Oficiální ceník: kolik stojí odposlech mobilních a pevných telefonů?

Český telekomunikační úřad předložil novou vyhlášku upravující ceny jednotlivých služeb v rámci oficiálních odposlechů mobilních a pevných. Prohlédněte si ceník, podle něhož operátoři účtují bezpečnostním orgánům za odposlouchávání.
Oficiální ceník: kolik stojí odposlech mobilních a pevných telefonů?
Zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích je v současné době spojován především s chystaným provozem celoplošného vysílání digitálních televizních multiplexů. Neupravuje však jen podmínky provozu digitální televize. Své povinnosti v něm najdou i poskytovatelé telekomunikačních služeb, mezi něž patří i naši mobilní a pevní operátoři.

Jednou z posledních vyhlášek, které tento zákon doplňují, je Vyhláška podle § 97 odst. 6 ZEK. Stanoví se jí „výše a způsob úhrady efektivně vynaložených nákladů na zřízení a zabezpečení rozhraní pro připojení koncového telekomunikačního zařízení pro odposlech a záznam zpráv, na uchování a poskytování provozních a lokalizačních údajů a na poskytování informací z databáze účastníků veřejně dostupné telefonní služby“. Ještě jednou a česky: jde o ceny za odposlouchávání a zjišťování „nadstandardních“ informací o uživatelských telefonních stanicích.

Kolik za to?

Ceník je rozdělen na dvě základní části. První část Poskytování provozních a lokalizačních údajů se pak dělí na podsekce Výpis hlasové komunikace a jiné údaje a Výpis datové komunikace. Při prvním pohledu na přiložený ceník mohou poplatky za jednotlivé transakce leckoho překvapit.

Kdybyste měli možnost využít služeb i vy, nedražší by bylo zjištění údajů o veřejných telefonních automatech a o všech základnových stanicích BTS v síti. Uvedené ceny však platí jen tehdy, využijete-li dálkového přístupu. V opačném případě (tedy v podobě listinné nebo datových souborů na přenosném médiu) jsou poplatky několikanásobně vyšší. Nejnákladnější informací, nepočítáme-li položku Jiná zjištění, která je hodně obecná, jsou Údaje o komunikaci uskutečněné v síti za jednu uživatelskou adresu za období delší než 60 dnů.

 Pozn. Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH.

Ceny za datové položky jsou pak vesměs stejné. Levnější než ostatní je pouze přístup k datové síti, který vyjde zadavatele asi na 143 Kč.

Druhou částí ceníku je sekce Lustrace účastníka služby poskytované v pevné nebo mobilní síti. Zde se ceny za dálkový přístup pohybují v řádech desetikorun. Listinné nebo datové výpisy pak přijdou na částku kolem dvou set korun. Instituce si vás tak mohou prověřit nejen na základě rodného nebo telefonního čísla, ale např. také podle kódů IMSI nebo IMEI. Zde jsou celkem logicky nejdražší položkou lustrace podle nejednoznačného identifikátoru (tedy pokud subjekt nezná ani jednu z výše uvedených identifikačních položek).

Zadávání odposlechů, i když by se to na první pohled mohlo zdát, ale zcela nepochybně není tak jednoduchým procesem, jako např. objednávky zboží v internetovém obchodě. Má přesně dané podmínky stanovující všechny složky procesu od zřízení, přes ukládání až po placení. Na závěr nesmí chybět poznámka, že vyhláška není platná okamžitě, ale nabývá účinnosti až dnem jejího vyhlášení. Kompletní znění vyhlášky najdete mj. na stránkách ČTÚ. Jsou zde mj. vysvětleny i poznámky, na něž se odkazují výše uvedené tabulky.

Zdroj: ČTÚ, MI ČR

Diskuze (18) Další článek: Sony Ericsson W900i bude levnější, ale Vánoce nestihne

Témata článku: Ostatní, Ceník, Základní část, Pevný telefon, Sto, Telefon, Odposlech, Mobil, Jednoduchý proces


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14