Odveta za Huawei je tu. Čína má vlastní seznam, technologický svět se může začít hroutit

Ještě pochybujete, že je označení „obchodní válka“ pro současnou americko-čínskou situaci na místě?

Trump dal jméno Huawei na seznam Commerce Department Entities List a výrazně tím zkomplikoval budoucnost této přední technologické firmy. Rázem přišla o všechny americké dodavatele, řadu klíčových komponent a software pro své počítače a smartphony. Ještě než se Donald Trump setká s prezidentem Si Ťin-pchingem (koncem června na summitu zemí G20), chce mít čínská strana vyrovnané účty.

Tamní ministerstvo obchodu představilo koncept tzv. seznamu nespolehlivých entit. To je seznam zahraničních firem, organizací a jednotlivců, kteří „mají poškozovat čínské firmy, ohýbají tržní pravidla, z nekomerčních důvodů blokují dodávky čínským firmám a vážným způsobem ohrožují jejich legitimní práva a zájmy“.

Peking zatím neuvádí, které státy či firmy se na seznam dostanou, ale že jde o odvetné opatření, je nasnadě. Konkrétní obsah seznamu a způsob nakládání s dotyčnými státy, firmami a osobami čínské ministerstvo obchodu upřesní v následujících dnech.

Via The New York Times, The Wal Street Journal a E15

Komentář

Následky čínské odvety? Pojďme trochu předjímat a spekulovat. Komentátoři často zmiňují Apple jako nejpravděpodobnější cíl odvety za Huawei. V ohrožení je 17 % celkových příjmů firmy, které realizuje právě v Číně, ale dopad by byl daleko větší, protože Apple v Číně vyrábí. A zdaleka nejde pouze o přesun výroby jinam (byť i to by byl velmi drahý proces trvající roky), ale také o ohrožení vztahů s čínskými dodavateli.

Dalším cílem mohou být americké firmy, které dodávají čínským výrobcům. Qualcomm, Intel, Google, Microsoft a mnozí další, ale nejde pouze o komponenty nebo software, ale také intelektuální vlastnictví, patenty, služby. Pokud politika postaví zeď do poloviny hustě propleteného technologického světa, může to zásadně zbrzdit jeho vývoj. Zrovna v případě smartphonů z Číny pochází drtivá většina celosvětové produkce.

Už pomalu přemýšlejte, zda dáte přednost 1) čínskému smartphonu bez amerického softwaru (tedy operačního systému Android), nebo 2) mimočínskému smartphonu s americkým softwarem. Tomu prvnímu bude trvat roky, než dosáhne kvalit současného Androidu, a to druhé bude trvat roky, než (aktuálně neexistující) továrny vyrobí v dostatečném množství.

Klepněte pro větší obrázek
Donald Trump a Si Ťin-pching. Je přehnané říct, že tito dva muži mají v rukou technologický svět, ale rozhodně mu mohou ublížit a zbrzdit jeho vývoj. (obr.: Reuters)

Doufejme, že se politici domluví. Jestli ne, 1) gratuluji korejským výrobcům (Samsung, LG) k nově se otevírajícím trhům a 2) vám, běžným uživatelům, doporučuji koupit ochranné pouzdro na současný mobil. Nerozbijte si ho, je možné, že nový si jen tak nekoupíte.

Diskuze (144) Další článek: Globální trh s mobily klesá, Česko zatím statečně vzdoruje. Budoucnost je s velkým otazníkem

Témata článku: Apple, Huawei, LG, Samsung, Android, Kauza Huawei, Qualcomm, Čína, Hospodaření a finance, Software, Reuters, Ťin-pching, Donald Trump, The Wall Street Journal, Seznam, Peking, Technologický svět, Odveta, New York Times


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126