Ochrání a vydrží?

Jsou mobilní pouzdra na ozdobu nebo dokáží mobilní telefony ochránit v různých podmínkách? Srovnali jsme 10 pouzder v našem crashtestu.
Ochrání a vydrží?

Pouzdra pro mobilní telefony představují již několik let zajímavé příslušenství, které dokáže přístroje nejen ochránit. Nejrůznější obaly na mobilní telefony se vyrábí z odlišných materiálů, na trhu se setkáte s koženými, plastovými, gumovými, většina pouzder se vyrábí na míru, hodně modelů je však univerzálních.

Některé typy pouzder slouží především pro okrasu, jejich funkčnosti zpravidla brání nedokonalá konstrukce, okrasné prvky apod. Někteří výrobci (např. Krusell) nabízí pouzdra v modelových řadách dle účelu použití (sportovní, pracovní, reprezentativní atp.). Při výběru toho nejlepšího pouzdra pro vás se nebojte jej pořádně vyzkoušet v prodejně, otestujte snadný přístup ke všem ovládacím prvkům telefonu nebo jeho kompletní pohodlné vyjímání.

Chcete vědět, co současná pouzdra na trhu vydrží? Následující crash test vám to prozradí, zařadili jsme do něj desítku pouzder. Některá pouzdra svojí odolností proti nepříznivým vlivům příjemně překvapila.

Jak jsme testovali?

Vybrali jsme z velké škály pouzder, kterou jsou na našem trhu dostupné. Mezi testovanými kusy najdete pouzdra kožená, látková, gumová, plastová, vyrobená přesně na míru, univerzální, značková i od méně známých výrobců.

Během testování jsme pouzdra rozhodně nešetřili, crashtest se skládal ze tří částí. První z nich prověřila odolnost vůči hrubým materiálům jako jsou hřebíky, klíče, připínáčky, šrouby a jiné. Účelem bylo simulovat nošení mobilu v kapse, brašně, kabelce nebo batohu, kde je telefon často v bezprostředním kontaktu právě s klíči či jinými hrubými nebo ostrými předměty, a dochází tak s poškrábání, vytvoření vrypů a oděrek na jeho povrchu. Touto částí testu prošla nejlépe pouzdra vyztužená a chránící co největší plochu telefonu. Zaměřili jsme se nejen na schopnost mobil ochránit, ale i odolnost pouzdra samotného.

Dalším krokem bylo testování simulující prašné prostředí a drobné nečistoty jako prach, písek, drobné kamínky a další, s nimiž může mobil do styku přicházet denně a může způsobit jeho nevratné poškození. Zde obstála nejlépe pouzdra z pevných materiálů, který nedovolil nečistotám proniknout k mobilu, nebo pouzdra zcela uzaviratelná, kde písek neměl kudy k telefonu proniknout. Pouzdra samotná si s prachem často poradila velmi dobře, stačilo jejich povrch jen otřít nebo vyprášit.

Poslední zatěžkávací zkouškou byl test odolnosti proti vodě. K tomuto účelu jsme využili rozprašovač s vodou a pouzdra pořádně pokropili. Odolnost vůči vodě i schopnost, jak mobil proti vodě ochránit, se velmi lišily. Přes nepromokavou vrstvu, samotné vlastnosti použitého materiálu nebo neprodyšná uzavřenost pouzdra. Většina pouzder vodou příliš neutrpěla, většinou je stačilo otřít, jiné bylo třeba nechat vyschnout déle. Mobily by asi v mnoha případech utrpěly velké újmy, stejně jako v předchozích částech testu. Nepoužili jsme proto skutečné přístroje, ale pro test s vodou savý ubrousek a pro odolnost vůči písku a poničení alobal. Tyto materiály obalené na tvarové i velikostně mobilu odpovídajícím maketě posloužily jako indikátory informující o míře postižení.

Každé pouzdro jsme po testu očistili, abychom mohli zjistit, zda je možné jej udržovat a v případě znečištění, poškození nebo namočení později znovu použít. Některé pouzdra skončila po testu na odpis, jiná „přežila“ se ctí. Jak to celé dopadlo se podívejte na následujících stranách, bodové hodnocení – čím více získaných bodů, o tím lepší pouzdro se jedná. Číslované pořadí určuje výsledek testu, bodové rozdíly mezi prvními pěti pouzdry jsou však velice těsné.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 10/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 23. řijna. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Diskuze (1) Další článek: Motorola Krave ZN4: když nestačí jeden dotekový displej

Témata článku: Příslušenství, Namočení, Odlišný materiál, Nevratné poškození


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29