Odchozí roaming Oskaret: podrobnosti, ceny a jak volat

Máte-li Oskartu, případně plánujete její pořízení, budou se vám před prázdninami určitě hodit informace o odchozím roamingu. Podařilo se nám získat ceny za volání, seznam cílových a výchozích regionů a způsob, jakým volání ze zahraničí funguje.
Odchozí roaming Oskaret: podrobnosti, ceny a jak volat
Je to velice zvláštní. Oskar nechce k odchozímu roamingu z Oskaret pustit žádné oficiální informace, a přitom zákazníci, kteří si objednali novou kartu SIM, už dostali manuálek, jak odchozí roaming používat a kolik je bude stát.

Protože informace v tomto článku pochází přímo od Oskara a nejsou filtrované žádnou třetí stranou, lze je považovat za velmi důvěryhodné. Dostal je jeden náš čtenář poté, co si objednal novou SIMku. Nejde tedy o nic tajemného, přitom tiskové oddělení Oskara zarytě mlčí a novinářům neřekne ani jedno konkrétní slovo. Proto zatím nevíme, kdy přesně bude odchozí roaming spuštěn, známe jen přibližný termín „do začátku prázdninové sezóny“. Pokud by proto některý čtenář v příhraniční oblasti zjistil, že roaming už jede, budeme rádi, když nám napíše.

Jak volat

Odchozí roaming funguje, jak jsme předpokládali, na základě callbacku, tedy zpětného volání. Číslo, které chcete ze zahraničí volat, napište v tomto tvaru (příklad pro číslo 0608 011552 je opsán z manuálu):

*123*+420608011552#

Poté stiskněte tlačítko pro volání. Do několika sekund by vám mělo zpět zavolat číslo, které jste v kódu zadali. Pokud hovor přijmete, začne druhé straně telefon vyzvánět a teprve od doby, kdy ho zvedne, platíte hovor. O sestavovacím poplatku, který se u jiných operátorů (15 Kč) při roamingu s předplacenými kartami platí, není v manuálu ani slovo.

Ceny za volání

Ceny za volání stejně jako u ostatních operátorů záleží na regionu, ve kterém se nacházíte, a na regionu, v němž leží cílová oblast, do které voláte.

Ceny v Kč za minutu vč. DPH Cílová oblast
Výchozí oblast Region 1 Region 2 Region 3 Jiné země
Region 1 30 40 50 100
Region 2 40 50 60 110
Region 3 70 90 90 120
Jiné země 110 120 130 170

Seznam regionů (cílové i výchozí):

  • Region 1: Česká republika, Slovenská republika
  • Region 2: Andorra, Rakousko, Belgie, Bělorusko, Chorvatsko, Dánsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Německo, Gibraltar, Velká Británie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán
  • Region 3: Albánie, Alžír, Arménie, Austrálie, Azerbajdžán, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kanada, Kypr, Estonsko, Gruzie, Island, Japonsko, Litva, Líbye, Lotyšsko, Makedonie, Malta, Moldávie, Maroko, Rumunsko, Rusko, (mimo kódů měst začínajících 32), Tunis, Turecko, Ukrajina, USA, Jugoslávie

Poznámka: Použití služby zpětného volání není možné v ČR.

Ceny – po pravdě řečeno – nic moc

Pokud jste čekali nižší ceny za volání, než nabízí konkurence, možná budete zklamáni. Ceny jsou prakticky stejné jako u karet Go a Twist. U odchozích hovorů ze zahraničí ale pravděpodobně není taková možnost cenové manipulaci jako u příchozích hovorů, kde je Oskarta nekorunovaným králem (např. v Německu platíte 17 Kč, zatímco u konkurence o 5 a 13 Kč více) . Nicméně buďme rádi, že ceny nejsou vyšší. Pro srovnání: ceny za volání ze zahraničí z Go a Twistu jsou uvedeny v tomto článku včetně výchozích a cílových regionů.

Poznámka: Na poslední stránce manuálu je uvedeno že majitelé Oskaret mohou hovory pouze přijímat. To si hodně protiřečí s předchozí stránkou, kde je odchozí roaming popisován.

Oskare, Oskare

Znovu se vrátím k Oskarově způsobu informování novinářů. Nelze říci ani slovo k tomu, že tiskové oddělení nechce poskytnout informace až do poslední chvíle před uvedením služby. Proč ale informace „za jeho zády“ klidně vyzradí infolinka, případně proč jsou už dávno v podobě letáků nebo manuálů rozesílány zákazníkům? Bohužel nejde jen o tyto dva případy z poslední doby, tento postup je u Oskara celkem standardní.

(Myslím, že Marek Lutonský, šéfredaktor Mobilit, nebude mít radost, až si tento článek přečte. Kdyby se totiž o způsobu používání roamingu Oskaret dozvěděl před třemi dny, mohlo být velké téma o telefonování v zahraničí, které vyjde příští čtvrtek, aktuální a kompletní. Zatímco Oskar v úterý mlčel jako hrob, manuály se už rozesílaly ...)

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Roaming, Oskar, Oskarta, Příhraniční oblast

Určitě si přečtěte

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

17.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 40