Odrazí Palm útok Pocket PC s novým OS?

Palm připravuje k uvedení novou verzi svého operačního systému Palm OS 5 a byť obsahuje řadu zajímavých užitečných funkcí, stejně tak tu zůstane řada nevyřešených problémů.
Ačkoliv současnosti platforma Palm dominuje v oblasti kapesních počítačů, mnoho to neznamená pro samotnou firmu Palm. Ta se v současnosti potýká zejména s nepřesvědčivým tempem inovací. Již není tou firmou, která by určovala směr vývoje a spíše dohání trh. Firmy, které mají Palm OS licencovaný, jsou v jeho nasazení o poznání dále. Handspring, Sony či HandEra v mnoha ohledech předhonily samotný Palm. Palm v současné době pouze pevně drží v ruce vývoj vlastního operačního systému, nicméně jeho rozšíření přicházejí jen velmi zvolna a obohacení jiných firem se do něj dostávají jen pomalu.

Nová chystaná verze Palm OS 5 by měla být do značné míry revolucí. Bude totiž první verzí operačního systému Palm OS pro platformu ARM, od níž se očekává zvýšení výkonu v multimediálních aplikacích a u výpočtů. Tento potenciál ale zřejmě nebude plně využitý. Palm nezačlení do Palm OS 5 komponenty, které získal díky akvizici firmy Be, známé svým systémem BeOS. Palm OS 5 bude spíše jen mezikrokem k plnému multimediálnímu systému Palm OS. Nový Palm OS bude obsahovat podporu multitaskingu a multithreadingu, aplikace tak díky rychlejšímu procesoru poběž rychleji a navíc bude zajištěna i zpětná kompatibilita se starými aplikacemi i přes nový typ procesoru. Multitasking umožní například tvorbu aplikací typu peer-to-peer a bezdrátových konferencí. Palm OS 5 by měl pomoci většímu uchycení se v mobilních telefonech. Na ty ostatě chce vsadit Handspring, jak se dočtete v jiném dnešním článku.

Co Palm OS 5 nebude zpětně podporovat, budou tzv. hacky, tedy prográmky upravující samotné chování operačního systému. Obliba hacků je mimořádná a řada z nich patří téměř k základnímu nutnému vybavení Palm Osu. Zrušením jejich podpory se odřízne celkem široká komunita fandů tohoto systému.

Nový Palm OS 5 bude oficiálně představen 4. února na konferenci PalmSource, přičemž první produkty s tímto operačním systémem by měly přijít na trh ve třetím čtvrtletí.

Nový operační systém dohání multimediální náskok konkurečního Pocket PC, zcela jej ale nevymazává. I nadále bude Palm OS především kompaktním úsporným operačním systémem konzervativního typu, kde se nějaké razantní vylepšování moc nekoná. Palm OS 5 a procesory ARM jistě pomohou citelně zrychlit celou platformu a tak bude Palm co do výpočetní rychlosti srovnatelný s Pocket PC. Aplikace pro přehrávání komprimovaného videa a MP3 však zřejmě ještě budou doménou Pocket PC. Klíčovou bude také zpětná podpora masivní programové základny současného Palm OSu. Staré aplikace poběží v emulaci, která nemusí být vždy úplně dokonalá, proto budou zřejmě existovat aplikace, které nepůjde na novém systému použít.

Přechod mezi platformami procesorů bude pro Palm náročný a spotřebuje mu poměrně dost sil nasměrovaných dovnitř firmy. Nějaká razantnější odpověď na neustálý vzestup Pocket PC tak bude k dispozici až koncem letošního roku.

Váš názor Další článek: Sony uvedlo další modely z řady Clié: PEG T615C a S360

Témata článku: Palm, Pocket, Útok

Určitě si přečtěte