Oficiálně: Konec evropského roamingu je na spadnutí

Eurokomisařka Neelie Kroes předložila plány, kterými chce operátory zahnat do kouta, aby roaming zrušili sami a dobrovolně. Operátoři pochopitelně protestují.
Oficiálně: Konec evropského roamingu je na spadnutí

Co bylo ve středu jen nepotvrzenou agenturní zprávou, je dnes realita. Evropská komise zveřejnila plány, podle kterých by se v zahraničí mělo od léta 2016 volat za cenu domácích hovorů. Návrh ještě musí schválit členské země a Evropský parlament. Operátoři protestují.

Komise předpokládá, že operátoři se poplatků za používání mobilních telefonů v zahraničí sami dobrovolně vzdají. Jinak totiž budou podle nových pravidel povinni zajistit svým zákazníkům možnost dočasného využívání služeb zahraničních operátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Ilustrace shutterstock.com

Evropská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroes věří, že tato povinnost bude pro operátory natolik nepříjemná, že raději přestanou roamingové poplatky účtovat. „Pokud budete cestovat, budete si jednoduše moct vybrat jiného operátora, který vám nabídne lepší tarify,“ řekla Kroes. „V každém případě se klienti budou moct těmto vysokým (roamingovým) poplatkům vyhnout,“ dodala.

Návrh předpokládá, že zákazníci již od července 2014 nebudou při vycestování do zahraničí platit žádné poplatky za příchozí hovory. S úplným odbouráním roamingových poplatků počítá o dva roky později. Cílem podle Kroesové je, aby byly náklady spotřebitelů na telefonování stejné bez ohledu na to, v jaké části Evropy se právě nacházejí.

Operátoři návrh kritizují

Telekomunikační sektor plány komisařky Kroesové ostře kritizuje kvůli obavám z poklesu příjmů. Někteří odborníci varují, že mobilní operátoři by zrušení roamingových poplatků mohli kompenzovat zdražováním jiných služeb.

Záměr regulovat roaming nepovažují za šťastné řešení ani tuzemští operátoři. „Regulační zásahy v oblasti cen rozhodně nepřispívají k růstu svobodného trhu a zdravého konkurenčního prostředí,“ uvedla Patricie Šedivá ze společnosti T-Mobile. Jak uvedl Ctibor Jappel ze společnosti Telefónica O2, společnost vítá všechny snahy o zjednodušení regulace. „Návrh zveřejněný Evropskou komisí neobsahuje taková ustanovení, která by do budoucna podpořila zájem investovat do evropského telekomunikačního sektoru. Věříme, že v rámci dalších návrhů dojde v této oblasti k posunu,“ dodává Jappel.

Diskuze (136) Další článek: Prodeje řady Galaxy Note překonaly metu 38 milionů

Témata článku: Operátoři, Využívání služeb, Evropská komisařka, Spadnutí, Konec, Patricie Šedivá


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40