Ochutnávka Motoroly V3x: jejím dvěma kamerám na zoubek

Motorolu V3x máme v ruce a podělíme se s vámi o naše první dojmy. Kromě čerstvého okoukávání a zkoumání jsme také vyfotili první várku snímků vestavěným 2Mpx fotoaparátem a natočili video. Bez povšimnutí nezůstala ani druhá vnitřní kamerka.
Ochutnávka Motoroly V3x: jejím dvěma kamerám na zoubek | wikipedia

Po dlouhém čekání máme konečně k dispozici v současnosti nejvybavenější Motorolu bez operačního systému. Máme k dispozici finální vzorek telefonu a tak sbíráme první postřehy. Ještě před samotnou recenzí vám nabízíme malý předkrm v podobě prvních dojmů a fotografií pořízených vestavěným dvoumegapixelovým fotoaparátem, videí a popisem vlastností spojených s pořizováním snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola V3x

To byla panečku urostlá švestka

Když se v dávnu objevily vůbec první fotografie nové Motoroly V3x, přeli jsme se tenkrát v diskuzích, zda bude opravdu tlustší než kolik měří v pase Razr V3. Pár měsíců je to už jasné, celkové rozměry modelu V3x jsou 99 × 53 × 19,6 milimetrů při 125 gramech hmotnosti. To je docela urostlé véčko, o žádných žiletkách už tady není řeč.

V ruce je hmotnost pěkně znát, na telefonu samotném se zase podepíše vaše ruka – na celém jeho povrchu, ať už na sklíčku vnějšího displeje nebo na zbytku těla, zůstávají otisky prstů. Ale švestkově modrý, na jiném světle zas fialový plast krytů je příjemný na omak, působí spíš, jako by byl vyroben z pryže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce

Kompletní specifikaci výbavy najdete buďto dole pod textem, anebo na kartě modelu V3x v katalogu mobilů. Vězte ale, že nejmilejší změnou při používání v praxi je QVGA aktivní TFT displej s 262 tisíci barev. Jeho sledování očím lahodí, ani při maximálním náklonu se nepřevracejí barvy, jas slábne velmi pomalu.

Prostředí doznalo jen kosmetických změn, zato citlivých a k dobru uživatele. V podstatně větší míře než u původních Razrů se dá upravovat zhled nabídky, není problém přímo v telefonu (v jistých mezích) vytvářet vlastní grafická témata. Na druhou stranu se prostředí zdá být stejné jako u modelu E1070. I rozložení kláves je shodné, příbuzné modely se nezapřou. Jen gumové, modře svítící linkování je jiné. O tom všem ale až v recenzi.

Nejsou 2 Mpx jako 2 Mpx

Teď nás zajímá fotoaparát a výsledky jeho práce. Pyšní se označením „2.0 megapixels“, ale jak víme z dřívějška, ani slova jako Carl Zeiss nejsou často zárukou kvality. Spoušť fotoaparátu na pravém boku telefonu je půlená, sdílí své místo s aktivací hlasového povelu. Takové řešení docela nechápu, spoušť je pak až příliš malá. Ani její umístění není šťastné, snadno ji zmáčknete, i když nechcete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při focení

Druhé špatné umístění si vybrala samotná čočka hlavního fotoaparátu. Když je véčko otevřené a pořizujete snímky, zpravidla zaznamenáte do obrazu i kousek svého ukazováčku. Může za to přirozené držení telefonu a čočka je příliš nízko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu je příliš nízko a často před ní stane prst

Při focení se telefon nedrží na šířku jako klasický fotoaparát, byť by se dala spoušť docela dobře mačkat i právě v takovém držení. Orientace nabídky se ale nepřetočí. Fotografie jsem proto nechal v jejich původní poloze, nastojato. Základní prostředí nabídky ovládání fotoaparátu je vymyšleno chytře – je průhledné, takže se může obraz snímané scény dostat do všech rohů displeje. Při snímání videa však přetrvává nabídka se stoprocentním krytím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na fotografiích se zdá, že Motorole V3x sedí průměrně vzdálené předměty. Z dalekými objekty si neporadí dobře a podobné plochy slévá v jednu. Ostření je ovšem ještě podivnější, než se zdá – dobře je to vidět na snímku s venkovním popelníkem. Bližší hrana je ostrá, vzdálenější už ne. Přitom auta zcela vzadu už opět vykazují známky maximální ostrosti, které je vestavěný fotoaparát schopen dosáhnout. Podivné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Automatická kompenzace expozice i vyvážení bílé pracují docela spolehlivě. Na následujících pěti snímcích vidíte všechny možnosti nastavení – dvě záporné a dvě kladné hodnoty, prostřední obrázek řešila automatika sama.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různá nastavení kompenzace expozice, prostřední obrázek řídila automatika

Fotoaparát si nechá líbit i některý z presetů, následující fotografie jsou zachyceny vždy ze stejného místa v interiéru, zapínal jsem postupně pro demonstraci všechna přednastavení vyvážení v pořadí: „automaticky“, „slunečno“, „zamračeno“, „v místnosti (doma)“, „v místnosti“ a „noc“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možná přednastavení

Obrázky se dají snímat i vnitřní kamerou, která je však primárně určena pro konání videohovorů nebo pořizování malých fotek pro přiřazení ke kontaktu či poslání MMSkou. I při nejvyšším nastavení kvality a rozlišení jsou snímky docela nepoužitelné. Jak hlavní fotoaparát, tak přední kamerka vykazovaly vysokou hladinu šumu ve zhoršených světelných podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chudé obrázky z vnitřní kamery

Mistr makra

Výborně ovšem pracuje funkce makro! Přepíná se docela snadno a rychle, malým posuvným tlačítkem vpravo pod displejem. Výsledky jsou opravdu viditelné, dá se fotit už ze vzdálenosti čtyř pěti centimetrů a třeba text se jeví jako téměř ideální.

Klepněte pro větší obrázek
Posuvné tlačítko pro aktivování makra

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímek vlevo vždy v klasickém režimu, druhý byl pořízen s aktivním makrem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U textu je dobře pracující funkce makra nejpatrnější

Není problém pořídit videozáznam. Formát 3GP a maximální rozlišení 176 × 144 bodů dnes nabízí většina fotomobilů. V telefonu se na to koukat dá, ale pro použití v počítači to opravdu není.

Ukázka:

Video 1: mechanický život na ulici (163 kB, 3GP)
Video 2: změny vyvážení bílé během natáčení (136 kB, 3GP)

Video 3: zoomování v průběhu natáčení(107 kB, 3GP)
Video 4: chůze panáčka (123 kB, 3GP)

Video lze nahrávat jak hlavním fotoaparátem na zadní straně, tak kamerkou vepředu. Maximální délka jedné nahrávky je ovšem jen třicet sekund, nebo méně, když je zaplněna paměť. I při snímání videa je možné zoomovat (ve dvou krocích) a používat přednastavení (viz videa).

Celek ukáže

Byť se Motorola V3x honosí dvěma kamerami s papírově velmi dobrými parametry, nepředvádí zdaleka výkony excelentní. Uvidíme, jak si průměrné snímky povedou v souznění s ostatní výbavou a funkcemi fotoaparátu v recenzi, kterou pro vás připravujeme.

Dostupné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů (již brzy doplníme všechny podrobné parametry)

Motorola V3x ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 99 × 53 × 19,6 mm, 125 g
 • konstrukce: véčko
 • barevné provedení: modro-fialová, bílá
 • pásma: GSM 900/1 800/1 900 MHz + UMTS
 • displej:
  vnitřní:
  aktivní TFT, 256 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 obrazových bodů
  vnější: pasivní CSTN, 4 tisíce barev, rozlišení 96 × 80 obrazových bodů
 • fotoaparát:
  hlavní:
  2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet video
  druhý fotoaparát: kamera s VGA rozlišením (640 × 480) pro videohovory
 • paměť: 61 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty TransFlash/microSD
 • připojení k internetu: GPRS třídy 10, WAP 2.0
 • kapacita baterie: Li-Ion 850 mAh, 250 hodin v pohotovosti, 300 minut hovoru
 • připojení: Bluetooth, miniUSB datový kabel
 • ostatní: SMS, MMS, e-mailový klient, webový prohlížeč, Java MIDP 2.0, přehrávač multimediálních souborů
Diskuze (12) Další článek: Známe ceny všech deseti nových Sony Ericssonů!

Témata článku: Motorola, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Nejvybavenější moto, Dobrý parametr, Motor, Špatné umístění, Ochutnávka


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34