Republic, Intens Corporation, T-Mobile Czech Republic, AŽD/SŽDC, Brněnské Komunikace, České vysoké učení technické a dále ve spolupráci s asociovanými partnery Škoda Auto, Dopravní podniky v Plzni, v Ostravě a v Brně.

Diskuze (2) Další článek: Huawei přiváží do Česka atraktivní oranžovou variantu smartphonů P30 a P30 Pro

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Technologie, Aplikace, O2, Pro řidiče, Wi-Fi, Internet věcí, Chytré auto, Evropská unie, Železniční přejezd, Přejezd, Sanitka, T-Mobile Czech Republic, Ministerstvo dopravy, Průjezd, IZS, Automobil, Ministerstvo dopravy ČR, Škoda Auto


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 121

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 30

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107