O2 zapíná „Internet 5G“. Rychlou konektivitu dostane i do těch nejpomalejších domácností

  • Přichází Internet 5G, má osvobodit ty, kteří roky trpěli s pomalým DSL
  • Operátor v první vlně pokryl 340 tisíc domácností mimo velká města
  • 50/5 Mb/s vyjde na 549 Kč, 100/10 Mb/s verze bude o stovku dražší
O2 zapíná „Internet 5G“. Rychlou konektivitu dostane i do těch nejpomalejších domácností

O2 oznámilo, že zúročí frekvence v pásmu 3,7 GHz. Od půlky listopadu nabízí bezdrátové připojení lidem, ke kterým nedosáhne rychlý kabelový internet. Na výběr budou dvě rychlosti: 50/5 Mbit/s a 100/10 Mbit/s. Operátor tomuto připojení říká „Internet 5G“ a v první vlně je dostupný pro 340 tisíc domácností.

Nejhorší „kabelová“ situace je mimo města na Olomoucku, Pardubicku, Budějovicku a Kutnohorsku a právě tam je Internet 5G dostupný jako první. Pokrytí dále poroste, O2 plánuje pokrýt čtvrtinu domácností, které dnes nemají dostupný internet o rychlosti alespoň 50 Mb/s.

Po půl roce příplatek nebo zpomalení

Kromě dostupnosti se má postupně zvyšovat i rychlost připojení – až na 250 Mb/s (odpovídá tarifu Ultra HD). Limit na objem přenesených dat není, což je dobrá zpráva.

A cena? Prvních 6 měsíců nechá operátor zákazníky namlsat rychlostí 100 Mb/s za 549 Kč, po půl roce dostanou na výběr - buď si stovku připlatí a rychlost se jim nezmění, nebo se jim při stejné ceně sníží rychlost připojení na polovinu. Ceny jsou se závazkem, za případnou volnost si připlatíte 150 Kč měsíčně:

Tarif rychlost měsíční paušál se závazkem měsíční paušál bez závazku
Aktiv HD 50/5 Mb/s 549 Kč 699 Kč
Premium HD 100/10 Mb/s 649 Kč 799 Kč

Pro příjem internetu 5G zákazníci potřebují vnitřní modem, který v místech se slabším signálem technici nahradí vnější anténou. S velmi podobnou nabídkou přišel před časem i Nordic Telecom, připojení také říká 5G internet. Nordic Telecom si za 100Mb/s LTE na doma řekne 555 Kč měsíčně.

Diskuze (30) Další článek: Google připravuje levnější Pixel 3 Lite. Tady jsou jeho první živé fotky

Témata článku: 5G, O2, Pevný internet vzduchem, LTE, Konektivita, Velké město, Přenesená data, Měsíční paušál, Domácnost, Slabý signál, Telecom, První vlna, Mb/s, Bezdrátové připojení, Vnější anténa, Internet, Podobná nabídka, Připojení, Stejná cena, První měsíc, Ultra hd, Dostupný internet, Dobrá zpráva, Rychlost


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 16

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62