Od nového roku bude telefonování za jízdy trestné

Telefonovat v autě bez náhlavní soupravy neboli hands free je nejen nebezpečné, ale od začátku příštího roku i trestné. Aby vás nezavřeli, telefonujte buďto na parkovišti nebo si pořiďte některou ze sad hands free.
„Řidič nesmí držet při jízdě s vozidlem v ruce telefonní přístroj nebo jiné hovorové zařízení.“ Říká to zákon, který vstoupí v platnost 1. ledna 2000. Kdo tedy bude při řízení automobilu přistižen s mobilním telefonem nebo osobní radiostanicí v ruce, porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích, §7, odstavec 1, písmeno C.

Co to tedy znamená pro nás, uživatele mobilních telefonů? Budeme muset při jízdě v autě používat nějaký prostředek pro bezruké telefonování– ať už malé sluchátko, tedy bondovku, nebo různé sady hands free , které je nutné instalovat. A jaké tedy máme možnosti?

Osobní náhlavní souprava

Pod tímto nehezkým názvem se skrývá normální „bondovka“. Jde o kabel, jehož jeden konec se zasunuje do telefonu, druhý pak má na sluchátko. Na kabelu je navíc mikrofon a spona na přichycení například za límec nebo za výstřih. Výhodou je nízká cena a univerzální použití, protože ji můžete použít i v tramvaji nebo na kole. Musíte však mít sluchátko v uchu, takže hůře vnímáte zvuky z okolí.

Cena se pohybuje od 300 Kč za neznačkovou soupravu až po 2 000 Kč za bondovku zvučného jména.

Lehká přenosná souprava

Skládá se z nabíječky do zdířky cigaretového zapalovače automobilu, na jehož těle je připevněn reproduktor. Telefon je umístěn v držáku na palubní desce a spojen se soupravou kabelem. Mikrofon je připojen pomocí kabelu a lze jej připevnit třeba pomocí spony na sluneční clonu. Tyto soupravy jsou určeny buď přímo pro určitý typ telefonu nebo jsou univerzální, kdy si jen pořídíte kabel pro váš mobil. Výhoda je ve snadné přenositelnosti a instalaci ve vozidle.

Ceny jsou v rozmezí 1500–3500 Kč.

Pevná automobilová souprava

Tato souprava se skládá z řídící jednotky, držáku telefonu, mikrofonu, reproduktoru a několika kabelů. Řídící jednotka se připojuje přímo na elektroinstalaci automobilu a proto by ji měl provést odborník. Reproduktor se umisťuje většinou pod přístrojovou desku a mikrofon na levý přední okenní sloupek. Je také možné výstup z řídící jednotky napojit přímo na autorádio a využívat již instalované reproduktory. Tato souprava se také postará také o to, aby při příchozím hovoru bylo ztišeno autorádio. Nevýhodou je pevná instalace do vozidla, výhodou pak připojení externí antény a tím i zlepšení příjmu. Elektronika v řídící jednotce se také postará o to, aby nevznikala ozvěna při telefonování z reproduktorů zpět do mikrofonu.

Ceny se pohybují od tří do deseti tisíc bez montáže.

Pevná automobilová souprava s hlasovým ovládáním

Je podobná předchozí soupravě, má však navíc možnost ovládat telefon nebo vytáčet čísla ze seznamu hlasovým povelem. Počet hlasem vytáčených čísel je od deseti do čtyřiceti. Výhoda je jasná, stačí jen vyslovit jméno.

Ceny se pohybuje 7 do 15 tisíc bez montáže.

Autotelefon

Tento přístroj je namontován ve vozidle již přímo z výroby, nebo si ho můžete nechat přidat dodatečně. Na trhu je také speciální autorádio Blaupunkt s integrovaným autotelefonem. Pro používání je vhodné mít od operátora dvě karty SIM se stejným číslem (Paegas TWIN nebo EuroTel DUO). Mějte však na paměti, že aktivní může být vždy jen jedna karta SIM. Autotelefony mají většinou přímo od výrobce hlasové vytáčení a ovládání a jsou napojeny na elektroniku vozu.

Ceny se pohybují od 20 do 38 tisíc podle značky vozu.

Externí antény

Antény jsou nedílnou součástí kvalitní pevné handsfree sady a vedou signál přímo k řídící jednotce. Jsou buď bezziskové nebo ziskové. Ty bezziskové signál nezesilují, ziskové jej pak umí zesílit i o několik dB. Externí anténa tedy jednoznačně vylepšuje kvalitu hovoru.

Ceny se pohybují od 800 do 3 000 Kč.

Pozor, nemluvte za jízdy s řidičem

Mějte na paměti, že pokud voláte z vozu, snižujete svoji pozornost, a to i při použití sady hands free. Vždy je proto lepší zastavit a volat ze stojícího vozidla – můžete se v klidu věnovat hovoru a klidně na volajícího řvát. A na závěr pro vás máme jeden tip: Pokud máte hodně hovorů a často jezdíte autem, zkuste od příštího roku zaměstnat osobního řidiče. Můžete pak telefonovat kdykoliv a jak libovolně dlouho.

Diskuze (6) Další článek: Benefon Q naživo

Témata článku: Ostatní, Telefonování, Rok, Bezruké telefonování, Telefon


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82