Operační systém SavaJe: další velký bojovník?

V minulém týdnu se objevil mobilní telefon značky LG s novým operačním systémem SavaJe. Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Pojďme se tedy podívat, co může nabídnout – jaké jsou jeho vlastnosti. Věděli jste, že hlavním pilířem, o který se SavaJe opírá, je Java?
Operační systém SavaJe: další velký bojovník?
Mezi mobilními operačními systémy v Česku jednoznačně, především kvůli Nokiím, kraluje Symbian. Dvojku zaujímá výborně vybavený, ale méně rozšířený Windows Mobile. O čísle tři se dlouhou dobu diskutovalo. Vlastně jediným možným řešením byl otevřený Linux, který se do telefonů sice pomalu, ale jistě dostává. Linux však není poslední operační systém, který lze použít v mobilech.

V sobotní bleskovce jste si mohli přečíst o vůbec prvním chytrém mobilním telefonu založeném na operačním systému SavaJe. Ačkoli u nás je pojem SavaJe nový, jeho vývoj čítá už několik let. A protože se s operačním systémem SavaJe v budoucnu možná setkáme i u nás, pojďme si o něm povědět víc.

Java je základ

Tvůrci systému SavaJe spoléhají na to, že se Java jako nejrozšířenější platforma pro vývoj mobilních aplikací neztratí ani v budoucnu. Ačkoli je jádro systému, ovladače zařízení, JVM, grafika a další zdrojové kódy napsány v jazyce C nebo C++, ostatní součásti jsou tvořeny výhradně v Javě.

 Struktura operačního systému

SaveJe se opírá o jména tří významných strategických partnerů. Jde o společnost Intel, Texas Instruments a ARM. Podrobnější informace o implementaci technologií těchto firem najdete na domácích stránkách operačního systému.

Klíčové výhody SavaJe:

  • Všechny aplikace jsou tvořeny v Javě
  • Jednoduchá použitelnost na poli šifrování a certifikace
  • Jednotné univerzální programovací prostředí
  • Možnost využít všechny schopnosti jazyka Java
Nepsanou samozřejmostí je podpora všech moderních služeb pro provoz zařízení v současných mobilních sítích. SavaJe také obsahuje nejrůznější možnosti moderních operačních systémů, jako jsou multithreading, multitasking a podpora průmyslových standardů vyžadovaná současným mobilním trhem.

SavaJe by měl být jednoduchý, snadno přizpůsobitelný, ale multimediální operační systém. Plná podpora plnohodnotného prohlížení webových stránek, SMS, MMS, her, osobních organizačních funkcí, videa a přehrávání hudby je v dnešní době samozřejmostí. Z funkcí méně tradičních se pak oficiální zdroje zmiňují třeba o vzdálené správě telefonu zahrnující záplatování a aktualizaci operačního systému.

Podrobnější seznam funkcí vypůjčený z produktového listu SavaJe si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

 
Seznam možností operačního systému

Každý svoje

SavaJe by měl být výhodný i pro výrobce mobilních zařízení a také operátory. Umožňuje dále vyvíjet nejen samotné doplňující aplikace, ale celé uživatelské prostředí. To by mělo nahrávat do karet především výrobcům mobilních telefonů. A proč?

S nástupem Symbianu nebo Windows Mobile jsou totiž prakticky stoprocentně odkázáni na vzhled prostředí operačního systému. Samozřejmě mohou svými podíly konečný design ovlivňovat, už ale nejde o žádná vlastní rozhraní. Díky možnosti přizpůsobení SavaJe bychom ale mohli znovu vídat typická prostředí Nokie, Sony Ericssonu nebo třeba právě LG, které s prvním SavaJe smartphonem přišlo.

Má vůbec šanci?

Ukázky prostředí operačního systému SavaJe ještě nebyly oficiálně prezentovány. Spokojit se tedy musíte jen s předběžným vzhledem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zlé jazyky tvrdí, že je Java pomalu skomírající platformou a v mobilních telefonech už dlouho nevydrží. Symbian a Windows Mobile (potažmo i Linux) už navíc za dobu svojí existence získaly spoustu zkušeností, které úspěšně převedly do praxe. Má tedy SavaJe nějakou šanci na prosazení? Důležitým krokem teď bude domluva s co nejsilnějšími partnery na poli vývoje mobilních zařízení. Ostatní nejspíše ukáže až čas.

Diskuze (16) Další článek: Nokia je v USA až na čtvrtém místě, Motorola narostla o 10 %

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Opera, Průmyslový standard, Operační systém, Domluva, Systém, Strategický partner


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11