Od Palm Computing se odvrací štěstěna

Současná vlna „návratu ke kořenům“ postihuje i výrobce kapesních počítačů, hovoří se o návratu zlatých časů PC.
Tak, jak internetový trh zažil svou euforii a posléze návrat ke „zdravým kořenům“, zdá se, že se podobným způsobem, i když se zpožděním, začíná chovat hardwarový trh. V prodeji PC je nepochybně stagnace a na americkém trhu i velká krize, ale současně to neznamená, že by lidé místo osobních počítačů masově začali kupovat kapesní počítače a různá příbuzná zařízení; výjimkou jsou samozřejmě mobilní telefony, kterých se letos má prodat asi čtyřikrát více než osobních počítačů.

Symbolem světa kapesních počítačů je firma Palm, která je zde něčím jako IBM v době, když vznikaly osobní počítače – ovládá trh s hardware i operačním systémem, inovuje, definuje standardy. Jenomže v posledních měsících štěstěna Palm Computing zcela opustila. Rychlý růst obratu i zisku, který učinil z firmy jednu z největších nových hvězd počítačových technologií, se zastavuje; Palm s tím ovšem nepočítal a nyní má plné sklady neprodejných počítačů, které jej nesmírně finančně zatěžují. To ale není všechno: firma je ve špatné finanční situaci (nedostatek hotovosti), neuspěla ve snaze ovládnout firmu Extended Systems a dopustila se některých dalších chyb. Asi největší ranou pro finanční trhy bylo, když firma ohlásila, že místo předchozích očekávaných příjmů za čtvrté čtvrtletí ve výši 300 mil. dolarů dosáhne spíše 140 mil. dolarů – to je krutý pád z výšin. Stejně tak se zvýší ztráta firmy, z odhadovaných 90 miliónů na cca 180 mil. dolarů. Pokud se tyto výsledky potvrdí (je to skoro jisté), bude hospodaření Palmu za poslední měsíce podobné oněm neslavně proslulým internetovým firmám (dnes už většinou pod drnem), které rovněž na každý dolar obratu dosahovaly dolar ztráty. Když už jsme u těch gigantických propadů Palmu: firma odepíše za 300 mil. dolarů (!) neprodaných kapesních počítačů a příslušenství. Zdá se, že značná část ze zásob se prostě sešrotuje – firma by je sice udala na trhu za nějaké extrémně výprodejové ceny, ale tím by si sama podřízla větev k budoucím příjmům – málokdo by už byl v budoucnu ochoten platit tolik, kolik stojí Palmy běžně nyní. Kvůli těmto černým zprávám se vůbec nedivíme, že akcie Palmu se rovněž totálně zřítily – z vrcholu okolo 70 dolarů za kus na dnešních „výprodejových“ 5 dolarů.

Říká se také, že Palm je na prodej: za této ceny činí jeho hodnota tři miliardy dolarů (před pádem skoro padesát!) a stává se nyní atraktivním cílem pro akvizici. Finanční analytici říkají, že potenciálními zájemci jsou tři firmy: IBM, Sony a Apple. Všechny tři mají v oblasti počítačů velké plány a všechny tři nemají jasnou (či vůbec žádnou) strategii v oblasti kapesních počítačů – Palm by se jim nesmírně hodil. Palm se ale brání, chce zůstat nezávislou společností a říká akcionářům, aby jej neprodávali, že akcie půjdou zase nahoru a že na tom vydělají víc, než kdyby nyní za hodně levné akcie Palmu získali v adekvátním finančním poměru akcie IBM, Sony či Apple, případně hotovost.

Jak moc špatně na tom opravdu Palm je? Nedívejme se na situaci zase tak černě. Firma má stále dominantní postavení na trhu, skvělý operační systém, o který je velký zájem v oblasti licencování, jméno, které je skoro synonymem slova „kapesní počítač“. Udělala chyby – poučí se z nich a pojede dál. Rovněž i trh a burza přestanou být tak nemilosrdné či přecitlivělé na každou chybu.

Zajímavý je ale ohlášený plán či záměr Palmu se ještě jednou rozdělit (připomeňme, že firma před rokem vznikla právě rozdělením 3Comu). Má se rozdělit na hardwarovou a softwarovou část, čímž by se vyřešil dnešní místy nesnesitelný konflikt zájmů: Palm chce rovněž licencovat svůj operační systém dalším firmám vyrábějícím kapesní počítače, ale současně jim konkuruje vlastními produkty. Znamená to však další rozdělení, další náklady, vznik dvou slabších firem místo jedné silnější; zejména u softwarové firmy by hrozilo, že by ji například takový Microsoft mohl úplně rozdrtit, jeho strategie Pocket PC míří přesně do této oblasti.

Váš názor Další článek: Eurotel Go dobijete téměř v 250 bankomatech

Témata článku: Palm, Atraktivní cíl

Určitě si přečtěte