Ochrana proti vyzařování mobilů

Před časem jsme se na MobilManii zabývali veličinou SAR, která charakterizuje vyzařování mobilů. Na trhu je řada pomůcek, jež nabízejí různými způsoby ochranu proti tomuto záření. Právě takovým doplňkům je věnován tento článek.
Ochrana proti vyzařování mobilů

Před nedávnem jsme vydali článek o hodnocení vyzařování mobilních telefonů prostřednictvím SAR a o způsobech měření SAR. Padla také zmínka o tom, že existují způsoby, jak se proti průniku záření mobilního telefonu do lidského těla chránit. Protože se za poslední dobu takových ochranných pomůcek vyrojila (zejména v internetových obchodech) celá řada, rozhodli jsme se na toto téma zpracovat podrobnější článek.

Debaty o škodlivosti

Záření mobilního telefonu a jeho vliv na zdraví člověka je často a vášnivě diskutované téma. Na internetu lze nalézt celou řadu protichůdných názorů a podrobných úvah, z nichž některé zatvrzele trvají na fatální škodlivosti záření a spekulují dokonce o příčinách vzniku rakoviny nebo cévních chorob. Jiní jim náruživě oponují a jakoukoli škodlivost rezolutně zamítají. Spory se vedou také mezi odborníky z řad lékařů a vědců, ale k jasnému výsledku doposud nikdo nedospěl.

Jisté je jen to, že mobilní telefon je poměrně silný a výkonný vysílač a stejně jako každé jiné elektromagnetické záření určitý vliv na lidský organismus má. Ale pokud jde o bezprostřední vliv záření mobilů na zdraví, popř. vnik některých chorob, není v tomto ohledu zatím oficiálně prokázána přímá souvislost, lze proto jen spekulovat. Z toho důvodu se zde touto otázkou dále zabývat nebudeme. Existují pouze předepsané hygienické limity záření udávané jako parametr SAR, kterým musí všechny telefony vyhovovat. Pokud ale má přesto někdo pocit, že by se chtěl proti záření chránit, má k tomu k dispozici celou řadu metod.

Co je k dostání

V nabídkách různých internetových obchodů lze najít mnoho roztodivných věciček různých tvarů, které jdou na ochranu proti záření mobilních telefonů několika způsoby. Vesměs všechny pracují tak, že se snaží odstínit lidské tělo (nejčastěji pochopitelně hlavu) od elektromagnetického pole, které produkuje anténa mobilního telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Princip stínění

Stínění je řešeno vždy prostřednictvím nějakého elektricky vodivého materiálu, který je vložen nejčastěji mezi mobilní telefon a člověka.

Stínící fólie

Stínící prostředek lze vložit přímo na mobilní telefon. Jednoduše si koupíte fólii, kterou připevníte k telefonu, a poté podle tvaru telefonu obstřihnete. Podívejte se na následující sérii obrázků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na telefon se připevní speciální úchytka
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pak už jen stačí připnout sponu, fólii obstřihnout a je hotovo
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podobně lze ochrannou fólii nosit v kabelce nebo v kapse košile
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle to vypadá ve skutečnosti

Takovou fólii na opasku kalhot nelze jistě považovat za nijak zvlášť oslňující doplněk. Ve skutečnosti je ochranná fólie dost ošklivá a neumím si představit nikoho, kdo by si nový telefon ozdobil takovou věcí, kterou by ještě ke všemu nosil na opasku. Nehledě na to, že tento způsob stínění je vhodný pouze k nošení telefonu ve stálé poloze společně s handsfree sadou, nemá žádný smysl při klasickém telefonování.

Poněkud zajímavější je speciální tkanina, která obsahuje příměsi kovu a která tedy také stíní proti vlivům elektromagnetického záření. Lze ji použít např. jako podšívku u běžného oblečení. Výrobce mezi parametry uvádí, že její útlum dosahuje na frekvenci 1 MHz až 67 dB a na frekvenci 1 GHz pak 33 dB, což je velmi slušné.

Klepněte pro větší obrázek 
Speciální stínící tkanina

Obaly na mobil

Dalším řešením je kompletní stínící obal na mobilní telefon. Ten už je oproti předchozí variantě mnohem méně nápadný a telefon tolik nehyzdí. Navíc mobil také částečně chrání proti mechanickému poškození.   

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Speciální stínící obaly v podobě pouzdra  
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další varianty stínících pouzder

Handsfree sada

Jednoduchou metodou, jak ochránit proti záření mozek telefonujícího člověka, je zvětšit vzdálenost mezi telefonem a hlavou. Toho lze samozřejmě dosáhnout použitím náhlavní handsfree sady, díky které můžete nechat telefon v kapse a nemusíte jej tak přikládat přímo k hlavě. Proti tomu, aby se mikrovlnná elektromagnetická energie šířila směrem k hlavě prostřednictvím kabelu handsfree sady, se mohou na kabel umístit speciální feritové izolátory, které energii částečně odstíní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Izolátor připevněný na kabelu

Výrobci převážně uvádějí, že se tak po kabelu šíří oproti normálu zhruba jen 5 % nežádoucího elektromagnetického vlnění. Na kolik jsou ale tyto hodnoty věrohodné, nelze s jistotou říci. Izolátor si můžete prohlédnout na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Izolátory v detailu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připevnění izolátoru je velmi jednoduché

Aby záření nepronikalo do uší prostřednictvím sluchátek, vyrábějí se i speciální molitanové polštářky, které jsou opatřeny vodivou stínící vrstvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stínící molitanové polštářky na sluchátka 

Rozhodněte se sami

Pokud máte ze záření strach a budete uvažovat o koupi takového zařízení, je třeba dát pozor na celou řadu nepoctivých výrobců. U některých výrobků je totiž už při jednoduché úvaze jasné, že nemohou pracovat tak, jak výrobce slibuje. Pokud například celý telefon odstíníme od okolního světa, dosáhneme tím maximálně toho, že se zhorší signál a nastanou potíže s tím spojené, vypadávání spojení apod. Navíc pečlivě odstíněný mobil, který detekuje slabý signál, zareaguje tak, že se bude snažit slabý signál kompenzovat zvýšením vysílacího výkonu.

Domnívám se, že škodlivost záření mobilní stanice není natolik závažný problém, aby bylo třeba proti němu podnikat radikální kroky a stínit mobilní stanici, jak jen to jde. V porovnání s ostatními škodlivými vlivy kolem nás je tento problém snadno přehlédnutelný. Pokud však máte i přesto z mobilního telefonu obavy, lze to řešit pro dobrý pocit alespoň používáním handsfree sady nebo vypínáním mobilního telefonu např. v nočních hodinách.

Diskuze (47) Další článek: Stáhněte si zvonění a obrázky pro svůj Samsung

Témata článku: Ostatní, Ochrana, Mobil, Radikální krok, Lidský organismus

Určitě si přečtěte