Od roku 2021 budeme platit dálniční známky mobilem. Auto poznají kamery podle SPZ

Od roku 2021 budeme platit dálniční známky mobilem. Auto poznají kamery podle SPZ

Od roku 2021 budou motoristé v Česku místo nálepek na čelní sklo používat elektronické dálniční známky. Změnu zákona ve středu schválil Senát, chybí už jen podpis prezidenta. Poplatek budeme platit přes internet, nebo mobilní aplikaci, auta budou na dálnici rozeznávat kamerové systémy podle registrační značky vozidla.

Limit pro maximální cenu známky zákon nezvyšuje, naopak pracuje s ekologickou zátěží konkrétního vozu. Elektromobily, auta na vodík a hybridy (emise CO2 nesmí přesáhnout 50 g/km) budou od poplatků zcela osvobozené, auta na zemní plyn a biometan (CNG) dostanou slevu. S podporou LPG se nepočítá. U vozidel nad 3,5 tuny výše poplatku zohlední emisní třídu a hluk konkrétního vozidla.

Příjemnou změnou je, že se poplatek nebude platit na kalendářní rok, jako doposud, ale na rok začínající datem zaplacení. Pokud auto prodáte, na nového majitele s ním přejde i poplatek. Pokud dostanete novou SPZ na stejné auto (třeba kvůli ztrátě), lze v systému údaj změnit a poplatek přejde na novou značku.

Ministerstvo dopravy si od nového systému slibuje zvýšení příjmů o 220 milionů korun ročně a úsporu až 120 milionů korun ročně. Loni stát za prodej dálničních známek získal více než pět miliard korun.

Diskuze (53) Další článek: PlayGalaxy Link: stremování her z PC na Samsung Galaxy Note10 odstartuje v září

Témata článku: Mobilní aplikace, Pro řidiče, Aplikace, Mobil, Vozidlo, Kamera, Ministerstvo dopravy, SPZ, Dálniční známka, Auto, Pro Max, Známka, Internet, Česká republika, Senát, Poplatek, CNG